اینستاگرام آپگراف راه‌اندازی شد! ما رو در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
تنظیمات رنگ در فتوشاپ [گام به گام و تصویری] | 1400

تنظیمات رنگ در فتوشاپ | Hue/Saturation

آموزش گام به گام تنظیمات رنگ در فتوشاپ.
آموزش گام به گام تنظیمات رنگ در فتوشاپ.

اگر به زمینه طراحی و عکاسی علاقه‌مند هستید، حتما برای شما هم پیش آمده است که بعضی از مواقع نیاز به تغییر رنگ قسمتی از عکس یا طرح خود هستید. برای مثال، ممکن است رنگ پیراهن و یا یک منظره، آنگونه که مد نظر شما بوده است در هنگام عکاسی طبیعی ثبت نشده و می‌خواهید کمی‌رنگ‌های آن را تغییر دهید. برای این کار، می‌توانید با استفاده از نرم افزار فتوشاپ به تنظیمات رنگی رفته و تغییرات مد نظر خود را ایجاد کنید.

هرچقدر هم که در عکاسی مهارت داشته باشید، همیشه برای تنظیمات رنگ و بهینه کردن کیفیت تصویر و طیف‌های رنگی عکس خود از نرم‌افزارهایی مانند فتوشاپ و یا لایت روم استفاده خواهید کرد. ابزار Hue/Saturation یکی از ساده‌ترین و پرکاربردترین ابزارهای نرم افزار فتوشاپ است که از قسمت Adjustment layer قابل دسترسی است.

این مقاله ابتدا به تعریف مختصر هر یک از مفاهیم Saturationو Hue پرداخته، و سپس در یک تصویر چگونگی اعمال تغییرات را توضیح داده است.

Saturation یا همان اشباع رنگی چیست؟

به صورت خلاصه‌وار می‌توان گغت که در طراحی گرافیک، اشباع یا Saturation مشخص‌کننده‌ی شدت رنگی است که مورد استفاده قرار گرفته است. یک عکس اشباع شده دارای طیف رنگی روشن‌تری است. با استفاده از نرم افزارهایی همچون فتوشاپ و ایلوستریتور می‌توان این مشخصه از عکس را تغییر داد.

اشباع رنگی بیشتر با میزان «گرمی» و یا «سایه و سفید و خنک بودن» یک عکس در ارتباط است. برای مثال، اگر Saturation یک عکس را پایین بیاورید، در نهایت تصویر شما سیاه سفید خواهد شد. از طرفی دیگر، در صورتی که Saturation آن را بیشتر کنید، رنگ‌های موجود در عکس غلیط تر و گرم‌تر خواهند شد.

Hue یا همان طیف رنگ چیست؟

هیو یکی از اساسی‌ترین مفاهیمی‌است که برای کار با رنگ باید به آن توجه شود. در کنار اشباع (Saturation) و شدت روشنایی (Brightness)، هیو (Hue) تشکیل دهنده‌ی یکی از سه عنصر اصلی هر پیکسل رنگی است. هیو به مشخصه‌ای از رنگ گفته می‌شود که درجه‌ی اختلاف رنگ را از سه رنگ اصلی مشخص می‌کند. اگر به رنگی هیچگونه هایلایت و روشنایی‌ای اضافه نشود، به آن رنگ در اصلاح Hue خالص گفته می‌شود.

در سیستم RGB، رنگ‌هایی با هیوهای مختلف دارای کدهای رنگی متفاوتی هستند که حاصل ترکیبی از سه رنگ قرمز، سبز و آبی است

کاربرد Hue/Saturation در تنظیمات رنگ

  • جا به جا کردن طیف رنگ‌ها در فتوشاپ
  • افزایش شدت یا همان اشباع رنگ
  • تغییر درجه سفیدی یا سیاهی (روشنایی) رنگ در فتوشاپ
  • درجه بندی و تنظیم رنگ
  • ایجاد هم‌خوانی و هارمونی رنگی در نقاط مختلف تصویر

.

استفاده از هیو و سچوریشن در فتوشاپ برای تنظیمات رنگ
تنظیمات رنگ توسط ابزار Hue/Saturation

اگر علاقه‌مند به نرم افزار فتوشاپ هستید، همین حالا در دوره‌های رایگان و پروژه‌محور آموزش فتوشاپ آپگراف شرکت کنید.

نحوه اعمال Hue/Saturation در تنظیمات رنگ

مشابه با هر لایه‌ی Adjustment دیگری، بر روی آیکون مشخص شده در تصویر زیر، در پایین پنل مربوط به لایه‌ها کلیک کرده و از گزینه‌‌‌های موجود Hue/Saturation را انتخاب کنید. بعد از آن یک لایه Adjustment طبق تصویر بالا بر وی لایه‌ای که انتخاب کرده بودید ایجاد می‌شود. پنل Hue/Saturation نیز در کنار پنل لایه‌ها افزوده خواهد شد. شما می‌توانید با دو بار کلیک روی این لایه وارد منوی مربوطه شوید و با کشیدن دستگیره ی Saturation و Hue به چپ و راست میزان شدت رنگ‌ها را در تصویر مورد نظر خود تغییر دهید.

اضافه-کردن-Saturation
یافتن ابزار Hue/Saturation در فتوشاپ

به همین سادگی قادر به تغییر رنگ‌‌ها بر روی تصاویر خود خواهید بود!

لطفا سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را با ما در زیر هر پست به اشتراک بگذارید!

همچنین، برای مشاده آموزش‌های مفید بیشتر به صفحه ایسنتاگرام آپگراف رجوع کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن