تصویری از استاد قباد شیوا، هنرمند گرافیست ایرانی.

معرفی استاد قباد شیوا گرافیست برجسته ایرانی – مروری بر زندگی و نمونه‌کارها

استاد قباد شیوا گرافیست برجسته ایرانی است که آثار وی در زمینه‌‌‌های طراحی پوستر، تصویرسازی و طراحی لوگو، همه علاقه مندان به هنر را به وجود می‌آورد. وی از شاگردان میلتون گلیزر، طراح گرافیک معروف آمریکایی بوده است. همچنین، وی پس از فراغت از تحصیل در دانشگاه تهران مشغول به تدریس شده و دانشجویان و هنرجویان بسیاری را پرورش داده است.

اگر به آثار و زندگی استاد قباد شیوا گرافیست پرآوازه ایرانی علاقه مند هستید، در این پست با زندگی این استاد بیشتر آشنا خواهید شد.

فهرست مطالبی که در این پست خواهید خواند:

جرقه‌‌‌های علاقه به طراحی در سال‌‌‌های ابتدایی زندگی قباد شیوا گرافیست برجسته ایرانی

این گرافیست بزرگ و پرآوازه ایرانی که در عرصه‌ی بین الملل نیز شناخته شده است، وی در سال ۱۳۱۹ در همدان چشم به دنیا گشود. خانواده‌ی قباد شیوا، از جمله پدر وی، علاقه‌مند به هنر بوده و دستی در موسیقی و ادبیات داشتند. برادر بزرگ‌تر قباد نقش بسزایی در شکوفا شدن استعدادهای او داشت. او که در بیمارستان آمریکایی‌ها در همدان کار می‌کرد روزی کارت‌های کریسمسی را که آمریکایی‌ها به او هدیه می‌دادند برای قباد آورد و قباد نیز روی آن‌ها طرح‌هایی کشیده و به عنوان کاردستی، سر جلسه‌ی درسی طرح یکی از کارت‌‌‌های کریسمس را نشان استاد داد و منتظر تنبیه بود.

ولی  بر خلاف انتظار او، استاد شگفت زده شد و از کار هنری قباد شیوا بسیار استقبال نمود. بعد از آن ماجرا قباد دستیار کلاس‌های خصوصی استاد بود. قباد ساختن رنگ و آشنایی با رنگ را سر کلاس استاد سیف الله گلپریان آموخت و  کم کم به نقاشی طبیعت علاقه‌مند شد. با وجود مخالفت خانواده‌اش، او بالاخره وارد دانشگاه هنرهای زیبا شد. او پس از فارغ التحصیلی کار خود را در مجله‌ی تماشا آغاز کرد، که شروعی برای پیشرفت و شناخته شدن بیشتر وی، نه تنها در عرصه‌ی ملی، بلکه بین الملل بود.

تصویر  استاد قباد شیوا گرافیست ایرانی
تصویری از استاد قباد شیوا گرافیست برجسته ایرانی. (برگرفته از وبسایت خبری ایسنا)

این هنرمند برجسته در سال‌‌‌های کار حرفه ای خود افتخارات و جوایز بسیاری را در عرصه‌‌‌های ملی و بین المللی کسب نموده است. در ادامه‌ی این پست، بخشی از افتخارات این هنرمند آورده شده است. همچنین، برخی از آثار مختلف این هنرمند در زمینه‌های گوناگون گرافیک، از جمله طراحی پوستر، طراحی لوگو و تصویرسازی، قابل مشاهده هستند.

برخی از افتخارات و عناوین قباد شیوا

  • عضو منتخب انجمن بین‌المللی طراحان گرافیک ( AGI )
  • عضو منتخب سازمان بین‌المللی WMOC به عنوان (World Master) هنرمند جهانی ۲۰۱۱
  • ثبت مکتب گرافیک با شخصیت ایرانی برای اولین بار در دائره المعارف بریتانیکا ۲۰۰۷
  • عضو هیئت موسسین انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران

آثار و نمونه کارهای طراحی گرافیک استاد قباد شیوا

این هنرمند برجسته در زمینه‌های مختلف طراحی، از جمله تصویرسازی، طراحی آرم و پوستر فعالیت‌ داشت. آثار زیر تنها قسمتی از طرح‌های این شخصیت برجسته گرافیک ایرانی است.

  • تصویرسازی
  • پوستر
  • آرم
آرم‌های طراحی شده توسط استاد قباد شیوا
چند نمونه‌ی طراحی آرم و لوگو.

به کدام یک از کارهای این گرافیست برجسته ایرانی علاقه مند هستید؟

می‌توانید با دنبال کردن صفحه اینستاگرام آپگراف، نمونه کارهای بیشتری ببینید.

اگر به یادگیری فتوشاپ علاقه دارید، به دوره‌‌‌های رایگان و حرفه ای آپگراف سر بزنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
به بالای صفحه بردن