چرا طراحی لوگو در فتوشاپ اشتباه است؟ نرم‌افزار مناسب‌تر چیست؟

چرا طراحی لوگو در فتوشاپ اشتباه است؟
طراحی لوگو در فتوشاپ کاری اشتباه است! در این مطلب با دلایل این موضوع و نرم‌افزار جایگزین برای فتوشاپ آشنا شوید.

نرم افزار فتوشاپ بسیار قدرت‌مند به نظر می‌رسد. هرچند که این نرم‌افزار برای ویرایش تصاویر و حتی طراحی عناصر گرافیکی بسیار قدرتمند است، با این حال برای طراحی لوگو محدودیت‌های بسیاری دارد. طراحی لوگو در فتوشاپ ممکن است وقت بسیار بیشتری را از آنچه که مورد نیاز است از شما بگیرد، و همچنین دقت لازم برای انجام بسیاری از اصول را نداشته باشد.

در این مطلب به این سوال که چرا نباید به طراحی لوگو در فتوشاپ پرداخت، و اینکه نرم‌افزار مناسب‌تر برای انجام این کار چیست پرداخته‌ایم.

علی‌رغم ظاهر آن، باید گفت که نرم‌افزار فتوشاپ ابزاری است که برای مصارف همگانی طراحی شده و برای بسیاری از امور تخصصی – از جمله طراحی لوگو – دارای محدودیت‌های بسیاری است. هرچند که فتوشاپ برای امور روتوش چهره، کارهای خلاقانه (مانند فتومونتاژ) و انجام امور روزمره و تبلیغات برای رسانه‌های اجتماعی ابزاری مناسب و پرکاربرد است، با این حال اگر به دنبال خلق آثار حرفه‌ای هستید، باید گفت که فتوشاپ اصلا برای استفاده تخصصی کافی نیست.

در ادامه این مطلب به چرایی این امر پرداخته‌ایم. ابتدا باید با لازمه‌های طراحی لوگو آشنا شد.

ملزومات طراحی لوگو

یکی از انتظارات موجود از لوگو خلق و تثبیت برند است. برای اینکار برخی از اصول کلی توسط مراجع حرفه‌ای مورد تاکید قرار گرفته‌اند. اول از همه، طرح یک لوگو باید قادر به عملکرد در زمینه‌ها و بسترهای مختلف باشد. برخی از این زمینه‌ها و بسترها در همان ابتدا بدیهی به نظر می‌رسند: مانند کارت ویزیت، وبسایت و… ولی برخی دیگر از این بسترها به دلیل نامشخص بودن آینده برند ممکن است در آغاز کار مبهم باشند: برای مثال تبلیغات بر روی اتوبوس.

یکی از محدودیت‌های طراحی لوگو در فتوشاپ، عدم وجود انعطاف‌پذیری آن در بسترهای مختلف است.

همه این‌ها به این معنی است که در هنگام خلق لوگو باید انعطاف‌پذیری آن را مد نظر قرار داد. مقیاس، رنگ، لوگوتایپ و سایر موارد از جمله عناصر مهم در این روند به شمار می‌آیند. ولی نرم افزار فتوشاپ در این خصوص از انعطاف‌پذیری چندانی برخوردار نیست. این عدم انعطاف‌پذیری فتوشاپ به دو دلیل است.

علت اول، نبود امکان ترسیم خطوط وکتور در فتوشاپ است. (در این مقاله تفاوت تصاویر وکتور و رستر را مطالعه کنید). ترسیم با استفاده از خطوط وکتور سبب انعطاف‌پذیری لوگو در هنگام ترسیم و یا چاپ در ابعاد مختلف می‌گردد. از آنجا که نرم‌افزار فتوشاپ از فرمت رستر استفاده می‌کند، چنین قابلیتی در فتوشاپ وجود ندارد.

محدودیت طراحی لوگو در فتوشاپ
یکی از دلایل انعطاف‌ناپذیر بودن طراحی لوگو در فتوشاپ، استفاده این نرم‌افزار از فرمت رستری و عدم پشتیبانی از وکتور است.

علت دوم نامناسب بودن فتوشاپ، محدودیت‌های ابزارهای موجود در آن است. همانطور که پیش‌تر نیز بدان اشاره شد، نرم افزار فتوشاپ به گونه‌ای طراحی شده است که برای مصارف همگانی و روزمره مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، امور تخصصی، همچون طراحی لوگو، نیازمند ابزارهای تخصصی و حرفه‌ای مربوط به خود هستند. بنابرین، طیف محدود ابزارهای موجود در فتوشاپ موجب کاهش خلاقیت و دقت ترسیم در هنگام اجرای طرح نهایی لوگو خواهد شد.

آیا به هیچ وجه نباید از فتوشاپ برای طراحی لوگو استفاده کرد؟

هرچند که فتوشاپ برای اجرای صفر تا صد یک لوگو به هیچ وجه مناسب نیست، با این حال بخش‌هایی از فرآیند طراحی لوگو را می‌توان در این نرم‌افزار به صورت ابتدایی انجام داد. یکی از این بخش‌ها، مرحله ایده یابی و طوفان ذهنی هنگام طراحی لوگو است. همچنین بعد از طراحی لوگوی خود، می‌توانید آن را وارد محیط فتوشاپ کنید تا در بسترها و بر روی موکاپ‌های مختلف آن را تست کنید.

بنابرین، هرچند که طراحی لوگو در فتوشاپ و اجرای صفر تا صد آن توصیه نمی‌گردد، با این حال برای ایده‌یابی و یا تست کردن لوگو در بسترها و زمینه‌های مختلف می‌تواند ابزاری مناسب تلقی گردد.

به دلیل آن‌که ترسمی‌لوگو نیازمند دقت و انعطاف‌پذیری بالایی است، نرم‌افزارهایی که از فرمت ترسیم وکتوری پشتیبانی می‌کنند برای این کار مناسب هستند. بی‌شک می‌توان گفت که نرم‌افزار ایلوستیتور (Illustrator) برای طراحی لوگو بهترین و پرکاربردترین نرم‌افزار موجود در بازار است.

علاوه بر انعطاف‌پذیری در هنگام کار و ابزار تخصصی موجود در این نرم‌افزار برای ترسیم و طراحی لوگو، مزیت دیگری که کار را برای کاربران فتوشاپ راحت می‌کند، شباهت بسیار محیط کاری این نرم‌افزار با سایر نرم‌افزارهای کمپانی آدوبی و به ویژه فتوشاپ است.

در مجموع باید گفت که هرچند که در ظاهر نرم افزار فتوشاپ از قابلیت‌های بسیاری برخوردار است، طراحی لوگو در فتوشاپ امری حرفه‌ای و تخصصی به نظر نمی‌رسد. بنابرین اگر قصد یادگیری حرفه‌ای طراحی لوگو و سایر عناصر مشابه را دارید، حتما برای طراحی از نرم‌افزار ایلوستریتور استفاده کنید.

امیدواریم که این مطلب برای آغاز به یادگیری ایلوستریتور به اندازه کافی برای شما قانع کننده بوده باشد 🙂

برای مشاهده نمونه کارهای مختلف و مطالب آموزشی بیشتر، به صفحه اینستاگرام آپگراف سر بزنید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن