اینستاگرام آپگراف راه‌اندازی شد! ما رو در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
تبلت طراحی گرافیک خوب چه ویژگی های دارد؟ [9 نکته مهم در هنگام خرید تبلت طراحی]

تبلت طراحی گرافیک | 9 نکته مهم در خرید تبلت و قلم نوری طراحی

تبلت نوری مانیتوردار - تبلت طراحی گرافیک

در هنگام طراحی، استفاده از مهارت‌های دستی و هنرمندانه طراح می‌تواند در جذب مشتری و بهبود کیفیت کار تاثیر مهمی‌داشته باشد. معمولا نرم افزارهای کامپیوتری خلاقیت طراح را محدود می‌کند. استفاده از تبلت طراحی گرافیک برای کار در محیط کامپیوتری راه حل بسیار مناسبی است. امروزه بسیاری از طراحان گرافیک از قلم‌های نوری و یا مانیتورهای لمسی و تبلت‌های نوری برای خلق آثار خود استفاده می‌کنند. هرچند که تبلت‌های نوری بیش از یک دهه است که در بازار موجود هستند، با این حال همچنان در هنگام خرید این محصولات سوالات بسیاری برای علاقه‌‌مندان به وجود می‌آبد. در این پست هدف ما راحت کردن کار شماست!

در این پست آپگراف، به 9 مورد از مهمترین نکاتی اشاره شده است که در خرید تبلت طراحی گرافیک خوب و با قیمت مناسب و مد نظر شما، به شما یاری خواهد رساند. در حالت کلی، این 9 مورد عبارتند از موارد زیر:

1- محیط قابل استفاده در تبلت طراحی گرافیک (Active area)

Active area محیط کاری شما بر تبلت است. در کلامی‌خلاصه، می‌توان گفت که این محیط، قسمتی از تبلت طراحی گرافیک است که قلم نوری بر روی آن کار می‌کند. هرچند که در بسیاری از مواقع به محیط کاری بسیاری بزرگی برای طراحی نیاز نیست، با این حال، وجود فضای کافی برای حرکت آزادانه قلم بر روی تبلت نکته‌ای بسیار مهم در هنگام خرید است. توجه کنید که تمام قسمت تبلت قابل استفاده برای طراحی نیست! تنها قسمت میانی آن، که اغلب با نقاطی سفیدرنگ مشخص می‌شود، قابل استفاده است. البته این موضوع به مدل تبلت و برند مورد نظر شما نیز بستگی دارد که در ادامه به اختصار بررسی شده است.

بنابرین اولین چیزی که باید در هنگام خرید تبلت طراحی گرافیک به آن توجه کنید، ابعاد و اندازه تبلت و محیط کاری آن است. بسیاری از فروشندگان اجازه تست محصول ره پیش از خرید به شما نمی‌دهند. ولی می‌توانید با استفاده از ویدئوهای موجود در اینترنت و مشخصاتی که در وبسایت نمایندگی برخی از فروشندگان موجود است، از این جزئیات مطلع شوید.

2- تجهیزات مربوطه

بسیاری از تجهیزات مربوط به یک تبلت طراحی گرافیک، لزوما مورد نیاز طراحان گرافیک نیست. ولی توجه به وجود این تجهیزات و نحوه استفاده از آن‌ها می‌تواند در موقع خرید به شما کمک کند. مهمترین ویژگی‌هایی که وجود آن‌ها کمک بسیاری در هنگام طراحی می‌کند، قابلیت لمس همزمان (Multi-touch) و وجود کلیدهای میانبر (Hotkeys) هستند. سایر تحهیزاتی که اغلب توسط حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد، ابزاری مانند پایه، دستکش و… است. پیشنهاد می‌شود که این ابزار را در ابتدا تهیه نکنید. بهتر است مدت زمانی را صرف کار با تبلت کرده و در صورت نیاز، از تجهیزات اضافی مربوطه نیز استفاده کنید.

3- کلیدهای میانبر

برندهای سازنده‌ی این دسته از تبلت‌ها، بیش از پیش به قرار دادن کلیدها و دکمه‌های میانبر در کنار تبلت‌ها تمایل نشان می‌دهند. این کلیدها به گونه‌ای طراحی شده اند که به شما در فرآیند طراحی کمک کرده و سرعت عمل شما را افزایش دهد. تقریبا همه تبلت‌های موجود در بازار به شما اجازه تغییر دستورات این دکمه‌ها را می‌دهند تا طبق سلیقه خود از آن‌ها استفاده کنید. برای مثال، یکی از پرکاربردترین دستورها CNTRL+Z است. شما می‌توانید به جای فشردن این دو دکمه، یک کلید میانبر را بر روی تبلت نوری خود انتخاب کنید!

4- قلم نوری

اگر اهل تکنولوژی روز هستید، حتما قلم‌های نوری را دیده‌اید. قلم‌های نوری‌ای که برای تبلت‌ها و مانیتورهای طراحی استفاده می‌شوند، کمی‌پیشرفته‌تر هستند. دقت و سرعت این قلم‌ها نیز با توجه به کیفیت آن‌ها بهتر است. در حالت کلی دو نوع قلم نوری وجود دارد. این دو نوع شامل قلم‌های محهز به باتری، و قلم‌های الکترومغناسیی (ٍEMR) هستند. وظیفه اصلی این قلم‌ها، ایجاد حس طراحی دست آزاد و با مداد است. همچنین، بسیاری از این قلم‌ها نیز دارای دکمه‌هایی هستند که می‌توانید به عنوان کلید میانبر از آن‌ها استفاده کنید.

قلم‌های EMR از انرژی کمتری استفاده کرده و نحوه کار آن از طریق مدارهایی است که درون تبلت جاسازی شده‌اند. این قلم‌ها معمولا از قلم‌های باتری‌دار نازک‌تری بوده و نوک ضخیم‌تری دارند. قلم‌های باتری‌دار نیز دارای نوکی نازک‌تر هستند.

5- مدل تبلت طراحی گرافیک

هنگام خرید تبلت‌های نوری، با دو دسته تبلت مواجه خواهید شد. دسته اول در اصطلاح Flat بوده (بدون مانیتور و دارای صفحه لمسی) و دسته دوم، تبلت‌های مانیتوردار است. مشخصا تفاوت فاحشی در قیمت این دو نوع تبلت طراحی گرافیک موجود است. ولی لزوما استفاده از تبلت‌های مانیتوردار منجر به طرح بهتر نمی‌شود. هرچند که تبلت‌های مانیتوردار تجربه‌ی بهتری را هنگام طراحی برای شما فراهم می‌اورد، با این حال استفاده از تبلت‌های Flat نیز می‌تواند برای شروع کار ابزاری مناسب باشد.

در کل، استفاده از تبلت‌های بدون مانیتور، به دلیل نحوه کار منحصر به فرد خود، به کمی‌زمان برای تسلط نیاز دارند. به اینگونه که در هنگام طراحی با این تبلت‌ها، باید قلم را بر روی تبلت کشیده ولی به مانیتور کامپیوتر خود نگاه کنید. این در حالی است که در هنگام استفاده از تبلت مانیتوردار، رابط کاربری همانند نقاشی بر روی کاغذ است.

تبلت بدون مانیتور برای طراحی گرافیک
تبلت بدون مانیتور وکوم (Wacom)

6- حساسیت به فشار

یکی از مهمترین ویژگی‌های تبلت‌های طراحی، حساسیت آن‌ها به فشار قلم است. شما هنگامی‌که بر روی کاغذ می‌نویسید و یا طراحی می‌کنید، برای ایجاد خطوط متفاوت از فشارهای مختلفی بر روی قلم استفاده می‌کنید. این موضوع در قلم‌ها و تبلت‌های نوری نیز صادق است. برای ایجاد خطوطی با ضخامت متفاوت، توجه به حساسیت به فشار (Pressure sensitivity) امری بسیار مهم است. توجه به شدت این حساسیت امری شخصی است و بستگی به سبک شما دارد.

سطوح مختلف حساسیت به فشار در تبلت‌های مختلف از 300 شروع شده و تا 3000 نیز افزایش می‌یابد. هرچه این عدد بیشتر باشد، میزان حساسیت تبلت به فشار قلم نیز بیشتر خواهد بود. برای منظور طراحی و تصویرسازی، میزان حساسیتی که توسط اغلب مردم ترجیح داده می‌شود، 1024 است.

7- رزولوشن (Resolution)

اگر کارهای شما به گونه‌ای است که باید در ابعاد بزرگ و یا با کیفیتی عالی به چاپ رسیده و یا نمایش داده شود، توجه به LPI تبلت‌ها بسیار مهم است. LPI مشابه مفاهیمی‌همچون 4K و HD در صفحات نمایش است. بنابرین، برای ایجاد خطوطی Sharp و با کیفیت، توجه کنید که رزولوشن تبلت مورد نظر شما با سلیقه طراحیان مطابقت داشته باشد. ما در یکی از پست‌های آپگراف مفهوم رزولوشن را کاملا توضیح داده‌ایم. در صورت علاقه، این پست را مطالعه کنید.

تبلت مانیتوردار برای طراحی گرافیک
تبلت مانیتوردار.

8- غلتک و اسکرولر (Scroller)

استفاده از قلم نوری برای حرکت در صفحه مانیتور دشوار بوده و ممکن است مشکل‌ساز باشد. این به معنای آن است که ممکن است هنگام کار، وقت زیادی را صرف حل مشکلات کنید. برای حل این مشکل، بسیاری از تبلت‌ها دارای غلتکی هستند که می‌توانید برای جابجایی در محیط کاری نرم‌افزار از آن استفاده کنید. غلتک‌ها اغلب در گوشه سمت چپ و یا راست تبلت و در دسترس طراح جانمایی شده‌اند.

9- باسیم یا بی‌سیم بودن تبلت طراحی گرافیک

مانند بسیاری از وسایل موجود در بازار، تبلت‌های نوری نیز دارای انواع بی‌سیم و یا با سیم هستند. تبلت‌های بی‌سیم به صورت شارژی بوده و قابلیت‌ حمل و استفاده راحت‌تری را دارند. تبلت‌های باسیم نیز به صورت مستقیم به USB لپتاپ و یا کامپیوتر شما متصل شده و قابل استفاده است. تفاوت هزینه تبلت‌های باسیم و بی‌سیم قابل توجه نبوده و انتخاب آن بسته به سلیه شخصی است. در حالت کلی، اگر قصد جابجایی زیاد دارید، و یا می‌خواهید از تبلت طراحی گرافیک خود در خانه و محل کار به صورت همزمان استفاده کنید، بهتر است که از مدل بی‌سیم استفاده نمایید.

امیدواریم که این پست شما را در خرید تبلت مورد نیازتان یاری کرده باشد. آپگراف مطالب این پست را به صورت انحصاری از سایت Just Creative ترجمه کرده است. لطفا هنگام استفاده از مطالب به ما ارجاع دهید.

شما از کدام برند قلم نوری استفاده میکنید؟ اگر تجربه‌ای در این مورد دارید، لطفا با به اشتراک گذاشتن آن در قسمت نظرات، به سایرین در انتخاب بهتر یاری رسانید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن