8 نفر از طراحان گرافیک معروف جهان که هر گرافیستی باید بشناسد!

طراحان گرافیک معروف دنیا
با طراحان گرافیک معروف جهان و بهترین طراحان گرافیک آشنا شوید!

دانستن بعضی از نام‌های طراحان گرافیک معروف جهان برای هر طراحان گرافیکی لازم و ضروری است. به همین خاطر است که ما در این پست 8 مورد از بهترین طراحان گرافیک را جمع‌آوری کرده و به اختصار معرفی کرده‌ایم تا بتوانید به صورت کلی با آن‌ها آشنا شوید. این اسامی، مربوط به هنرمندانی هستند که از خود تاثیر بسیاری بر رشته گرافیک و دنیای طراحی بر جای گذاشته‌اند.

همچنین، شما می‌توانید در بخش‌ها و مقالات مختلف آپگراف، با صورت دقیق‌تر و بیشتر با این هنرمندان گرافیک آشنا شوید. در قسمت آشنایی با هنرمندان می‌توانید از میان لیست طراحانی که به معرفی آن‌ها پرداخته‌ایم، با طراح گرافیست مورد علاقه خود بیشتر آشنا شوید.

  • مطالبی که در این پست خواهید خواند:

معرفی8 نفر از طراحان گرافیک معروف جهان

1. چیپ کید (Chip Kidd)

چیپ کید
چیپ کید – Chip Kidd – معرفی طراحان گرافیک معروف جهان.

چیپ کید ساکن نیویورک بوده و آوازه وی بیشتر به خاطر طراحی‌های جلد کتاب وی است. کید با نویسندگانی همچون جیمز الروی، نیل گایمن و مایکل کریچتون همکاری کرده است. یکی از معروف‌ترین آثار وی، طراحی جلد کتاب پارک ژوراسیک است.

لوگوی پارک ژوراسیک
نمونه‌ای از آثار چیپ کید.

این طرح نه تنها به عنوان طرح روی جلد کتاب استفاده شد، بلکه به عنوان تابلوی پارک ژوراسیک در فیلم مربوط به ان نیز مورد استفاده قرار گرفته است. می‌توانید سخنرانی جذاب و مفرح چیپ کید را که در TED انجام داده است، از این لینک مشاهده نمایید. همچنین، اگر می‌خواهید با نمونه‌کارهای این طراح معروف گرافیک بیشتر آشنا شوید، به مقاله دیگر آپگراف درباره بیوگرافی چیپ کید مراجعه کنید. برای دیدن این مقاله کلیک کنید.

2. راب جانوف (Rob Janoff)

راب جانوف
راب جانوف – Rob Janoff یکی از طراحان گرافیک معروف جهان.

چرا یک طراح گرافیک باید با راب جانوف آشنا باشد؟ پاسخ این سوال ساده است: چون وی طراح لوگوی اپل است!

جانوف طراح نخبه‌ای است که معروف‌ترین لوگوی دنیا تا به امروز را طراحی کرده است. وی طرح این لوگو را در سال 1977 و هنگامی‌که در دفتر طراحی مک‌کنا مشغول به کار بود خلق کرده است. هرچند که طرح لوگو اندکی تغییر یافته، ولی حالت و فرم کلی آن همچنان پابرجاست. وی یکی از طراحان گرافیک معروف جهان است که علاوه بر این طرح، لوگوهای جذاب بسیاری را طراحی کرده است.

لوگوی اولیه اپل
لوگوی اپل – اثر راب جانوف

این لوگو نشانگر یک سیب گاز زده شده است، که به دو دلیل در طرح لوگو آورده شده است:

1) در صورتی که این گاز از سیب برداشته شود، طرح لوگو ممکن است شبیه به میوه‌‌‌های دیگری (مانند گیلاس) باشد. علامت گاز در لوگو با نشان دادن مقیاس میوه، به بیننده کمک می‌کند که ماهیت ان را بهتر درک نماید.

2) معادل واژه «گاز» در انگلیسی Bite است. که شبیه به اصطلاح رایج Byte در علم و حرفه کامپیوتر است.

اگر به کارهای دیگر این هنرمند گرافیست علاقه‌مند هستید، می‌توانید به این پست آپگراف درباره راب جانوف رجوع کنید.

3. مایکل بایروت (Michael Bierut)

مایکل بایروت
مایکل بایروت – Michael Bierut – معرفی طراحان گرافیک معروف جهان

Pentagram (پنتاگرام) یکی از آژانس‌ها و دفاتر معروف طراحی گرافیک است که در سرتاسر جهان مورد احترام افراد حرفه‌ای و شاغلین رشته قرار دارد. مایکل بایروت، یکی از بهترین طراحان گرافیک است که برای مدت 27 سال در این دفتر طراحی شریک بوده است. وی تاکنون برنده صدها جایزه طراحی بوده است. پیش از آغاز به کار در پنتاگرام، مایکل بایروت به مدت 10 سال در دفتر ویگنلی (هنرمند گرافیک دیگری که در ادامه به معرفی وی پرداخته‌ایم) مشغول به کار بود.

کتاب How to
کتاب چگونه – اثر مایکل بایروت

وی همچنین در دانشگاه Yale آمریکا، به عنوان منتقد طرح مشغول به تدریس است. کتاب معروف وی، با عنوان»چگونه«– یا همان How to – مجموعه‌ای از نوشته‌های این هنرمند در خصوص طراحی گرافیک و هویت برند است.

4. ماسیمو ویگنلی (Massimo Vigneli)

ماسیمو ویگنلی
ماسیمو ویگنلی – Massimo Vigneli – معرفی طراحان گرافیک معروف جهان.

ماسیمو ویگنلی در سال 2014 دار فانی را وداع گفت، و از خود میراث ارزشمند 50 ساله از آثار طراحی گرافیک را به جای گذاشت. از جمله طرح‌های معروف وی، آثاری است که برای شرکت‌های IBM، American Airlines, Bloomingdale و غیره خلق کرده است. کیسه‌های خرید معروفی که توسط وی طراحی شده‌اند (تصویر زیر) همچنان توسط شرکت بلومینگ‌دیل در حال استفاده است.

نمونه کار طراحی کیف خرید
نمونه‌ای از آثار ماسیمو ویگنلی

این هنرمند که یکی از طراحان گرافیک معروف جهان در دوران معاصر است، نه تنها به واسطه طرح‌های خارق العاده وی، بلکه به خاطر شیوه تدریس و آموزش خود نیز شهرت داشت.

5. کِیت موروس (Kate Moross)

کیت موریس
کیت موروس – Kate Moross – معرفی طراحان گرافیک معروف جهان

کیت موروس، مدیر استودیوی طراحی کیت موروس است، که به عنوان مدیر بخش طراحی در لندن فعالیت داشته و در سال 2008، به واسطه آثار تایپوگرافی و نشان تجاری خود به لیست بهترین طراحان گرافیک معاصر پیوست. ویژگی اصلی کارهای او انرژی بسیار و استفاده از رنگ‌های شاد و پرانرژی در کارهای خود است.

نمونه‌ای از کارهای کیت موروس.
نمونه‌ای از کارهای کیت موروس.

وی در یکی از مصاحبه‌هایی که انجام داده است چنین گفته است که: «در اغلب مواقع، ایده‌های خود را از زندگی روزمره دریافت می‌کنم؛ مانند رفتن به خرید، و یا صحبت‌ کردن با راننده اتوبوس، و یا مواجهه با یک تصادف و غیره. به نظم بیش از حد علاقه چندانی ندارم، و به همین خاطر سعی می‌کنم در هنگام طراحی، ایده‌ها به صورت طبیعی خود را نشان دهند».

6. کارولین دیویدسون (Carolyn Davidson)

کارولین دیویدسون - Carolyn Davidson
کارولین دیویدسون – Carolyn Davidson – معرفی طراحان گرافیک معروف جهان

تعداد لوگوهایی که به اندازه لوگوی شرکت نایک (Nike) شناخته می‌شود چندان زیاد نیست. این لوگو ثابت می‌کند که در بسیاری از مواقع، این ساده‌ترین ایده‌ها هستند که به موفقیت‌آمیز‌ترین آن‌ها تبدیل می‌شوند.

شاید جالب باشد که بدانید کارولین دیویدسون، یکی از بهترین طراحان گرافیک امروز، این لوگو را در دوران دانشجویی خود (در سال 1971) و تنها به قیمت 35 دلار طراحی کرده است!

هرچند، پس از اینکه شرکت نایک به سرمایه و ثروت بسیاری دست یافت، فیلیپ نایت، در دهه 80 قسمتی از سهام شرکت را برای جبران هزینه اولیه‌ای که به کارولین دیویدسون داده بود، به نام وی کرد.

لوگوی نایک
لوگوی نایک (Nike) اثر کارولین دیویدسون.

7. سائول بس (Saul Bass)

سائول بس
سائول بس – Saul Bass – معرفی طراحان گرافیک معروف جهان

شاید به نظر مبالغه‌آمیز بیاید، ولی می‌توان گفت که سائول باس تاثیرگذارترین و مهم‌ترین شخصیت طراحی گرافیک در قرن بیستم بوده است. کارهای وی، و سبک مورد استفاده سائول بس، طراحی گرافیک و شاخه‌های مربوط به آن را متحول کرد (از جمله طراحی پوستر، طراحی تیتراژ فیلم و لوگو، و غیره). برخی از کارهای معروف وی در تیتراژ فیلم‌های مارتین اسکورسزی، از جمله Goodfellas و Casino مورد استفاده قرار گرفته است.

برای آشنایی بیشتر با کارهای این هنرمند گرافیک معروف، به پست اختصاصی آپگراف درباره سائول باس مراجعه کنید.

8. لیندون لیدر (Lindon Leader)

لیندون لیدر
لیندون لیدر – LindonLeader – معرفی طراحان گرافیک معروف جهان

لیدر به دلیل استفاده خارق العاده‌ای که در طراحی لوگوی شرکت فدکس (FedEx) از فضای منفی (یا همان Negative space) کرده است، شهرت جهانی یافته است. به گفته لیدر، وی پیش از ان که به طرح نهایی لوگوی فدکس دست یابد، بیش از 200 طرح اولیه را طراحی کرده و سپس از میان آن‌ها 10 مورد را انتخاب نمود.

با نگاهی به این لوگو می‌توانید مشاهده کنید که میان دو حرف X و E یک فلش نهفته است؛ که با استفاده فضای خالی (یا همان فضای منفی) موجود در این لوگو خلق شده است. استفاده از رنگ متمایز کننده برای این دو حرف نیز بر این فلش تاکید بیشتری ورزیده است.

لوگوی فدکس
طرح لوگوی فدکس (FedEx) اثر لیندون لیدر.

این بود فهرستی از بهترین طراحان گرافیک که به نظر ما هر طراح گرافیستی باید با آن‌ها آشنا باشد! به نظر شما نام کدام گرافیست‌ها در این لیست خالیی است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن