اینستاگرام آپگراف راه‌اندازی شد! ما رو در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
سبک آرت نوو در گرافیک، تاریخچه و تاثیرات آن بر طراحی

سبک آرت نوو در گرافیک، تاریخچه و تاثیرات آن بر طراحی

سبک آرت نوو در گرافیک
ویژگی‌ها و تاثیرات سبک آرت نوو در گرافیک و طراحی

تنها با شنیدن نام آرت نوو (Art Nouveau) می‌توان کلیتی از ویژگی‌های آن را دریافت؛ نامی‌فرانسوی، کلاسیک، پرآرایه و احتمالا نمایان‌گر مادیات و تجملات. آرت نوو معادل فرانسوی New Art یا همان هنر نو است. هدف از این سبک آن بود که هنری برای مردم و به دور از سنت‌های محدودکننده و منحصر به گروهی خاص را ابداع شده و در جامعه بسط داده شود. هدف از سبک آرت نوو در گرافیک و دیگر جنبه‌های هنر، آن بود که «هنر» و زیبایی را در جای جای جامعه و زندگی روزمره مردم به نمایش بگذارد.

در این مطلب، ابتدا با تارخچه و کلیات این سبک آشنا خواهیم شد. سپس، به معرفی ویژگی‌ها و کاربردهای سبک آرت نوو در گرافیک پرداخته و چند نمونه‌کار را برای درک بهتر مطلب ارائه کرده‌ایم.

مطالبی که در این پست خواهید خواند:

تاریخچه سبک آرت نوو

جنبش آرت نوو در اواخر قرن نوزدهم آغاز شد و در ابتدا در کارهای طراح پارچه و نویسنده انگلیسی یعنی ویلیام موریس نمایان گشت. این جنبش درست پس از جنبش هنرها و صنایع (Art and Crafts) پدیدار شد. هدف اصلی پشت جنبش هنرها و صنایع را می‌توان در آرت نوو به خوبی مشاهده کرد، که عبارت است از: تمایل به ساختارشکنی هنرهای سنتی و از بین بردن ماهیت نخبه‌گرانه هنر در آن دوران.

نمونه طراحی پارچه در سبک آرت نوو.

هدف دیگر حنبش آرت نوو آن است که هنر، لزوما و صرفا فقط در اشیایی همچون مجسمه و نقاشی وجود ندارد؛ و می‌تواند جنبه عملکردی داشته و در تمام وجوه زندگی روزمره خود را نمایان سازد. چنین تغییر نگرشی، یک تغییر رادیکال فلسفی به شمار می‌رفت که موجب وقوع تغییرات بسیاری پس از این جنبش گشت.

سبک آرت نوو در گرافیک و انقلاب صنعتی

آرت نوو پاسخی بود که در پی برخی از رویدادهای مهم در جهان، از جمله انقلاب صنعتی، پدیدار شد. انقلاب صنعتی که در قرن هجدهم به وقوع پیوست، گذاری بود از صنایع دست‌ساز و اغلب خانگی، به صنایع کارخانه‌ای و تولید انبوه. پنج ویژگی مهم انقلاب صنعتی که بر هنر آرت نوو تاثیرگذار بود عبارت‌اند از:

  • نیروی کار
  • سرمایه
  • زمین
  • فناوری
  • ارتباطات

این ویژگی‌ها در هنر آرت نوو نیز قابل مشاهده است؛ انقلاب صنعتی موجب شد تا مصالحی همچون شیشه و فلز با سرعت و حجم بیشتری تولید شوند و بنابرین، در زمینه‌های مختلفی از جمله هنر مورد استفاده بیشتری قرار گرفتند.

تصویری از یکی از کارخانجات عصر انقلاب صنعتی – سبک آرت نوو در گرافیک

تولید انبوه مصالح که در پی هنر آرت نوو موجب تولید هرچه بیشتر و سهل‌تر آثار هنری دست‌ساز و کارخانه‌ای نیز شد، به تحقق یکی از اهداف سبک آرت نوو نیز انجامید؛ که عبارت است از فراهم آوردن هنر برای اکثر مردم جامعه.

اهداف سبک آرت نوو

یکی از هدف‌های اصلی جنبش آرت نوو آن بود که تفاوت میان هنرهای زیبا و هنرهای کاربردی را از میان بردارد. منظور از هنرهای زیبا (Fine Arts) آن دسته از هنرهایی است که صرفا از دیدگاه زیبایی‌شناختی حائز اهمیت هستند. در نقطه مقابل، منظور از هنرهای کاربردی (Appleid Arts) آن دسته از هنرهایی است که هدف و مقصود عملکردی داشته و در زندگی روزمره جای دارند. بنابرین، جنبش آرت نوو با هدف ادغام این دو ماهیت جداگانه و اجماع آن‌ها در زیر یک چتر بود.

ترکیب هنرهای زیبا و کاربردی در سبک آرت نوو.

از دیگر اهداف سبک آرت نوو می‌توان به از میان برداشتن سلسله مراتب در میان هنرمندان بود که در سراسر قرن هفدهم و هجدهم قابل مشاهده بود. در آن دوران، هنرمندانی همچون مجسمه‌سازان از سایر هنرمندان بخش‌های دیگر برتر شناخته می‌شدند که جنبش آرت نوو سعی در تغییر این نگرش داشته و با هدف ارزش‌نهی به تمامی‌هنرمندان استقرار یافت.

طراحان سبک آرت نوو در گرافیک و سایر رشته‌‌های هنری

این جنبش‌ که با آثار ویلیام موریس آغاز شد، به سرعت در نقاط دیگر جهان گسترش پیدا کرد و اینکه چگونه بر ماهیت هنر و فلسفه آن تاثیر می‌گذاشت مورد توجه هنرمندان بسیار دیگری قرار گرفت. یکی از معروف‌ترین هنرمندان اهل بلژیک که از این جنبش هنری تاثیر گرفت و همچنین بر آن تاثیر گذاشت، ویکتور اورتا (Victor Horta) بود که یک خانه به سبک آرت نوو طراحی کرد. اینگونه مطرح شده است که این خانه یکی از اولین ساختمان‌های الهام گرفته شده از سبک آرت نوو بوده است.

تاثیر سبک آرت نوو در معماری داخلی.

با تاثیر از ویکتور اورتا، طرح و معمار فرانسوی هکتور گیومارد (Hector Guimard) نیز از این سبک الهام گرفته و در طراحی ورودی متروی پاریس از آن استفاده کرده است.

تاثیر سبک آرت نوو در طراحی عناصر فضای شهری.

ویژگی‌ها و خصیصه‌های اصلی سبک آرت نوو

هنرمندانی از حرفه‌ها و رشته‌های مختلف نقاشی، طراحی، جواهرسازی، تکنیک‌های خاصی را به کار گرفتند که آن‌ها را در زیر گروه هنرمندان سبک و جنبش آرت نوو قرار داده است. تکنیک‌های مورد استفاده این هنرمندان، حالتی وهم‌گونه و خیالی به آثار آنان می‌داد که بیان‌گر ماهیت نوین و خارج از قید و بند سنت بوده است. برای ایجاد چنین حس و حال خیالی و وهم‌گونه‌ای، هنرمندان از خصایص و ویژگی‌های زیر استفاده می‌کردند:

  • حس‌گرایی
  • پرپسکتیو تخت الهام‌گرفته‌شده از هنر ژاپن
  • خطوط منحنی و آزاد
  • فرم‌های گل و گیاه
استفاده از خطوط منحنی در طرح‌های الهام گرفته شده از سبک آرت نوو

استفاده از سبک آرت نوو در گرافیک برندسازی و تصویرسازی

استفاده از سبک آرت نوو در گرافیک و طراحی در چه مواقعی مناسب است؟

جامعه امروزی، روز به روز به سمت سبک‌های مختلف و متفاوت هنری سوق پیدا کرده است. ما از این جنبش‌ها و سبک‌های هنری در طرح‌ها، معماری، طراحی گرافیک، نقاشی، دکوراسیون منزل و غیره استفاده می‌کنیم و به ان‌ها جامه عمل می‌پوشانیم. با نگاهی به گذشته و تاریخچه هنر، می‌توان مشاهده کرد که جنبش‌ها و سبک‌های هنری صرفا یک ذوق و سلیقه زیبایی‌شناختی نبوده‌اند؛ بلکه بیان‌گر حال و هوا و بخشی از شرایط موجود در یک برهه زمانی خاص هستند.

استفاده از سبک آرت نوو در گرافیک محصولات و بسته بندی آن‌ها

امروزه نیز ما از هنر، به ویژه از طریق طراحی گرافیک، به شیوه‌ای مشابه استفاده می‌کنیم؛ یعنی برای بیان حال و روز جامعه و دگرگونی‌ها، مشکلات، خوبی‌ها از طریق سبک‌ها و جنبش‌های مختلف. با این گفته‌ها، برندها و طراحان چگونه از سبک آرت نوو در گرافیک کارهای خود استفاده می‌کنند؟

طراحی با توجه به وِیژگی‌ها و استفاده از سبک آرت نوو در گرافیک معمولا در طراحی هویت برند و به ویژه هویت بصری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و توسط طراحان مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابرین، در صورتی که هدف یک برند القای حس طبیعی بودن، و حس و حال رها و آزاد و یا طبعیت از فلسفه پشت آرت نوو باشد، می‌تواند از خصیصه‌های این جنبش بهره گیرد.

هنر آرت نوو در حالات مختلفی، و گاهی اوقات در طرح‌های پست‌مدرن نیز قابل مشاهده است.

برای دیدن نمونه‌کارهای بیشتری که از هنر و سبک آرت نوو استفاده کرده‌اند، به صفحه اینستاگرام آپگراف مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن