هیلینگ براش در فتوشاپ ۲۰۲۱ | آموزش تصویری و قدم به قدم

آموزش قدم به قدم ابزار هیلینگ براش در فتوشاپ.
آموزش قدم به قدم ابزار هیلینگ براش در فتوشاپ.

ابزار هیلینگ براش در فتوشاپ بیشتر در روتوش صورت و عکس استفاده می‌شود. در حالت کلی، این ابزار دارای سه حالت مختلف است که در ادامه به آن‌ها پرداخته ایم. نکته ای که پیش از توضیح این ابزار باید به آن اشاره کرد، آن است که نحوه کار با این ابزار دقیقا مشابه با براش (Brush) است. یعنی، تنظیمات سایز قلم، جهت، سختی و نرمی‌و… همگی مشابه با براش است که در درس‌‌‌های قبلی به آن پرداختیم.

شما می‌توانید آموزش ویدئویی و گام به گام این درس و سایر مطالب مهم را در دوره رایگان فتوشاپ آپگراف مشاهده کنید. برای مشاهده اینجا کلیک کنید! – همچنین، در انتهای این دوره، یک درس ویژه و پروژه محور برای روتوش چهره (با استفاده از مطالبی که در دوره آموزش داده شده) وجود دارد، که می‌توانید مشاهده کنید.

اسپات هیلینگ براش در فتوشاپ (Spot Healing)

برای شروع، طبق تصویر زیر، از منوی سمت چپ ابزار Healing brush را انتخاب کنید. مشاهده می‌کنید که چند نوع ابزار مختلف در این گروه از براش‌ها موجود است. در این پست با نحوه کار برخی از این ابزارها آشنا خواهید شد. عملکرد Healing brush به این صورت است که به صورت اتوماتیک، و با توجه به عکس شما، قسمتی که بر روی آن کلیک می‌کنید را ترمیم می‌کند.

محل قرارگیری اسپات هیلینگ براش در فتوشاپ.

پس از انتخاب گزینه Spot healing brush، از منوی Option حالت Content aware را انتخاب کنید. سپس، بر روی هر نقطه ای که قصد ترمیم آن را دارید کلیک کنید. خواهید دید که آن قسمت از تصویر (لکه، جوش، مو و…) حذف شده و با پیکسل‌‌‌های مشابه اطراف آن جایگزین می‌شود.

نحوه استفاده از اسپات هیلینگ براش در فتوشاپ.
نتیجه کار بعد از استفاده از اسپات هیلینگ براش در فتوشاپ بر روی لکه‌‌‌های پوست.

برای افزایش دقت و زیبایی کار، بهتر است اندازه براش خود را کوچکتر کنید.

هیلینگ براش در فتوشاپ

ابزار دومی‌که در زیر گروه Healing Brush وجود دارد، ابزار Spot healing brush است. وظیفه ای ابزار، نمونه برداری از قسمتی از عکس و اجرای آن در قسمت مورد نظر شماست. برای اینکار، ابتدا باید این ابزار را انتخاب کنید. سپس، با فشردن دکمه Alt بر روی کیبورد، و کلیک بر روی عکس از قسمتی که می‌خواهید نمونه برداری کنید. دقت کنید که پس از زدن دکه Alt نشانگر موس شما به شکل دایره تغییر پیدا می‌کند. به تصویر زیر نگاه کنید.

پس از نگه داشتن دکمه Alt، نشانگر موس به این دایره تغییر پیدا میکند. با کلیک بر روی تصویر، از قسمت مشخص شده نمونه برداری کنید.

پس از آن که نمونه مورد نظر خود را انتخاب کردید، می‌توانید مانند رنگ، آن را در قسمت‌‌‌های مختلف تصویر اعمال کنید. برای مثال، شاید می‌خواهید قسمتی خالی از عکس را درخت پر کنید. برای اینکار می‌توانید از این ابزار استفاده نمایید.

پترن در فتوشاپ (Patterns)

حالت دیگه ابزار Healing brush در فتوشاپ، استفاده از پترن به عنوان قلمو و براش است. پترن‌ها الگوهایی هستند که در تمامی‌صفحه (و یا قسمت‌‌‌های انتخاب شده) تکرار می‌شوند. برای فهم بهتر موضوع، پیشنهاد می‌کنیم که ویدئوی بالای صفحه را مشاهده کنید.

برای دانلود پترن‌‌‌های کاربردی به جعبه ابزار آپگراف مراجعه کنید.

برای استفاده از پترن، ابتدا بر روی Healing brush کلیک کنید. سپس از منوی Options بر روی پترن کلیک کنید (تصویر زیر).

ابزار Patch tool

این ابزار نیز یکی از پر استفاده ترین قسمت‌های هیلینگ براش در فتوشاپ است. کاربرد اصلی آن، پر کردن و یا تغییر قسمتی از عکس و جایگزین کردن آن با قسمت دیگر عکس است. برای شروع، ابتدا طبق تصویر زیر ابزار Patch tool را انتخاب کنید.

  • حالا قسمتی از عکس را که می‌خواهید تغییر دهید مطابق تصویر زیر انتخاب کنید. برای انتخاب، باید با موس دور آن قسمت را خط بکشید.
  • سپس قسمتی از عکس را که می‌خواهید با آن جایگزین کنید انتخاب کنید.
  • خواهید دید که مطابق عکس زیر، قسمت مشخص شده کاملا با ابرها جایگزین شده است.

کار با ابزار هیلینگ براش در فتوشاپ بسیار لذت بخش و آسان است. ولی برای به یاد نگاه داشتن هر ابزار باید تمرین و تکرار مداوم داشته باشید. در درس‌‌‌های بعدی با ابزار جذاب تری آشنا خواهید شد.

شما می‌توانید آموزش ویدئویی و گام به گام این درس و سایر مطالب مهم را در دوره رایگان فتوشاپ آپگراف مشاهده کنید. برای مشاهده اینجا کلیک کنید!

برای آگاهی از دوره‌‌‌های حرفه ای و تخفیف‌‌‌های ویژه سایت، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن