اینستاگرام آپگراف راه‌اندازی شد! ما رو در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
با مرتضی ممیز گرافیست برجسته ایرانی و آثار و نمونه کارهای وی آشنا شوید | 1400

مرتضی ممیز | با استاد ممیز، پدر گرافیک ایران، بیشتر آشنا شوید.

تصویر استاد مترضی ممیز گرافیست برجسته ایرانی
تصویر مرتضی ممیز گرافیست برجسته ایرانی.

استاد مرتضی ممیز گرافیست برجسته ایرانی، در شهریور ماهِ سال ۱۳۱۵ خورشیدی و در تهران متولد شد. از کودکی علاقه‌ی خود را به طراحی و نقاشی نشان داد و در نوجوانی در مغازه‌های تابلو نویسی فعالیت می‌کرد. در سال‌های بعد از آن، مرتضی ممیز از طریق مجله‌ای هنری در کتابخانه‌ی فرهنگی سفارت لهستان با رشته‌ی گرافیک آشنا شد.

استاد ممیز در دانشگاه به سمت رشته نقاشی رفت و در آنجا زیر نظر استاد حیدریان، که از شاگردان کمال الملک بود، آموزش دید. آشنایی مرتضی ممیز با سهراب سپهری، پرویز کلانتری و چند مجسمه ساز و نقاش بزرگ کشور در دانشگاه صورت گرفت؛ او پس از اتمام تحصیلات خود در ایران در سال ۱۳۴۴، به قصد ادامه‌ی تحصیل به فرانسه رفت. وی در فرانسه با هنرمند معروف، فیروزه صابری آشنا شده و چند سال بعد با او ازدواج کرد. متأسفانه این زندگی دو نفره در سال ۷۵ و به دلیل مرگ خانم صابری بر اثر سرطان، پایان یافت.

در ادامه این پست خواهید خواند:

آغاز فعالیت‌‌‌های مهم و حرفه ای استاد مرتضی ممیز گرافیست برجسته ایرانی

پس از دهه‌ی شصت، ممیز فعالیت‌هایی در راستای بنیان‌گذاری انجمن گرافیست‌ها انجام داد اما متأسفانه موفق نشد. در ادامه، او فعالیت‌های گردهمایی را در کافه‌ها و آتلیه‌ها برگزار می‌کرد و در نهایت توانست اقدامات خود را در راستای تعرفه قیمت خدمات برای گرافیست‌ها به نتیجه رساند در همین سال‌ها غلی رغم اینکه به وی تهمت‌های سیاسی زده شد، ممیز موفق شد تا از این تهمت‌ها خود را رهانده و فعالیت خویش را در دانشگاه ادامه دهد و با کمک علی اصغر محتاج، اولین دوسالانه طراحان گرافیک را راه اندازی کند.

مهم ترین فعالیت‌های استاد مرتضی ممیز پیش از دهه‌ی شصت خورشیدی انجام شد و پس از آن، به دلیل مخالفت‌های گوناگونی که مانع انجام فعالیت‌های دیگر او شدند، نوع و تعداد آثار او دگرگون شد.

مرتضی ممیز، در واپسین سال‌های زندگی خود، با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کرد، و در سال ۱۳۸۴ و روز پنجم آذر ماه، دار فانی را وداع گفت و جامعه‌ی هنر و علی الخصوص گرافیستان ایرانی را داغ‌دار کرد.

آثار و افتخارات استاد مرتضی ممیز

استاد مرتضی ممیز، پدر گرافیک ایران، در طول زندگی خود بیش از ۱۰ نمایشگاه اختصاصی در ایران و دو نمایشگاه اختصاصی در کشور آلمان برگذار کرد. علاوه بر این وی در کشور‌های فرانسه، آمریکا، بلژیک، ایران و… بیشتر از ۷۰ نمایشگاه گروهی برپا کرد. در کارنامه هنری وی بیشتر از ۱۰ جایزه ملی و بین المللی هنری ثبت شده است.

آثار زیر برخی از معروف‌ترین لوگوهای طراحی شده توسط استاد ممیز هستند.

لوگوهای استاد مرتضی ممیز
سه مورد از معروف‌ترین نشان‌های طراحی شده توسط استاد مرتضی ممیز گرافیست نامی‌ایرانی

با شرکت در دوره‌های رایگان آموزش فتوشاپ آپگراف، این نرم افزار را به صورت حرفه‌ای و از پایه بیاموزید.

از کتاب‌های به چاپ رسیده توسط مرتضی ممیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طراحی، نقاشی در سه جلد
 • طراحی تزیینی
 • نشانه‌ها (نمونه کارهای شخصی)
 • طراحی اعلان
 • تصویر و تصور
 • طراحی روی جلد
 • طراحی روی جلد (مجموعه آثار)
 • حرف‌های تجربه. مجموعه مقالات از سال ۱۳۴۵ تا۱۳۸۲، انتشارات دید
 • نیم قرن کار (مجموعه آثار)
آثار مرتضی ممیز گرافیست
برخی از آرم‌ها و لوگوهای طراحی شده توسط استاد مرتضی ممیز گرافیست برجسته ایرانی

از دیگر اقدامات مرتضی ممیز گراقیست مشهور ایرانی، پیشنهاد عضویت قباد شیوا، ابراهیم حقیقی، رضا عابدینی و ساعد مشکی به AGI بود. ممیز در سال‌های پایانی عمر خویش با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کرد و از 23 آبان‌ ماه 1384 برای تازه‌ترین دور شیمی‌درمانی، در بیمارستان آبان تهران بستری بود که چند روز بعد حالش رو به وخامت نهاد و سرانجام در 69 سالگی روز شنبه پنجم آذر ماه 1384 برابر 26 نوامبر 2005 درگذشت. پیکر استاد مرتضی ممیز گرافیست پرآوزاه و برجسته ایرانی، هفتم آذرماه، تشییع و در باغبان‌کلا واقع در کُردان کرج، به خاک سپرده شد.

برخی از سمت‌‌‌های استاد ممیز

از سِمت‌های استاد ممیز در دوران زندگی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • ریاست کمیته ایرانی انجمن بین‌ المللی طراحان گرافیک
 • مشاور هنری کتابخانه دانشگاه تهران
 • ریاست دوسالانه‌های گرافیک در ۳ دوره ششم تا هشتم
 • مدیریت و طراحی هنری جشنواره بین‌المللی فیلم تهران از سال ۵۲ تا ۵۶

آیا از شاگردان استاد ممیز بوده اید و یا به کارهای وی علاقه دارید؟ لطفا تجارب و خاطرات خود را در زیر با ما به اشتراک بگذارید!

برای دیدن نمونه کارهای بیشتر، صفحه اینستاگرام آپگراف را دنبال کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن