رشته‌ ارتباط تصویری کارشناسی ارشد – فوق لیسانس طراحی گرافیک در ایران

رشته طراحی گرافیک
توضیحات رشته ارتباط تصویری کارشناسی ارشد.

وقتی در فضاهای شهری حرکت می‌کنید تابلوهای زیادی مانند تابلوهای راهنمایی و رانندگی، تابلوی رستوران‌ها و غیره را می‌بینید. این تابلوها با یک طرح گرافیکی و یک تصویر پیام خود را به شما منتقل می‌کنند. می‌توان به جرات گفت در بسیاری موارد یک تصویر می‌تواند بهتر و سریعتر از هر راه دیگری، پیام مورد نظر را به اقشار مختلفی از جامعه انتقال دهد. مسئولیت طراحی محیطی، که یکی از زیرشاخه‌‌‌های گرافیک است، بر عهده متخصصان رشته ارتباط تصویری کارشناسی ارشد است.

طراح گرافیک مسئولیت ساخت آثار هنری بصری برای رساندن پیام و یا بهتر جلوه دادن و فروختن یک محصول است. منظور از هنرهای بصری هرگونه پوستر، جلد، بسته‌بندی، صفحه وب و غیره است. هرچند نقاشی کردن از توانایی‌های الزامی‌برای طراحان گرافیست نیست، ولی هر طراحی باید توانایی ارائه‌ی ایده‌های خلاقانه‌ی خود را داشته باشد. چه از طریق نقاشی دستی، چه با استفاده از کامپیوتر و یا کلاژ و ابزار دیگر.

در ادامه این مطلب خواهید خواند:

توضیحات کلی رشته ارتباط تصویری کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد ارتباط تصویری با کمک ابزار و نرم افزارهای کامپیوتری از جمله فتوشاپ و ایلوستریتور، پیام را از طریق تصویر به مخاطب انتقال می‌دهد. به بیان دیگر، تمام طرح‌هایی که به وسیله چاپ قابل انتشار هستند، طرح گرافیکی هستند. یعنی یک طرح گرافیکی نهایی، آمادگی انتشار وسیع به منظور انتقال پیام خود را دارد. رشته طراحی گرافیک به منظور آموزش در این حوزه در دانشگاه‌ها شکل گرفت.

این رشته در دنیا نیز حائز اهمیت خاصی است. در واقع هدف رشته کارشناسی ارشد ارتباط تصویری آموزش هنر انتقال پیام بصری و گرافیکی به دانشجویان و ارتقای توانایی‌هایشان در امور تبلیغات فرهنگی یا تجاری است.

بهتر است پیش از همه چیز به سوالی که اغلب داوطلبان با آن مواجه‌اند بپردازیم. آیا می‌توان از سایر رشته‌ها به این گرایش جذب شد یا خیر؟ پاسخ این سوال خوشبختانه مثبت است. رشته‌ی ارتباط تصویری در مقطع ارشد میان‌رشته‌ای است و شما با هر زمینه‌ی قبلی می‌توانید به تحصیل در این رشته بپردازید.

رشته ارتباط تصویری کارشناسی ارشد در ایران

برقراری ارتباط از سال‌‌‌های ابتدایی ظهور بشر جزء اولویت‌های وی بوده است. این ارتباط امروزه بسیار پیشرفت کرده و به شکل‌‌‌های مختلف در آمده است. یکی از این روش‌ها ایجاد ارتباط از طریق تصاویر یا همان گرافیک است.

شما وقتی در خیابان حرکت می‌کنید تابلوهای زیادی از جمله تابلوهای تبلیعاتی، تابلوی رستوران ها، سوپرمارکت‌ها و… می‌بینید که با یک تصویر پیام خود را به شما می‌رسانند. شاید بتوان گفت در بسیاری موارد یک تصویر گرافیکی می‌تواند بهتر و سریعتر از هر راه دیگری، پیام مورد نظر را به همه اقشار جامعه منتقل کند.

رشته ارتباط تصویری کارشناسی ارشد با کمک ابزار و لوارم مختلف، پیام را به وسیله تصویر به ناظرین و مخاطبان خود انتقال می‌دهد. به بیان دیگر تمامی‌طرح‌هایی که به وسیله چاپ قابل انتشار هستند، طرح گرافیکی به شمار می‌آیند، یعنی یک طرح گرافیکی توانایی انتشار گسترده‌ای را به منظور انتقال پیام خود دارد.

رشته ارتباط تصویری کارشناسی ارشد، یا همان ارشد گرافیک به منظور آموزش در این حوزه در موسسه‌های آموزشی و دانشگاه‌ها تاسیس شده است و در نقاط مختلف جهان نیز به آن اهمیت خاصی داده می‌شود. در واقع هدف رشته ارتباط تصویری کارشناسی ارشد آموزش هنر و دانش گرافیک به هنرجویان و ارتقای توانایی‌های آنان در امور تبلیغات فرهنگی یا تجاری است.

تبلیغات فرهنگی شامل تصویرسازی کتب، ساخت پوستر، تبلیغات برای نشریه‌ها و جراید مانند صفحه آرایی و آگهی های مطبوعاتیمی‌شود و تبلیغات تجاری نیز شامل تبلیغات نمایشگاههای بازرگانی مانند غرفه سازی و غرفه آرایی و یا تبلیغات برای کالاهای مختلف است.

یک کارشناس ارتباط تصویری یا گرافیست باید در طراحی قوی بوده و عاشق این کار باشد. او باید با سایر رشته‌‌‌های هنر مانند عکاسی، چاپ، نقاشی، خوشنویسی، طراحی صنعتی و صنایع دستی آشنایی داشته باشد تا بتواند در کارهای خود از آنها استفاده کند. همچنین گرافیست باید علاوه بر رشته های هنری با علومی مثل جامعه شناسی، روانشناسی، بازاریابی و ادبیات آشنا باشد. زیرا یک پیام تبلیغاتی باید با توجه به مخاطب آن ساخته شود. یعنی باید توجه داشت که مخاطب این پیام از نظر فرهنگی، اقتصادی و خواسته‌ها و علایق در چه سطحی است.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور ارشد و نیز افرادی که در بازار کار به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحدهای کارشناسی ارشد ارتباط تصویری،معرفی رشته‌های هنرهای تصویری و طراحی کارشناسی ارشد، دانشگاه‌‌‌های دارای رشته ارتباط تصویری کارشناسی ارشد،  بازار کار، وضعیت استخدام و آینده شغلی رشته  ارتباط تصویری کارشناسی ارشد ارایه می‌شود.

برنامه درسی رشته ارتباط تصویری، ظرفیت دانشگاه‌ها و توانایی‌های طراح گرافیک

در ادامه برای آشنایی بیشتر داوطلبان و علاقه مندان انتخاب رشته کنکور ارشد اطلاعات بیشتری ارائه می‌شود. این مطالب شامل: برنامه درسی و تعداد واحدهای کارشناسی ارشد ارتباط تصویری، معرفی رشته های کارشناسی ارشد هنرهای تصویری و طراحی، دانشگاه‌‌‌های دارای رشته کارشناسی ارشد ارتباط تصویری،  بازارکار، وضعیت استخدام و آینده شغلی رشته کارشناسی ارشد ارتباط تصویری ارایه می‌شود.

شما می‌توانید لیست برنامه درسی کارشناسی ارشد ارتباط تصویری را از اینجا و با لینک مستقیم دانلود کنید. همچنین، برای مطالعه ظرفیت رشته طراحی گرافیک در داشگاه‌های آزاد و سراسری از این لینک استفاده کنید.

تبلیغات فرهنگی شامل تصویرسازی کتاب ها، ساخت پوستر برای همایش‌ها و تبلیغات، آگهی برای نشریات و جراید مانند صفحه آرایی و آگهی های مطبوعاتیمی‌شود و تبلیغات تجاری نیز شامل تبلیغات نمایشگاه های بازرگانی مانند غرفه سازی و غرفه آرایی و یا تبلیغات برای کالاهای مختلف از زمینه‌های شغلی کارشناس ارتباط تصویری است.

یک کارشناس ارتباط تصویری یا همان گرافیست باید در طراحی قوی بوده و عاشق این کار باشد. او باید با سایر رشته‌های هنر مانند عکاسی، چاپ، نقاشی، خوشنویسی، طراحی صنعتی و صنایع دستی آشنایی داشته باشد. وی باید بتواند در کارهای خود از چنین توانایی‌هایی استفاده کند. همچنین یک گرافیست، به ویژه کسی که قصد ادامه تحصیل در رشته ارتباط تصویری کارشناسی ارشد را دارد، باید علاوه بر رشته های هنری با علومی مثل جامعه شناسی، روانشناسی، بازاریابی و ادبیات آشنا باشد.

زیرا یک پیام تبلیغاتی باید با توجه به مخاطب آن ساخته شود. یعنی باید توجه داشت که مخاطب این پیام از نظر فرهنگی، اقتصادی و خواسته‌ها و علایق در چه سطحی است.

لیست دانشگاه‌های دارای رشته ارتباط تصویری کارشناسی ارشد

لیست زیر (بدون اولویت بندی دانشگاه‌ها) صرفا به ارائه نام دانشگاه‌هایی که دارای رشته ارتباط تصویری کارشناسی ارشد هستند پرداخته است.

 • دانشگاه الزهرا
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی (فاقد مدرک و واحدهای دبیری)
 • دانشگاه هنر
 • دانشگاه تربیت مدرس
 • دانشگاه غیرانتفاعی سوره
 • دانشگاه غیرانتفاعی علم و هنر
 • دانشگاه شاهد
 • داشنگاه سمنان
 • دانشگاه غیرانتفاعی علم و فرهنگ

توانایی‌های فارغ التحصیل رشته ارتباط تصویری کارشناسی ارشد چیست؟

رشته ارتباط تصویری کارشناسی ارشد.

متخصص رشته طراحی گرافیک برای رسیدن به اثری زیبا، باید به دو نکته توجه کند:

 • یافتن ایده خوب
 • اجرایی کردن ایده‌ها

مورد اول را می‌توان با مطالعه، مشاهده‌ی نمونه‌‌کار و خواندن شرح زندگی و فرآیند طراحی طراحان گرافیک مشهور آموخت و تقویت کرد. ایده‌پردازی و خلاقیت جزو لاینفک طراحی گرافیک است که باعث تمایز کار شما با دیگران می‌شود. در دنیای پر از رقابت امروز، این که شما بتوانید سبکی نوین برای خود داشته باشید، برای تمایز کار شما بسیار حائز اهمیت است.

مورد دوم، یعنی کار با نرم افزارهای گرافیک، امروزه بسیار آسان‌تر از گذشته است. ویدئوها و آموزش‌های آنلاین این امکان را برای همگان فراهم آورده است که بتوانند در خانه‌های خود نرم‌افزار مورد نیاز طراحی گرافیک را بیاموزند.

برخی از نرم افزارهای مورد نیاز برای طراحی گرافیک عبارت‌اند از، فتوشاپ، ایلوستریتور، پرمیر و افتر افکت. این نرم افزارها برای استفاده‌های مختلف ادیت عکس، تصویرسازی و تهیه‌ و ادیت فیلم مورد استفاده قرار می‌گیرند. قطعا از یک طراح گرافیک انتظار نمی‌رود که بر تمامی‌این نرم‌افزارها تسلط داشته باشد. بلکه تجربه ثابت کرده تا تسلط بر یک نرم افزار، بسیار بهتر از آشنایی ناقص با چند نرم افزار است. این موضوع به ویژه در دنیای حرفه‌ای و کاری بسیار اهمیت دارد.

مشکل اصلی دانشجویانی که دارای مدرک لیسانس متفاوت هستند

اغلب کسانی که از سایر رشته‌ها وارد رشته ارتباط تصویری کارشناسی ارشد و طراحی گرافیک می‌شوند با یک مشکل عمده مواجه‌اند. این مشکل عدم تسلط به نرم افزارهای گرافیکی است. دانشجویان ارشد ارتباط تصویری باید برای انتقال پیام خود به نرم افزارهای گرافیک آشنا باشند.

آیا قصد دارید در رشته ارتباط بصری کارشناسی ارشد خود را ادامه دهید؟ هر سوالی دارید در زیر همین پست مطرح کنید تا در اسرع وقت به آن‌ها پاسخ داده شود.

می‌توانید درباره‌ی طراحی گرافیک در مقاله‌ای دیگر که در سایت آپگراف قرار داده‌ایم بیشتر بخوانید. برای کسب اطلاعات درباره‌ی بازار کار و درآمد می‌توانید به این پست مراجعه کنید.

6 دیدگاه درباره «رشته‌ ارتباط تصویری کارشناسی ارشد – فوق لیسانس طراحی گرافیک در ایران»

 1. سلام.شبتون بخیر.مطلبتون خیلی مفید بود.

  ب یک دوراهیِ سخت رسیدم و مرددم.اگر میشه راهنماییم کنید.

  من مهندسی فناوری اطلاعات دارم و برای ارشدم دو گرایش قبول شدم.
  ۱_ مدیریت سیستم های اطلاعاتی دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی مجازی

  ۲_ ارتباط تصویری واحد الکترونیکی

  راستش از مهندسیم رضایت ندارم.واحدهای عملی خیلی کم بود و تئوری فوق العاده زیاد و من دنبال این بودم ک نتیجه ی کاربردی ببینم ک ندیدم
  و از طرفی خیلی ب هنرهای گرافیکی علاقه مندم.واحدهایی ک باید پاس کرد رو دیدم اکثرا عملی بود و کاربردی و شور و شوقم ب حدی شد ک قلبم ب تپش درومد و حس کردم من عاشقِ این گرایشم ک با ذوق و سلیقه و خلاقیت و نتیجه ی کاربردی همراه هست.

  ولی دانشگاه خواجه نصیر و اعتبارش و .. فکر اینکه شاید اساتید ما رشته ی تحصیلیمون رو ب خوبی تدریس نکردن و واقعیت چیز دیگه ای بوده فکرم رو درگیر کرده.

  من زمان زیادی برای تصمیم گیری ندارم.لطفا منو برای تصمیم‌گیری بهتر راهنمایی کنید.مرسی

  1. سلام. خوشحالیم که مطلب براتون مفید بوده.
   تجربه شخصی من این هست که بدون علاقه به کاری که می‌کنید نمیشه ازش درآمد خوبی داشت. علاوه بر این، بعد از یک مدت احساس خستگی از اون کار هم ممکن هست دست بده. بنابرین به نظر من اگر در این حد به گرافیک علاقه مند هستید حتما مقطع ارشد رو در این زمینه ادامه بدید. به خاطر شناور بودن این رشته در مقطع ارشد خیلی از همکلاسی های شما هم احتمالا از رشته های دیگه خواهند بود…
   نکته بعدی اینکه سعی کنید بعضی از اصول و نرم افزارهای پایه رو قبل از ورود به رشته یاد بگیرید. چون به عنوان دانشجوی ارشد ازتون انتظار میره که برخی از مطالب پایه رو بلد باشید.
   موفق باشی 🙂

  1. سلام. موضوع آزمون عملی رشته ارتباط تصویری معمولا طراحی پوستر، نشان گرافیکی، تصویرسازی و مطالبی هست که از یک طراح گرافیک انتظار می‌ره بلد باشه. معمولا یک یا چند سوال و یا متن کلی می‌دن و می‌گن با توجه به این اطلاعات یک اتود بزنید.
   برای مثال: طراحی آرم به مناسب بازگشایی موزه هنرهای معاصر. و یا ممکن هست یک شعر یا قسمتی از داستان بدن و بگن براش تصویرسازی کنید.

   موفق باشید

 2. سلام من دانشجوی کارشناسی کامپیوتر هستم می خوام ارشد ارتباط تصویری بخونم منابع این رشته رو میخوام اینکه چه نرم افزارهایی رو باید مسلط باشم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
به بالای صفحه بردن