اینستاگرام آپگراف راه‌اندازی شد! ما رو در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
آموزش ساخت اکشن در فتوشاپ [در 5 گام ساده] | 1400

آموزش ساخت اکشن در فتوشاپ [در 5 گام ساده]

ساخت اکشن در فتوشاپ
5 گام ساده برای ساخت اکشن در فتوشاپ.

اگر مدتی از فتوشاپ استفاده کنید، متوجه خواهید شد که بسیاری از کارها و ابزارها به صورت مکرر مورد استفاده قرار می‌گیرند. تکرار استفاده از کارهای روزمره می‌تواند بسیار خسته کننده باشد و انرژی شما را برای خلاقیت و نوآوری از میان ببرد. یکی از راه‌‌‌های سرعت بخشیدن و تسهیل کارهای خسته کننده و تکراری در نرم افزارهای ادوبی، ساخت اکشن (Action). ساخت اکشن در فتوشاپ می‌تواند برای انجام کارهای ساده (مانند برش و تغییر اندازه) و یا کارهای پیشرفته (برای مثال تبدیل یک عکس به نقاشی) مورد استفاده قرار گیرد.

در این پست آپگراف با 5 گام ساده برای ساخت اکشن در فتوشاپ آشنا خواهید شد. تمامی‌مراحل به صورت تصویری و گام به گام شرح داده شده اند تا یادگیری را برای شما آسان تر کنند. در صورتی که پس از انجام این مراحل به سوالی برخوردید، حتما مشکلات خود را در بخش نظرات پایین صفحه با ما به اشتراک بگذارید تا در اسرع وقت به آن‌ها پاسخ دهیم.

همچنین، در انتهای این پست یک لیست از محبوب‌ترین و پرکاربردترین اکشن‌‌‌‌های فتوشاپ در اختیار شما قرار گرفته است.

 • مطالبی که در این پست مطالعه خواهید کرد:

ساخت اکشن در فتوشاپ برای چه کارهایی مناسب است؟

برای طراحی و یا ویرایش عکس در فتوشاپ، همیشه انجام بعضی از کارها ضروری است. برای مثال، ممکن است یک عکاس طبیعت همیشه عکس‌‌‌های خود را در یک اندازه خاص برش داده و کمی‌رنگ‌‌‌های آن را با استفاده از تنظیمات رنگی تغییر دهد. اینکار برای کسانی که قصد دارند چندین عکس و طرح را در طول روز ویرایش کنند خسته کننده است و ممکن است بخش زیادی از خلاقیت و انرژی شخص را از وی بگیرند.

اکشن در فتوشاپ برای کاهش حجم کارهای تکراری است. اگر برای ویرایش یک تصویر یک سری ابزارها و کارها را به ترتیب انجام می‌دهید، می‌توانید با ساخت اکشن در فتوشاپ تمام این کارها را برای فتوشاپ تعریف کنید تا نرم افزار تنها با یک کلیک به صورت خودکار کارهای شما را انجام دهد.

یکی دیگر از فواید اکشن‌ها این است که هیچ گاه چیزی را از قلم نمی‌اندازند! کاربران فتوشاپ هرچقدر هم که حرفه ای و خبره باشند، ممکن است بعضی از مواقع مواردی را فراموش کنند. ولی با ساخت اکشن در فتوشاپ، شما می‌توانید از انجام مرحله به مرحله همه کارهایی که در آن اکشن تعریف کرده اید مطمئن شوید. و بنابرین، هیچ موردی از قلم نمی‌افتد و نتیجه کار شما همواره جذاب خواهد بود.

نکته بسیار پرکاربرد دیگر درباره اکشن‌ها این است که شما می‌توانید آن‌ها را به اشتراک بگذارید. همچنین، می‌توانید از اکشن‌‌‌های که افراد مختلف ساخته اند استفاده کنید.

گام‌‌‌های ساخت اکشن در فتوشاپ

در زیر به ارائه 5 گام مورد نیاز و نکات تکمیلی هر گام به صورت تصویری پرداخته ایم. دقت کنید که نام فایل‌ها و ابزارها و مراحلی که در زیر نمایش داده شده اند همگی قابل تغییر و تنظیم هستند. بنابرین، می‌توانید بنا به سلیقه خود، نام فایل‌ها را تغییر داده و یا وظایف مختلف دیگری را برای اکشن تعریف نمایید.

گام 1: پنل اکشن را باز کنید

برای دسترسی به پنل اکشن، از منوی Window، گزینه Actions را انتخاب کنید. پس از انتخاب این گزینه پنجره ای مانند تصویر زیر برای شما نمایان خواهد شد.

نمونه ای از پنجره اکشن و محتویات داخل آن.

ممکن است که به صورت پیش فرض، تعدادی اکشن در پنل اکشن شما وجود داشته باشد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. پیش از آن که ساخت اکشن در فتوشاپ را شروع کنید، بهتر است یک Set جدید ایجاد کرده و نام مورد نظر خود را برای ان انتخاب کنید. در انتخاب نام برای اکشن‌‌‌های خود دقت کنید تا بعد از مدتی دچار سردرگمی‌نشوید.

برای ایجاد یک ست جدید، از قسمت بالا و سمت راست پنل بر روی علامت مشخص شده در تصویر زیر کلیک کنید و از پنجره جدیدی که ایجاد می‌شود گزینه New Set را انتخاب کنید. سپس، نام مورد نظر خود را برای پوشه یا ست ایجاد شده تایپ کنید.

پس از اینکه نام مورد نظر خود را تایپ کردید، مشاهده خواهید کرد که پوشه جدیدی با نام شما در پنل ظاهر می‌شود. به تصویر زیر دقت کنید.

گام 2: اکشن‌‌‌های فتوشاپ خود را ضبط کنید

برای ایجاد اکشن و ضبط کردن کارهای مورد نظر در اکشن، ابتدا بر روی پوشه یا همان ست جدیدی که ایجاد کردید کلیک کنید تا وارد آن شودی. سپس، از منوی موجود در سمت راست و بالای پنل (مطابق تصویر زیر) بر روی گزینه New Action کلیک کنید.

گام اول برای ضبط اکشن‌‌‌های فتوشاپ.

در پنجره جدیدی که ایجاد می‌شود، نام اکشن خود را انتخاب کنید. دقت کنید که نام قبلی نام پوشه بود ولی این نام برای اکشن است. همچنین، از این پنجره می‌توانید پوشه ای که می‌خواهید اکشن در آن ایجاد شود نیز انتخاب کنید. به تصویر زیر نگاه کنید.

پس از ایجاد اکشن، تمامی‌گام‌ها و کارهایی که انجام دهید در اکشن شما ذخیره خواهد شد. گام‌ها و ابزارهایی که در فتوشاپ از آن‌ها استفاده کرده اید، در پنجره پنل‌ها به شکل زیر نمایش داده خواهند شد.

مراحل ضبط اکشن‌‌‌های فتوشاپ.

حتما توجه کنید که ساخت اکشن در فتوشاپ یک روند آزمایشی و تجربی است. ممکن است برای ایجاد یک اکشن نیاز داشته باشید تا یک کار را چندین بار تکرار کنید تا بدون خطا آن را در اکشن تعریف کنید. پیشنهاد می‌کنیم که قبل از ایجاد اکشن، گام هایی که باید طی کنید و ابزارهای مورد نیاز را با خود مرور کنید تا در حین ایجاد اکشن با خطا مواجه نشوید.

گام 3: اکشن را اجرا کنید

مرحله بعدی ساخت اکشن در فتوشاپ تست آن است. برای اجرای اکشن و مشاهده عملکرد آن، می‌توانید حالات مختلفی را انتخاب کنید. برای اینکار، ابتدا بر روی اکشن کلیک کنید، سپس از منوی سمت راست و بالای پنل اکشن، بر روی Playback options کلیک کنید.

سپس پنجره ای مانند پنجره زیر برای شما ایجاد خواهد شد که دارای سه گزینه متفاوت است.

 • گزینه Accelerated به صورت سریع تمامی‌گام‌‌‌های تعریف شده در اکشن را اجرا می‌کند. با انتخاب این گزینه، شما قادر به دیدن مرحله به مرحله اجرای اکشن نخواهید بود و فقط نتیجه نهایی را مشاهده خواهید کرد.
 • گزینه Step by Step به صورت گام به گام، مراحل تعریف شده در اکشن را طی میکند. این کار به ویژه در مراحل اولیه ایجاد و ساخت اکشن در فتوشاپ مناسب است.
 • گزینه Pause for به شما این امکان را می‌دهد که پس از انجام هر گام، به میزان دلخواه وقفه ایجاد کنید. این کار همانند گزینه Step by Step است ولی میزان وقفه میان هر مرحله توسط شما قابل کنترل است.

گام 4: مدیریت و ویرایش اکشن‌‌‌های فتوشاپ

پس از آن که اکشن را ایجاد کردید و آن را تست نمودید، می‌توانید آن را بر روی تصاویر دیگر اجرا کنید. برای این کار کافی است تا بر روی اکشن مورد نظر خود یک بار کلیک کنید. خواهید دید که منوی زیر پنل اکشن، گزینه‌‌‌های مختلف فعال می‌شوند. با کلیک بر روی Play Selection (علامت مثلث) می‌توانید اکشن مورد نظر خود را اجرا کرده و از آن لذت ببرید!

اگر میخواهید از اکشن هایی که از اینترنت دانلود کردید استفاده کنید، از منوی سمت راست و بالا، بر روی گزینه Load Actions کلیک کنید و فایل اکشن مورد نظر را از کامپیوتر خود انتخاب کنید. پس از این کار خواهید دید که اکشن شما به لیست اکشن‌‌‌های موجود در پنل اضافه شده است.

اگر می‌خواهید اکشن خود را ذخیره کنید و آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، باید Set ایجاد شده را انتخاب کنید و سپس از منوی پنل‌ها گزینه Save Actions را انتخاب کنید. با این کار، می‌توانید یک فایل با فرمت ATN ایجاد کنید. با به اشتراک گذاشتن این فایل، افراد دیگر قادر خواهند بود تا از این اکشن استفاده کنند.

گام 5: گرفتن بهترین نتایج

در هنگام ساخت اکشن در فتوشاپ رعایت برخی نکات می‌تواند در گرفتن بهترین نتایج از اکشن موثر باشد. پیش از اینکه شروع به ضبط کردن اکشن کنید، بهتر است گام‌ها را در کوتاه ترین حالت ممکن بر روی کاغذ بنویسید تا در هنگام اجرا دچار اشتباه نشوید و مجبور به تکرار روند نگردید. این کار معمولا در ساخت اکشن‌‌‌های طولانی و پیچیده موثر خواهد بود.

دانستن لیست ابزارها و کارهایی که می‌توان آن‌ها را در هنگام ساخت اکشن در فتوشاپ ضبط کرد بسیار مهم است. لیست زیر شامل ابزارها و گام‌‌‌های قابل ضبط در اکشن‌‌‌های فتوشاپ است.

 • Marquee
 • Move
 • Polygon
 • Lasso
 • Magic Wand
 • Crop
 • Slice
 • Magic Eraser
 • Gradient
 • Paint Bucket
 • Type
 • Shape
 • Notes
 • Eyedropper
 • Color Sampler

علاوه بر این، شما می‌توانید تنظیمات رنگ، لایه ها، چنل‌ها و گام‌‌‌های موجود در History را نیز ضبط کنید و آن‌ها را در هنگام ساخت اکشن در فتوشاپ تعریف نمایید. به همین سادگی ساخت اکشن در فتوشاپ را آموختید!

معرفی دو مورد از محبوبت‌ترین اکشن‌ها در فتوشاپ

دنیای اکشن‌‌‌های فتوشاپ تمام نشدنی است. شاید صدها اکشن وجود داشته باشد که بتوانند در کارهای شما تاثیر مثبتی گذاشته و به آن‌ها سرعت ببخشند. ولی برخی از اکشن‌ها وجود دارند که توسط بسیاری از کاربران مورد استفاده هستند. در زیر به ارائه چندین اکشن مفید که به صورت رایگان قابل دانلود و نصب هستند پرداخته‌ایم.

اکشن Crimson Shimmer

کاربرد این اکشن برای ایجاد افکت بر روی تصاویر شماست. که نمونه‌ای از این تغییرات را در تصاویر زیر مشاهده می‌کنید. برای دانلود این اکشن، می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

تغییرات ایجاد شده با استفاده از اکشن کریمسون شیمر.

اکشن روشنایی چشم Express Eye Birght

یکی از کاربردهای فتوشاپ در عکاسی پرتره تغییر روشنایی چشم‌هاست. با استفاده از اکشن اکسپرس آی برایت می‌توانید این کار را به سرعت انجام دهید. برای دانلود این اکشن کلیک کنید.

نمونه استفاده از اکشن Express Eye Bright

ساخت اکشن‌‌‌های فتوشاپ کاری بسیار راحت است. ولی اکشن‌‌‌های مختلفی وجود دارد که برای امور مختلف و پیچیده می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. شما بیشتر از کدام اکشن‌‌‌های فتوشاپ استفاده می‌کنید؟ دوست دارید که برای چه کارهایی اکشن وجود داشته باشد؟

برای دیدن آموزش‌‌‌های مشابه و مطالب بیشتر، به صفحه اینستاگرام ما مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن