نکات فتوشاپ اینستاگرام در 1401: [۶ نکته گام به گام و تصویری فتوشاپ برای اینستاگرام]

شش مورد از مهمترین نکات فتوشاپ برای اینستاگرام
در این پست با 6 مورد از جدیدترین و مهمترین نکات فتوشاپ برای اینستاگرام آشنا خواهید شد.

آیا عکس خود را در اینستاگرام منتشر کرده‌اید و پس از آپلود از کیفیت و ظاهر آن راضی نبوده‌اید؟ و یا به دنبال روش‌هایی برای بهبود کیفیت و بازدید تصاویر اینستاگرامی‌خود هستید؟ اگر چنین است مطمئنیم که این پست برای شما مناسب خواهد بود. در این مطلب به 6 مورد از کمیاب‌ترین و مهمترین نکات فتوشاپ اینستاگرام اشاره کرده‌‌ایم و آن‌ها را به صورت کاملا گام به گام و تصویری شرح داده‌ایم.

بدون اتلاف وقت، وارد مباحث اصلی مرور شده در این پست در خصوص فتوشاپ برای اینستاگرام و آموزش طراحی پست اینستاگرام با فتوشاپ و تکنیک‌هایی که در نرم افزار فتوشاپ باعث بهبود نتایج و پست‌های اینستاگرام شما می‌شوند می‌پردازیم.

فنون و نکات استفاده از فتوشاپ برای اینستاگرام و بهبود تصاویر

فشرده سازی و تغییراتی که اینستاگرام بر روی محتوای بارگذاری شده از سوی کاربران انجام می‌دهد در اغلب مواقع موجب نارضایتی کاربران از نتیجه تصاویر خود می‌شود. اما خبر خوب اینجاست که با استفاده از چند نکته و ترفند ساده در نرم افزار فتوشاپ که در این مطلب به صورت جامع و گام به گام شرح داده شده است، می‌توان به طرز چشم‌گیری برخی از نواقص موجود در نرم‌افزار اینستاگرام را رفع کرد.

در زیر روش‌ها و نکت فتوشاپ اینستاگرام به ترتیب اهمیت و به صورت تصویری و ارائه یک مثال توضیح داده‌ شده‌اند تا درک مطلب را به صورت ملموس‌تری برای شما امکان‌پذیر سازد.

قبل از پرداختن به نکات فتوشاپ اینستاگرام!

طبیعی است که قبل از شروع نکات مروبط به فتوشاپ برای محیط اینستاگرام باید یک تصویر را انتخاب کرده و آن را وارد محیط فتوشاپ کنیم. همچنین باید با کلیت نرم‌افزار فتوشاپ آشنایی داشته باشید و برخی از ابزارهای مهم آن را بلد باشید. اگر با این موضوع‌ها آشنا هستید، بدون هیچ دردسری می‌توانید از ادامه این مطلب لذت ببرید. ولی اگر تا به حال از نرم افزار فتوشاپ استفاده نکرده‌اید می‌توانید با مراجعه به دوره رایگان صفر تا ۱۰۰ فتوشاپ کلیت مباحثی که برای این پست لازم است را بیاموزید.

۱) رفع مشکل فشرده‌سازی عکس‌ها توسط اینستاگرام در فتوشاپ

فشرده‌سازی تصاویر به معنی کاهش حجم آن‌هاست. اینستاگرام این کار به صورت خودکار انجام می‌دهد تا تصاویری که دارای حجم زیادی هستند به طرز بهینه‌تری بر روی اینستاگرام آپلود شوند. ولی این کار در اغلب مواقع موجود کاهش کیفیت تصاویر می‌شود.

طبیعی است که اگر تصویر شما برای این الگوریتم اینستاگرام آماده نباشد، شما هم دچار مشکل فشرده‌سازی و کاهش نابجای کیفیت عکس‌های خود خواهید شد. اما راهکار چیست؟

برای اینکه تصاویر خود را در فتوشاپ برای اینستاگرام آماده کنیم، باید اطمینان حاصل کنیم که فرمت رنگی آن‌ها بر روی sRGB, 8-bit channel تنظیم شده است. برای شروع، همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید باید از قسمت پایین صفحه بر روی Document profile کلیک کنید و مد رنگی تصویر را مشاهده کنید.

به احتمال زیاد تصویر شما با فرمت RGB است و باید آن را به sRGB تغییر دهید. تصاویری که به صورت sRGB نیستند در اینستاگرام کیفیت رنگ‌های خود را از دست خواهند داد و در برخی مواقع دچار تغییر رنگ هم می‌شوند.

نکات فتوشاپ اینستاگرام - تغییر مد رنگی به sRGB
نکات فتوشاپ اینستاگرام – تغییر مد رنگی به sRGB

برای اینکار باید از قسمت Edit در منوی بالای صفحه گزینه Convert to profile را انتخاب کرده و سپس sRGB را مطابق تصویر زیر انتخاب کنید.

سپس OK را بزنید.

تنظیمات رنگ فتوشاپ برای اینستاگرام

گام بعدی آن است که مد رنگی را به 8-bit تغییر دهیم. برای اینکار باید از قسمت Image و بخش Mode گزینه 8-bits/channel را مطابق تصویر زیر انتخاب کنید.

گام نهایی تنظیم مد رنگی فتوشاپ برای اینستاگرام

پس از انجام این مراحل، تصویر شما برای فشرده‌سازی در اینستاگرام آماده هستند و دیگر دچار تغییر رنگ و یا افت کیفیت رنگ‌ها نخواهند شد.

حال به نکته دوم می‌پردازیم.

۲) روشنایی و تضاد تصاویر خود را بهینه‌سازی کنید.

به صورت خودکار، پس‌زمینه محیط برنامه اینستاگرام همیشه سفید است. این به معنای آن است که تصاویری که بر روی محیط اینستاگرام بارگذرای می‌کنید همیشه در یک محیط سفید نمایش داده خواهند شد. اما این چه ارتباطی به نکات فتوشاپ اینستاگرام دارد؟

در محیط فتوشاپ پس‌زمینه ویرایش تصاویر تیره‌رنگ است. بنابرین هنگامی‌که تصاویر خود را ویرایش می‌کنید آن را در محیطی تیره مشاهده خواهید کرد. این کار باعث می‌شود تا برخی از رنگ‌ها (به دلیل سیاه بودن پس‌زمینه) خود را بهتر جلوه دهند ولی هنگامی‌که آن‌ها را در محیط اینستاگرام آپلود می‌کنید به طرز دیگری نمایش داده می‌شوند و شاید مورد پسند شما نباشد.

راهکار پیشنهادی ما برای اینکار تغییر رنگ پس‌زمینه محیط فتوشاپ است. اینکار باعث می‌شود تا هنگام ویرایش عکس، شما آن را در محیطی سفید و مشابه اینستاگرام مشاهده کنید و رنگ‌ها و سایر المان‌ها را بر اساس پس‌زمینه سفید اینستاگرام طراحی کنید.

برای اینکار روی پس‌زمینه راست‌کلیک کنید و Select custom color را مشابه تصویر زیر انتخاب کنید. سپس رنگ سفید را انتخاب کرده و OK را بزنید.

پس از انجام این کار محیط فتوشاپ شما به شکل زیر نمایش داده خواهد شد.

استفاده از پس زمینه سفید در تنظیمات فتوشاپ برای اینستاگرام

برای درگ بهتر تفاوت این دو حالت، به تصویر زیر دقت کنید. مشاهده می‌کنید که برخی از رنگ‌ها خود را در پس‌زمینه مشکی بهتر جلوه می‌دهند ولی در پس‌زمینه سفید رنگ‌های دیگری به چشم می‌آیند.

هنگامی‌که پس‌زمینه تصاویر ما سیاه است، رنگ‌ها متنوع‌تر و بهتر دیده می‌شوند. ولی با پس‌زمینه سفید رنگ‌ها جلوه خود را اندکی از دست می‌دهند. بنابرین باید آن‌ها را برجسته‌تر کرد.

  • یک راه ساده برای برجسته‌تر کردن رنگ‌ها استفاده از لایه تنظیمات (Adjustment layer) است. مطابق تصویر زیر لایه Curves را از قسمت ادجاستمنت لیرز انتخاب کنید.

پس از دیدن این منحنی بر روی صفحه نمایش خود، فلش‌هایی که در تصویر زیر نشان داده شده‌اند را اندکی به سمت راست و چپ حرکت دهید تا به رنگ‌های مطلوب خود برسید.

ایجاد تضاد و کنتراست در تصاویر اینستاگرام.
ایجاد تضاد و کنتراست در تصاویر اینستاگرام.

این کار باعث ایجاد کیفیت تضاد (تباین یا همان کنتراست) در تصویر شما می‌شود که منجر به متمایز شدن تصویر شده از پس‌زمینه و سایر تصاویر موجود در محیط اینستاگرام خواهد شد.

برای درک بهتر این موضوع تصاویر قبل (راست) و بعد (چپ) را با یکدیگر مقایسه کنید.

قبل (راست) و بعد (چپ) از اعمال نکات فتوشاپ اینستاگرام. فتوشاپ برای اینستاگرام
قبل (راست) و بعد (چپ) از اعمال نکات فتوشاپ اینستاگرام.

۳) حرارت و گرمای تصویر خود را در فتوشاپ برای اینستاگرام بیشتر کنید!

برای اینکه تصاویرتان در محیط خسته‌کننده اینستاگرام اندکی جلوه بصری بهتر و صمیمانه‌تری داشته باشند، بهتر است آن را گرم و صمیمی‌جلوه کنید.

برای شروع، می‌توانید این مجموعه فیلتر فتوشاپ را به رایگان و با لینک مستقیم دانلود کنید.

حال مطابق تصویر زیر از قسمت Adjustment layers بر روی گزینه Color look-up کلیک کنید.

پس از اجرا شدن این بخش از پنجره جدیدی که برایتان ظاهر شده است گزینه 3DLUT کلیک کنید.

پس از اینکار فایل‌هایی که از لینک بالا دریافت کردید را انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه Load کلیک کنید. اکنون می‌توانید از فیلترهایی که دانلود کردید بر روی تصاویر خود استفاده کنید.

کافی است تا لایه مورد نظر را انتخاب کرده و این فیلتر را بر روی آن اعمال کنید. در تصویر زیر می‌توانید نتیجه حاصل از این مورد از نکات فتوشاپ اینستاگرام را مشاهده کنید.

تصویر راست پس از اعمال فیلتر – تصویر چپ قبل از اعمال فیلتر.

اگر میزان گرمای تصویر از نظر شما بیش از اندازه بود، می‌توانید با تغییر Opacity (مطابق تصویر زیر) از شدت آن بکاهید. برای اینکار ابتدا باید روی لایه مربوط به ادجاستمنت لیر کلیک کنید و سپس Opacity آن را کاهش دهید.

خوب، حال که از عالی بودن تنظیمات رنگی تصویر خود اطمیمنان حاصل کردیم، به نکته بعدی از مجموعه نکات فتوشاپ اینستاگرام می‌پردازیم.

۴) بریدن و سایز پست اینستاگرام برای فتوشاپ

طبق اطلاعات آورده شده در نرم افزار اینستاگرام، ابعاد دقیق تصاویر اینستاگرام مابین 1.91:1 و هستند 4:5. یعنی نسبت بین عرض و طول تصویر شما در محیط اینستاگرام می‌توانید هر عددی ما بین این دو تناسبات باشند.

برای مثالی که در این تصویر انتخاب کردیم، ما نسبت ۱ به ۱ را انتخاب می‌کنیم. برای تغییر این نسبت، مطابق تصویر زیر از منوی سمت چپ ابزار Crop را انتخاب کنید و سپس از منوی جدیدی که در بالا ظاهر می‌شود بر روی ۱:۱ کلیک کنید. (در کادری که مشخص شده است بر روی تناسبات مورد نظر خود کلیک کنید).

برش و تنظیم تناسبات تصویر در فتوشاپ برای اینستاگرام.
برش و تنظیم تناسبات تصویر در فتوشاپ برای اینستاگرام.

در گام بعدی این مورد از نکات اینستاگرام فتوشاپ باید تصویر خود را در ابعاد و اندازه مناسبی ارائه کنیم. عرض تصاویر بارگذاری شده در اینستاگرام باید ۱۰۸۰ باشد. بنابرین در این مرحله عرض تصویر خود را به ۱۰۸۰ پیکسل تغییر می‌دهیم.

برای اینکار از قسمت Image بر روی Image size کلیک کنید و سپس از بخشی که در تصویر زیر نشان داده شده است گزینه Pixels را انتخاب کرده و عدد مربوط به عرض (width) را بر روی ۱۰۸۰ قرار دهید.

تغییر عرض تصویر به ۱۰۸۰ برای آماده‌سازی تصویر در محیط فتوشاپ برای اینستاگرام.
تغییر عرض تصویر به ۱۰۸۰ برای آماده‌سازی تصویر در محیط فتوشاپ.

پس از انجام این کار ابعاد و اندازه تصویر شما آماده وارد کردن به محیط فتوشاپ است. اما نکات فتوشاپ اینستاگرام هنوز به پایان نرسیده است! در گام بعدی دو نکته تکمیلی دیگر را برای افزایش کیفیت تصاویرتان در محیط اینستاگرام شرح داده‌ایم.

۵) مورد پنجم از نکات فتوشاپ اینستاگرام: Sharp کردن تصویر

این نکته از مجموعه نکات فتوشاپ اینستاگرام کمی‌پیشرفته است. شما تا اینجای کار نیز تصویر خود را به اندازه کافی بهینه‌سازی کرده‌اید و اگر از کیفیت آن راضی هستید می‌توانید به بخش ششم این مجموعه نکات فتوشاپ اینستاگرام مراجعه کنید. ولی اگر می‌خواهید اندکی دیگر به کیفیت تصویر خود بیافزایید، چند خط زیر را نیز مطالعه کنید.

Sharp کردن تصویر موجب دیده شدن بهتر جزئیات و دیتیل‌های تصویر شما می‌شود. برای شروع، تمامی‌لایه‌هایی که تا این لحظه در فتوشاپ ایجاد کرده‌اید را انتخاب کنید و کلید‌های Ctrl+Shift+Alt+E, را به صورت همزمان فشار دهید.

با این کار تمامی‌لایه‌های شما در قالب یک لایه ظاهر می‌شوند. نام این لایه را برای راحتی کار تغییر دهید.

حال از منوی Filters گزینه convert for smart filters را انتخاب کنید.

سپس، دوباره به منوی فیلترها مراجعه کنید و filter-> other-> high pass را انتخاب کنید.

در پنجره‌ای که ظاهر می‌شود Radius را کاهش دهید و سپس آن را به عددی تغییر دهید که خطوط کلی تصویر شما (بدون رنگ) قابل دیدن باشند. تصویر نهایی شما باید چیزی شبیه به شکل زیر باشد. پس از اینکار OK را بزنید.

شارپ کردن تصاویر در فتوشاپ برای اینستاگرام

گام آخر اینست که Blend mode این لایه ر ابر روی Overlay قرار دهید. برای اینکار از منوی لایه‌ها مطابق شکل زیر عمل کنید.

خواهید دید که تصویر شما با جزئیات بیشتری نمایش داده می‌شود.

حال که این بخش از نکات فتوشاپ اینستاگرام را انجام دادیم، نوبت به خروجی گرفتن از فایل و آپلود کردن آن بر روی محیط اینستاگرام می‌‌رسد! در بخش بعدی به این موضوع پرداخته‌ایم.

۶) خروجی گرفتن از عکس

خروجی گرفتن از عکس یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که باید پیش از بارگذاری عکس به ان توجه ویژه‌ای شود. زیرا که اگر به اشتباه این کار را انجام دهید تصویر شما مجددا توسط اینستاگرام فشرده‌سازی خواهد شد و تمام مراحلی که طی کردید بی‌فایده خواهند بود! پس چند گام بعدی از نکات فتوشاپ اینستاگرام را با دقت بیشتری مطالعه کنید.

گام نهایی نکات فتوشاپ اینستاگرام

شاید تا کنون به صورت ساده فایل خود را بدون تنظیمات پیشرفته خروجی می‌گرفته‌اید. ولی در این بخش راهکار بهینه خروجی گرفتن عکس برای اینستاگرام را به شما توضیح داده‌ایم.

برای خروحی گرفتن، از منوی File بر روی Export->Export As کلیک نمایید.

سپس از پنجره جدید، تظیمات زیر را به دقت وارد کنید. به قسمت‌هایی که با کادر بنفش مشخص شده‌اند توجه کنید و قبل از خروجی گرفتن به این اعداد و تنظیمات دقت کنید. مزیت دیگر استفاده از این قسمت برای خروجی گرفتن این است که شما می‌توانید حجم تصویر خود را نیز با افزایش یا کاهش کیفیت مشاهده کرده و تغییر دهید.

مورد آخر از مجموعه نکات فتوشاپ اینستاگرام برای بهینه سازی تصویر نهایی پیش از بارگذاری عکس.

مرور کلی و جمع‌بندی نکات و تنظیمات تصویر اینستاگرام در محیط فتوشاپ

۶ گامی‌که باید برای بهینه‌سازی تصاویر خود در فتوشاپ قبل از آپلود در اینستاگرام طی کنید:

۱) آماده‌سازی برای فشرده‌سازی و تنظیمات رنگ

۲) تنظیم روشنایی و تضاد

۳) افزایش حرارت و گرمای تصویر

۴) برش و تغییر اندازه تصویر

۵) افزایش Sharpness عکس

۶) خروجی گرفتن بهینه برای محیط اینستاگرام

  • این بود مهم‌ترین نکات فتوشاپ اینستاگرام!

آیا از روش دیگری برای بهینه‌سازی تصاویر خود در فتوشاپ برای اینستاگرام استفاده می‌کنید؟ آن‌ها را در زیر با ما به اشتراک بگذارید.

همچنین، ما را در اینستاگرام و تلگرام فالو کنید تا از اموزش‌ها و فایل‌های رایگان آپگراف استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
به بالای صفحه بردن