اینستاگرام آپگراف راه‌اندازی شد! ما رو در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
اصول طراحی جلد کتاب | 6 نکته و ایده کاربردی

اصول طراحی جلد کتاب | 6 نکته و ایده کاربردی

اصول طراحی جلد کتاب.
6 مورد از اصول طراحی جلد کتاب.

هرچند که در ضرب المثلی قدیمی‌گفته شده «کتاب را از روی جلدش قضاوت نکن» ولی صادقانه باید گفت که هنگام خرید کتاب، جلد کتاب نقش بسیار مهمی‌در خریدن – و یا نخریدن – آن دارد. واقعیت این است که کتاب‌هایی که دارای جلدهای جذاب هستند، بیشتر از کتاب‌هایی به فروش می‌روند که جلد چندان جذابی ندارند.

طراحی جلد کتاب روز به روز در حال پیشرفت است؛ در حدی که این رشته از طراحی گرافیک جوایز سالیانه خاص خود را نیز دارند. اما اصول طراحی جلد کتاب چیست؟ چه چیزی باعث جذابین بصری یک جلد می‌شود؟ در این پست با ارائه مثال‌ها و مفاهیمی، به بررسی اصول مهم در طراحی جلد کتاب پرداخته ایم.

مطالبی که در این پست خواهید خواند:

طراحی یک کانسپت و ایده اولیه

چه قصد سفارش طراحی جلد را داشته باشید، و چه بخواهید خودتان یک جلد کتاب را طراحی کنید، ابتدا باید به پیامی‌که می‌خواهید منتقل کنید دقت کنید.

از خود بپرسید: مهم ترین و اصلی ترین هدف و نیت از نوشتن این کتاب چیست؟ این کتاب چه ارزشی را برای خواننده فراهم می‌ آورد؟ جامعه هدف و خریداران اصلی کتاب چه کسانی هستند؟ خوانندگان بالقوه این کتاب، با چه هدفی این کتاب را خواهند خواند؟ – آیا به دنبال منشا الهام هستند؟ آیا برای تفریح و خنده این کتاب را می‌خوانند؟ یا برای هیجان و یا ترس؟

سعی کنید که به هر یک از این سوالات در قالب تنها یک کلمه پاسخ دهید. این کار سبب می‌شود تا شما در چند کلمه ایده طراحی خود را پیدا کنید. با این کار، می‌توانید چندین ایده و استئاره طراحی را با روش طوفان ذهنی (Brain storming) یادداشت کنید. همچنین، می‌توانید به پالت‌‌‌های رنگی مختلفی که القا کننده احساسات و پیام مورد نظر شماست، دست یابید. هر یک از رنگ‌ها پیامی‌دارند که از جمله اصول طراحی جلد کتاب است.

در این پست با معنای رنگ‌ها و پیام آن‌ها بیشتر آشنا شوید.

پس از اینکه یک یا چند مورد ایده، و پالت رنگی خود را انتخاب کردید، نوبت به طراحی جلد می‌رسد. نکاتی که در زیر آورده شده است برخی از اصول طراحی جلد کتاب هستند که در حالت کلی در هنگام طراحی مورد استفاده طراحان گرافیک قرار می‌گیرد.

نکات و اصول طراحی جلد کتاب

هیجان بیافرینید و جلب توجه کنید. هدف اصلی هر جلد کتاب ایجاد هیجان در مخاطب است. رعایت اصول طراحی جلد کتاب یکی از مهمترین نکات در بازاریابی و فروش محصول در بازار پررقابت کتاب است. به همین دلیل، طرح جلد شما باید به گونه ای باشد که تمام سعی خود را برای جلب نظر مشتریان – و حتی عابرین پیاده – کرده باشد.

جلد کتاب مانند یک قلاب است که مشریان و مخاطبان ژانر کتاب شما را به خود جلب می‌کند.

نمونه ای از طرح جلد کتاب.
نمونه ای از طرح جلد کتاب.

ژانر کتاب نقش مهمی‌در طراحی جلد کتاب دارد

در یک نگاه به جلد کتاب، باید فهمید که محتویات کتاب در چه ژانری نوشته شده است – آیا این کتاب یک کمدی است یا درام؟ آیا جنایی است یا رمانتیک؟ علمی‌است یا تخیلی؟

برای مثال، به جلد زیر نگاه کنید. با نگاهی ساده می‌توان به ژانر اصلی کتاب، و حتی تا حدودی محتویات داستان پی برد. این جلد از نمونه هایی است که به خوبی اصول طراحی جلد کتاب را رعایت نموده است.

پی بردن به ژانر کتاب در یک نگاه.
پی بردن به ژانر کتاب در یک نگاه.

یا اگر کتاب شما تخیلی نبوده و بر اساس واقعیت است، به نحوی باید این موضوع را در طرح جلد – و نه صرفا با اتکا بر عنوان کتاب – نمایش دهید.

مینیمالیسم: کمتر، بیشتر است!

جنبش و سبک مینیمالیسم (یا حداقل گرایی – Minimalism) امروزه طرفداران بسیار زیاد را جلب خود کرده است. دلیل این امر ساده است: چون مینیمالیسم عملکرد گرا بوده و بدون حشویات، پیام مورد نظر را می‌رساند. مینیمالیسم دارای ویژگی‌ها و فواید بسیاری است که در این پست به آن پرداخته ایم.

یکی از ویژگی‌‌‌های اصلی سبک مینیمالیسم کیفیت بی زمانی (یا همان Timelessness) است. این امر بدین معناست که طرح‌‌‌های سبک مینیمالیسم، در طول زمان از مد نیافتاده و همواره پاسخده هستند.

برای مثال، به کتاب زیر تحت عنوان «دختر دلقک» توجه کنید. این جلد با توجه به اصول طراحی جلد کتاب مینیمالیستی طراحی شده است و به خوبی توجه مخاطبین را جلب می‌کند.

جلد کتاب دختر دلقک

همچنین، به طرح جلد کتاب زیر با عنوان «روغن» نیز توجه کنید. این جلد به خوبی محتوای اصلی کتاب را جلوه می‌دهد.

اگر به یادگیری فتوشاپ علاقه مند هستید، می‌توانید در دوره رایگان فتوشاپ مقدماتی آپگراف شرکت کنید.

طرح جلد کتاب
مینیمالیسم – یکی از اصول طراحی جلد کتاب

یادگیری از طرح‌های نادرست و ناشیانه!

ادب از که آموختی؟ از بی ادبان!

یکی از بهترین تمارین و منابع یادگیری، مروری بر طرح‌های ناشیانه و سعی در انتقاد و یافتن مشکلات آن‌ها است.

دو مورد از مواردی که در اغلب طرح جلدهای ناشیانه بسیار به چشم می‌خورد، استفاده از تایپوگرافی ناخوانا، و استفاده از تصاویر غیر حرفه‌ای و حتی تصاویر آماده موجود در اینترنت است!

برای مثال، هر کسی که کتاب «درتی و جادوگر شهر اوز» را خوانده باشد، تا حدودی با محتویات آن آشنا است! ولی در طرح جلد زیر از هواپیما برای جلد این داستان استفاده شده است! که هیچ ارتباطی با موضوع اصلی داستان ندارد.

شاید داستان «درتی و جادوگر شهر اوز» را اشتباه متوجه شده ایم؟
استفاده از تصاویر اینترنتی و تایپوگرافی ناخوانا = فرمولی برای تهیه یک جلد ناشیانه!

نمونه کارها و ایده هایی که در آن‌ها از اصول طراحی جلد کتاب استفاده شده است

هرچند که در تصاویر بالا نمونه هایی مناسب – و حتی ناشیانه! – از طراحی جلد کتاب را مشاهده نمودید، در ادامه این پست با چندین نمونه مختلف طراحی جلد کتاب، که در آن‌ها اصول طراحی جلد کتاب به درستی رعایت شده است نیز قابل مشاهده است

سبک مینیمالیسم

کدام یک از طرح‌‌‌های جلد کتاب ایرانی را بیش از بقیه می‌پسندید؟

برای دیدن نمونه کارهای بیشتر، می‌توانید به صفحه اینستاگرام ما مراجعه کنید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن