ابزار استامپ در فتوشاپ ۲۰۲۱ | آموزش قدم به قدم

استفاده از ابزار استامپ در فتوشاپ
شرح نحوه استفاده از ابزار استامپ در فتوشاپ.

در مقالات آموزشی قبلی با ابزار Healing brush و نحوه کار با آن در فتوشاپ آشنا شدیم. دیدیم که که با استفاده از انواع مختلف این ابزار، می‌توان بخش هایی از تصویر را مطابق پیکسل‌‌‌های اطراف هر قسمتی ترکیب کرد. استفاده اصلی ابزار Healing brush برای ترمیم قسمتی از عکس بود. در این درس، با ابزار Clone Stamp در فتوشاپ آشنا خواهیم شد.

شما می‌توانید آموزش ویدئویی و گام به گام این درس و سایر مطالب مهم را در دوره رایگان فتوشاپ آپگراف مشاهده کنید. برای مشاهده اینجا کلیک کنید!

شرح استفاده از ابزار استامپ در فتوشاپ

استفاده از Clone Stamp یا همان ابزار استامپ در فتوشاپ تقریبا مشابه ابزار Healing brush است. با این تفاوت که شما انعطاف بیشتری برای کپی کردن یک بخش از تصویر بر بخش‌‌‌های دیگر آن دارید. البته این به معنای بهتر بودن این ابزار از Healing brush نیست. بلکه دارای تفاوت هایی است که می‌تواند در برخی مواقع بهتر از Healing brush به کار شما آید. در ادامه این مقاله با این ابزار بیشتر آشنا شده و به عنوان مثال، از آن برای حذف قسمتی از عکس استفاده خواهیم کرد.

طبق تصویر زیر، مهر شبیه سازی یا همان ابزار استامپ در فتوشاپ (Clone Stamp) را انتخاب کنید. سپس، باید قسمتی از تصویر را که میخواهید بر روی قسمتی دیگر شبیه سازی و کپی شود انتخاب کنید. برای این کار، دکمه Alt را فشرده و نگه دارید. خواهید دید که نشانگر موس شما به یک دایره کوچک تبدیل می‌شود.

گام‌های حذف قلمو از روی دفتر با استفاده از ابزار استامپ در فتوشاپ.

شرح ابزار استامپ در یک مثال عملی

برای مثال، در تصویر بالا ما می‌خواهیم مدادفشاری را از روی صفحه حذف کنیم. بنابرین، باید قسمتی از عکس که شبیه به کاغذ است را کپی کرده و بر روی مداد شبیه سازی کنیم. کلید Alt را فشرده و از قسمتی از دفتر نمونه برداری میکنیم. سپس مانند ابزار براش، بر روی مدادفشاری کلیک کرده و به شکل زیر، آن را حذف می‌کنیم.

حذف قسمت‌های اضافه با استفاده از استامپ انتخاب شده (در این مثال از قسمتی از صفحه خالی کاغذ به عنوان استامپ استفاده کرده‌ایم).

به همین ترتیب، با نمونه برداری از قسمت‌‌‌های مختلف، می‌توان مدادفشاری را کاملا حذف کرد. دقت کنید، که نمونه انتخاب شده با حرکت موس شما حرکت خواهد کرد (مستطیل قرمز رنگ بالایی). برای اینکه از ترسیم بخش‌‌‌های ناخواسته خودداری کنید، سعی کنید نمونه برداری خود را مرتبا تغییر داده و یا از بخش‌‌‌های مناسب تری استفاده کنید.

  • برای درک بهتر مطلب، پیشنهاد میکنیم که ویدئوی موجود در دوره رایگان فتوشاپ آپگراف را مشاهده کنید.
حذف کامل مداد فشاری از روی دفتر. دقت کنید که برای ترسیم قسمت میانی دفتر از قسمت‌های مشابه دفتر (بخش مرکزی آن) به عنوان استامپ استفاده کرده‌ایم.

ابزار استامپ در فتوشاپ کاربردهای فراوانی دارد. یکی از کاربردهای آن روتوش چهره و یا ترمیم بخشی از تصاویر است. همچنین، می‌توان از این ابزار برای حذف سوژه‌های اضافی در عکس نیز استفاده کرد. برای مثال اگر در تصویر خود قصد حذف خودروها، انسان‌‌های پس‌زمینه و یا سایر موارد مشابه را دارید، می‌توانید به راحتی و طبق توضیحات بالا از این ابزار استفاده کنید.

کار با ابزار استامپ در فتوشاپ بسیار ساده است. ولی همانند هر ابزار دیگری به تمرین و تکرار نیاز دارد تا تفاوت آن با سایر ابزارها را بهتر درک کنید.

برای دیدن نمونه کارهای الهام بخش و همچنین برای آگاهی از دوره‌‌‌های حرفه ای و تخفیف‌‌‌های ویژه سایت، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن