اینستاگرام آپگراف راه‌اندازی شد! ما رو در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
تبدیل عکس سیاه سفید به رنگی با فتوشاپ در ۳ گام ساده

تبدیل عکس سیاه سفید به رنگی با فتوشاپ در ۳ گام ساده

اموزش تبدیل عکس سیاه سفید به رنگی در سه گام ساده در فتوشاپ.
اموزش تبدیل عکس سیاه سفید به رنگی در سه گام ساده در فتوشاپ.

اینکه عکس رنگی خود را به سیاه سفید تبدیل کنید کار بسیار ساده‌ای است. ولی آیا می‌دانستید که با طی کردن چند گام ساده در فتوشاپ می‌توانید عکس سیاه سفید خود را به عکس رنگی تبدیل کنید؟ در این آموزش به صورت خلاصه وار به آموزش تبدیل عکس سیاه سفید به رنگی با فتوشاپ و تنها با استفاده از چند ابزار ساده پرداخته‌ایم.

اگر می‌خواهید نسخه ویدئویی این آموزش را مشاهده کنید، می‌توانید با کلیک بر روی پست اینستاگرام زیر آموزش تصویری مطالب این پست را در یک مثال مشاهده بفرمایید.

آموزش گام به گام تبدیل عکس سیاه سفید به رنگی در فتوشاپ

در حالت کلی ابزارهایی که باید برای تبدیل عکس سیاه سفید به رنگی استفاده کنید عبارتند از موارد زیر:

  • گرادیانت مپ ( یا همان Gradiant Map)
  • Curves و یا Hue/Saturation
  • براش‌ ساده

گام ۱) انتخاب رنگ پوست و ترسیم آن

ابتدا باید با استفاده از یک عکس نمونه (مشابه عکسی که در ویدئوی بالای صفحه نمایش داده شده است)‌ یک طیف رنگی از روشن تا تیره برای پوست سوژه مورد نظر خود انتخاب کنید. این رنگ‌ها را در یک لایه جداگانه کپی کنید تا بعدا بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

حال که چند تن رنگی برای سوژه خود انتخاب کردید، باید یک Gradiant Map بسازید. این کار از بخش Adjustment Layers قابل انجام است. پس از انی که گرادیانت مپ خود را ساختید، باید روشن‌ترین تن رنگی پوست را در قسمت سفید قرار دهید. همچنین،‌تیره‌ترین رنگ مورد نظر برای پوست را نیز در قسمت سیاه جایگزین کنید.

به همین ترتیب در قسمت‌های میانی نیز تن‌های رنگی پوستی که برای سوژه خود انتخاب کرده‌اید را از روشن به تیره به ترتیب جایگزین کنید. برای درک بهتر روند کار در هنگام تبدیل عکس سیاه سفید به رنگی پیشنهاد می‌کنیم که حتما ویدئوی بالای صفحه را مشاهده کنید.

ترسیم پوست

پس از آنکه گرادیانت مپ خود را به درستی تنظیم کردید، یک لایه ماسک بر روی آن ایجاد کرده و سپس ماسک را اینورت کنید (invert). برای این کار بر روی ماسک کلیک کرده و سپس CNTRL+I را همزمان فشار دهید. خواهید دید که ماسک به رنگ مشکی در می‌آید.

گام بعدی برای تبدیل عکس سیاه سفید به رنگی آن است که بر روی ماسک قسمت‌هایی از پوست را با استفاده از براش ترسیم کنید. توجه کنید که باید رنگ براش خود را در هنگام ترسیم بر روی ماسک به سفید تغییر دهید تا محتویات زیرین (یعنی رنگ پوست) دیده شود.

نکته مهم در این بخش آن است که باید Blending mode لایه خود را بر روی Color قرار دهید تا ترکیب رنگ با تصویر واقعی جلوه کند.

گام ۲) ترسیم سایر اجزای چهره

می‌توان گفت که در هنگام تبدیل عکس سیاه سفید به رنگی سخت‌ترین کار ایجاد رنگ پوست است. سایر بخش‌ها و اجزای صورت به شکلی بسیار ساده قابل رنگ‌آمیزی هستند. برای مثال برای ترسیم رنگ چشم‌ها و یا لب‌ها می‌توانید با استفاده از یک لایه ادجاستمنت Hue/Saturation رنگ مورد نظر خود را انتخاب کرده و بعد از قرار دادن Blending mode بر روی Color رنگ مورد نظر را بر روی لب و یا چشم سوژه خود اعمال کنید.

گام ۳) تنظیمات نهایی برای تبدیل عکس سیاه سفید به رنگی در فتوشاپ

مانند هر پروژه دیگری باید تصویر خود را با دید کلی‌تر ویرایش کنید تا میان اجزای مختلف آن هماهنگی ایجاد شود. برای این کار دو راه حل دارید.

راهکار اول آن است که با استفاده از ادجاستمنت‌های بیشتر، تصویر خود را تا حد مطلوب تغییر داده و سپس آن را ذخیره کنید.

راهکار دوم نیز آن است که با استفاده از قسمت Camera RAW Filters که در قسمت فیلترها قرار دارد،‌ تنظیمات مختلفی را بر روی کل تصویر خود اعمال کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن