اینستاگرام آپگراف راه‌اندازی شد! ما رو در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
تفاوت فونت و تایپ فیس چیست؟ شرح تفاوت‌های مهم به صورت تصویری

تفاوت فونت و تایپ فیس چیست؟ شرح تفاوت‌های مهم به صورت تصویری

تفاوت فونت و تایپ فیس
تفاوت فونت و تایپ فیس چیست؟

شاید همیشه با خود فکر کرده‌اید که «فونت همان تایپ‌ فیس است»؛ چنین نیست؟ باید بگوییم، هرچند که این دو اصطلاح در بسیاری از مواقع به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، ولی مفاهیمی‌جدا از یکدیگر هستند. تایپ فیس‌ها و فونت‌ها امروزه بیش از پیش در برندسازی و طراحی گرافیک حائز اهمیت هستند. در این مقاله به شرح تفاوت فونت و تایپ فیس پرداخته‌‌ایم تا در آینده به استفاده صحیح از هر یک در کارهای حرفه‌ای شما کمک کند، تا حرفه‌ای‌تر جلوه کنید!

فهرست مطالب این پست:

تایپ فیس در برابر فونت: تفاوت چیست؟

به طور مختصر و در یک جمله می‌توان گفت: در حالی که تایپ فیس (Typeface) شامل مجموعه‌ای از عناصر طراحی برای حروف و کاراکترهای مربوطه است، فونت (Font) مربوط به وزن، ابعاد و اندازه و گونه‌های مختلف یک تایپ فیس است.

آیا این تعریف کامل و قانع کننده نبود؟ نگران نباشید! در زیر به شرح کامل‌تر تفاوت فونت و تایپ فیس پرداخته‌ایم.

تایپ فیس چیست؟

تایپ فیس مربوط به عناصر و مشخصه‌های طراحی حروف و کاراکترهاست. مانند وجود و یا نبود Serif، فواصل بین حروف، وزن و تعادل آن‌‌ها و اختلاف ارتفاعی بین حروف بالایی و پایینی از جمله این ویژگی‌ها هستند. تایپ فیس‌ها بر اساس سبک آن‌ها (ُStyle) دسته‌بندی می‌شوند. برخی از معروف‌ترین تایپ فیس‌ها عبارت‌اند از:

تایپ فیس‌های سریف (Serif)

همانگونه که از نام آن‌ها پیداست، تایپ فیس سریف، شامل حروفی هستند که در انتهای آن‌ها سریف وجود داشته باشد. برای درک بهتر مفهوم سریف به تصویر زیر نگاه کنید.

تایپ فیس سریف
تایپ فیس سریف – تفاوت فونت و تایپ فیس

برای مثال، گاراموند (Garamond)، بودونی (Bodoni) و دیدات (Didot) سه نمونه از تایپ فیس‌های معروف سریف هستند که در تصاویر زیر قابل مشاهده‌اند.

چند مورد از تایپ فیس‌های سریف.
چند مورد از تایپ فیس‌های سریف.

بسیاری از تایپ فیس‌های سریف، دارای تاریخ طولانی‌مدتی هستند که به چند سده پیش نیز باز می‌گردند. یکی از قدیمی‌ترین تایپ‌فیس‌های مورد استفاده در غرب، که رومن (Roman) نام داشت، توسط نیکولای جنسن و در سال 1470 طراحی شده است.

تایپ فیس موجود پیش از جنسن که خوانایی پایینی داشت.
تایپ فیس طراحی شده توسط جنسن.

تایپ فیس سنس سریف (Sans Serif)

تایپ فیس‌‌‌های سنس سریف در تضاد با سریف هستند. بدین صورت که تایپ فیس سنس، دارای سریف در انتهای حروف نیست. این گروه از تایپ فیس‌ها در مقایسه با گروه سنس خودمانی‌تر و ارگانیک‌تر هستند. برای درک بهتر این موضوع، به تصاویر و نمونه‌های آورده شده در زیر دقت کنید.

بخش‌هایی از تایپ فیس سنس سریف که فاقد سریف در انتهای حروف است.

هلوتیکا (Helvetica) یکی از معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین تایپ فیس‌های سنس سریف (Sans Serif) است. از جمله دیگر تایپ فیس‌های این گروه می‌توان به وردانا (Verdana) و فوتورا (Futura) نیز اشاره کرد.

تایپ فیس‌های تزئینی (Decorative)

تایپ فیس‌های تزئینی چشم‌نواز بوده و جذابیت بسیاری دارند و می‌توان گفت که در مقایسه با سریف و سنس سریف، به‌روز‌تر بوده و جایگاه تازه‌ای دارند.

نمونه‌ای از کاربرد تایپ فیس تزئینی (Decorative)

دو مورد از تایپ فیس‌های معروف تزئینی، اوتلا (Outlaw) و موریس (Morris) هستند. نکته حائز اهمیت آن است، که تایپ فیس‌‌‌های تزئینی برای نوشتن متن اصلی مناسب نیستند. زیرا نه تنها سبب حواس پرتی خواننده از محتوای متن می‌گردد، بلکه خوانایی آن نیز در صورتی که به صورت انبوه در کنار هم قرار گیرد، بسیار پایین است. بنابرین، هرچند که استفاده از تایپ فیس دکوراتیو می‌تواند جالب توجه باشد، ولی استفاده نا به جا از آن می‌تواند به همان اندازه زننده و ناصحیح تلقی شود.

نمونه‌ای از استفاده از تایپ فیس تزئینی و دکوراتیو – تفاوت فونت و تایپ فیس.

تایپ فیس اسکریپت (ُScript)

تایپ فیس‌های اسکریپت آندسته از نوشته‌هایی هستند که شبیه به دست‌‌خط بوده و حالتی انسانی دارند. اغلب از این نوع تایپ فیس برای القای حس «دست ساز بودن» یک برند استفاده می‌گردد.

همانند تایپ فیس‌های تزئینی و دکوراتیو، خواندن تایپ فیس‌های اسکریپت نیز می‌تواند دشوار باشد. بنابرین، سعی کنید حداکثر در قالب یک جمله و یا عبارت ساده از ان استفاده کنید، و نه یک پاراگراف و جمله طولانی.

استفاده از تایپ فیس اسکریپت در برندسازی. تفاوت فونت و تایپ فیس

فونت چیست؟

فونت حالات مختلفی از وزن، اندازه، و غیره از یک تایپ فیس است. بنابرین، هنگامی‌که یک تایپ فیس را بولد (Bold)، ایتالیک (Italic) کرده و یا فاصله بین حروف را کم کنید، به آن یک فونت گفته می‌شود.

تفاوت فونت و تایپ فیس
تفاوت فونت و تایپ فیس
دو فونت مختلف از تایپ فیس فوتورا

تفاوت فونت و تایپ فیس: تاریخچه‌ای کوتاه

چرا فونت‌ها با تایپ‌فیس‌ها متفاوت‌اند؟

این تفاوت به زمانی باز می‌گردد که متون با استفاده از دستگاه تایپ نوشته می‌شدند. در این راستا، برای متون مختلف، حروف به صورت جداگانه طراحی و ساخته می‌شدند. این حروف با گذر زمان به «تایپ» معروف شدند. سپس، برای هر یک از این «تایپ‌ها» گونه‌ها و حالات مختلف دیگری نیز طراحی شد که به «فونت‌ها» معروف شدند.

منشا تفاوت فونت و تایپ فیس به دستگاه‌های تایپ دستی باز می‌گردد.

چیزی بیش از تایپ فیس و فونت: تایپوگرافی

پس از اینکه با اصطلاحات فونت و تایپ فیس آشنا شدید، احتمالا در مطالب مطالعاتی و یا گفتگوهای روزمره خود با طراحان گرافیک، با واژه و اصطلاح «تایپوگرافی» نیز مواجه خواهید شد. ولی تایپوگرافی چیست؟

در حالت کلی، تایپوگرافی به نحوه قرارگیری و چیدمان یک متن در یک طرح گفته می‌شود. تایپوگرافی فرآیندی است که طی آن به چگونگی استقرار متن با توجه به ویژگی‌های زیبایی‌شناسانه طرح پرداخته می‌شود.

برای اینکه یک طراح، بتواند با استفاده از متن به یک طرح نهایی جذاب و زیبا دست یابد، باید ترکیبی صحیح از تایپ فیس، فونت، رنگ، چیدمان و غیره را انتخاب کند.برای درک صحیح نحوه استفاده از تایپوگرافی در طرح‌های گرافیکی به تصاویر زیر دقت کنید.

ـاستفاده از تایپوگرافی در طراحی – تفاوت فونت و تایپ فیس

این بود تفاوت فونت و تایپ فیس! آیا سوال دیگری دارید؟

برای این که بتوانید درباره تایپوگرافی و فونت‌ها اطلاعات بیشتری کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم که کتاب «چرا فونت‌ها مهم هستند» را تهیه کرده و مطالعه بفرمایید.

همچنین، برای دیدن نمونه‌کارهای بیشتری از تایپوگرافی و فونت‌ها و تایپ‌فیس‌ها، به صفحه اینستاگرام ما مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن