آموزش کار با لایه باز در فتوشاپ | مثال + به روزرسانی 2022

آموزش کار با لایه باز در فتوشاپ به صورت گام به گام
آموزش کار با لایه باز در فتوشاپ به صورت گام به گام و ویدئویی به همراه مثال و فایل‌های لایه‌باز

اگر فایل لایه بازی را دانلود کرده‌اید و قصد استفاده از آن را دارید، احتمالا برای درک روند کلی کار و تغییر برخی از قسمت‌های آن با مشکل مواجه شده‌اید. کار با لایه باز در فتوشاپ بسیار سریع و ساده است و تنها با مشاهده چند نمونه که در این مقاله آورده شده است به نحوه استفاده از فایل‌های لایه باز در فتوشاپ مسلط خواهید شد. در این مطلب به صورت کامل (متنی، تصویری و ویدئویی) به آموزش کار با لایه باز در فتوشاپ پرداخته‌ایم.

در ادامه این مطلب نیز نمونه‌ها و فایل‌هایی قابل دانلود را مشاهده خواهید کرد که از مجموعه فایل‌‌های لایه باز جدیدی که بر روی سایت بارگذاری شده‌اند برگرفته شده اند. بدون اتلاف وقت، وارد آموزش کار با لایه باز در فتوشاپ می‌شویم

مطالبی که در پست آموزش کار با لایه باز در فتوشاپ خواهید خواند:

مطلب پیشنهادی: مزایای استفاده از فایل لایه باز در فتوشاپ

فرصت ویژه: دانلود مجموعه ۱۹ تراکت تبلیغاتی با تخفیف ویژه

آموزش کار با لایه باز در فتوشاپ: مثال اول

برای شروع، پیشنهاد می‌کنیم که ویدئوی زیر را به دقت مشاهده کنید. در این ویدئو به منظور آموزش کار با لایه باز در فتوشاپ یکی از نمونه‌ محصولات موجود در فروشگاه اپگراف را بر روی محیط فتوشاپ اجرا کرده و سپس آن را به یک پست دلخواه تبدیل کرده‌ایم. در این ویدئوی کوتاه خواهید توانست مطالبی را در خصوص نحوه تغییر متن، رنگ، اشکال، و افزودن عکس به فایل ‌ها و طرح‌‌‌های لایه باز را بیاموزید.

در این ویدئو می‌توانید آموزش استفاده از طرح‌‌‌های لایه باز را به صورت گام به گام مشاهده فرمایید. مثال اول: تراکت تبلیغاتی

آموزش کار با لایه باز در فتوشاپ: مثال اینستاگرام

آموزش کامل کار با لایه باز در فتوشاپ به صورت ویدئویی: مثال پست اینستاگرامی

همانطور که در ویدئوی بالا مشاهده کدید، تمامی‌مشخصات فایل‌های لایه باز به طور دلخواه قابل تغییر است. این کار باعث می‌شود تا در مدت زمانی کوتاه قادر به ارائه طرح و یا آگهی مورد نظر خود بر روی اینستاگرام و یا یک پوستر دلخواه باشید.

کار با لایه باز در فتوشاپ این امکان را برای افراد کارفرما و مغازه‌داران و یا کسانی که آشنایی چندانی با فتوشاپ ندارند فراهم می‌اورد که بدون نیاز به دانش حرفه‌ای در نرم افزار بتوانند آگهی و محصول مورد نظر خود را با ظاهری زیبا ارائه کنند. هرچند که طبیعتا کیفیت کارهایی که یک طراح گرافیک به صورت انحصاری برای یک محصول ارائه می‌کند بسیار بیشتر از فایل‌های تمپلیت و از پیش طراحی شده خواهد بود، ولی برای کسانی که به هر دلیل تمایلی به کار با طراحان گرافیک ندارند استفاده از طرح لایه باز می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

مثال‌هایی برای کار با لایه باز در فتوشاپ

برای مثال در تصویر زیر می‌توانید یکی از نمونه‌کارهایی که با استفاده از فایل‌های لایه باز موجود در فروشگاه آپگراف طراحی شده است را مشاهده کنید. همانطور که مشاهده می‌کنید تمامی‌قابلیت‌های این پوستر حراج محصول قابل تغییر و اصلاح است.

نمونه فایل لایه باز فتوشاپ

از جمله دیگر محصولات لایه بازی که در این پست آموزش کار با لایه باز در فتوشاپ معرفی شده‌اند در ستون مقابل قابل مشاهده است.

برخی از به روزترین.و جدیدترین طرح‌‌‌های لایه بازی که در فروشگاه آپگراف بارگذاری شده‌اند عبارتند از پوسترها و تراکت‌های تبلیغاتی و همچنین فایل‌های اماده اینستاگرام برای پست و استوری. در آینده نیز مجموعه‌های بیشتری به این قسمت از فروشگاه افزوده خواهند شد.

برای مشاهده تعداد بیشتری از محصولات به بخش فروشگاه آپگراف مراجعه فرمایید.

  • در این منو فقط بخشی از محصولات فروشگاه که شامل تراکت‌ها هستند را مشاهده می‌کنید. در قسمت‌های دیگر فروشگاه محصولات رایگان ما نیز قابل دریافت هستند.

همچنین، اگر اولین بار است که از وبسایت ما دیدن می‌کنید و خرید شما شامل تخفیف ۲۵ درصدی خواهد شد.

فایل‌ها و طرح‌های لایه بازی که در آپگراف بارگذاری شده‌اند به صورت انحصاری و گلچین شده از سایت انواتو (Envato) دانلود شده و با تغییرات لازم برای فارسی‌نویسی و راهنمای فارسی در لایه‌ها برای استفاده کاربران سایت آماده شده‌اند.

با کلیک بر هر یک از این محصولات (که در منوی رو به رو قابل مشاهده هستند)‌ به صفحه مربوط به آن پست منتقل خواهید شد که در آن صفحه قادر به مشاهده نمونه‌ها و مثال‌های بیشتری از استفاده و کاربرد طرح لایه باز خواهید بود.

آموزش نحوه کاربرد فایل و طرح لایه باز

در ادامه پست آموزش نحوه کار با لایه باز در فتوشاپ باید گفت که شما خواهید توانست با ذخیره کردن طرح خود به صورت یک طرح لایه باز این امکان را برای خود فراهم خواهید کرد تا در آینده هم قادر باشید در طرح خود تغییرات دلخواه را اعمال نمایید.

علاوه بر این، امروزه بسیاری از وبسایت‌ها به صورت رایگان و یا پرمیوم طرح‌‌‌‌های لایه باز را به فروش می‌رسانند. این کار نه تنها باعث افزایش سرعت کار طراحان می‌گردد، بلکه امکان طراحی آسان و متنوع را برای عرضه به کارفرمایان ممکن می‌سازد.

افزایش سرعت کار یکی دیگر از نکات مهمی‌است که در کنار مزایای کار با لایه باز باید با آن اشاره کرد؛ شما اگر در یک شرکت طراحی گرافیک و یا چاپ و نشر تبلیغاتی فعالیت کنید و در هر روز سفارشات بسیاری را دریافت کرده و باید به طراحی چندین طرح مشغول باشید این امکان که به تمامی‌نیاز‌‌‌های مشتری‌‌‌های خود بتوانید پاسخ دهید بدون کمک امری غیر اجرایی خود بود و تعداد سفارش‌هایی که دریافت می‌کنید کم‌تر خواهند شد.

بنابرین یکی از نکات مهم در هنگام کار با لایه باز در فتوشاپ توجه به این نکته است که بدون استفاده از آن شما قادر نخواهید بود تا طرح‌ها و سفارش‌‌‌های دریافتی خود را با سرعتی بالا با اتمام رسانید و تحویل دهید.  اما با استفاده از طرح و تمپلیت لایه باز شما می‌توانید تا در مدتی کوتاه تغییرات لازم را بر روی طرح اعمال کرده و سفارشات خود را طراحی نمایید.

موارد مختلف کار با لایه باز چیست؟ در جواب به این سوال نیز باید گفت که فایل‌های لایه باز صرفا در یک گروه قرار نمی‌گیرند و ممکن است به صورت پوستر تبلیغاتی، موکاپ، انیمیشن، فایل طراحی وکتور و… در اختیار کارفرما قرار گیرند.

فایل ویرایش و روتوش تصاویری که در آتلیه‌ عکاسی تهیه می‌شوند هم برخی اوقات به صورت طرح لایه باز در اختیار مشتریان قرار می‌گیرند تا در صورت نیاز، کارفرمایان طبق سلیقه خود تغییرات مورد نظر را بر روی تصاویر و طرح‌ها اعمال نمایند (البته این کار رایج نیست و نباید از طراح و یا عکاس انتظار تحویل فایل لایه باز را داشت).

مثال تمپلیت لایه باز فتوشاپ
آموزش کار با لایه باز در فتوشاپ – نمونه استفاده از تمپلیت.

توضیحات تکمیلی آموزش کار با لایه باز در فتوشاپ

اگر مطالب آورده شده در ویدئو و قسمت‌های بالای این پست به اندازه کافی برای درک نحوه کار با تمپلیت‌های فتوشاپ شفاف و واضح نبودند، در ادامه می‌توانید برخی از مفاهیم و تعاریف کلی‌تر از فایل‌ها و طرح‌های لایه باز در فتوشاپ را مطالعه فرمایید.

نرم افزار مورد نیاز برای اجرای تمپلیت‌های لایه باز

در مقالات پیشین این پست و قسمت‌های دیگر توضیح دادیم که فایل و طرح لایه باز چیست و به چه فایلی هایی گفته می‌شود. همچنین شرح دادیم که که فرمت‌‌‌های رایج بصورت فرمت وکتور و PSD هستند.

نرم‌افزارهای مورد نیاز برای اجرای فایل‌های وکتور در دنیای طراحی گرافیک نرم افزار ایلوستریتور است. نرم افزار معروف دیگری که برای طراحی و اجرای طرح‌‌‌های لایه باز مورد استفاده قرار می‌گیرد نرم افزار فتوشاپ است. نرم افزار فتوشاپ برای اجرای فایل‌‌‌های PSD مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این بخش در مورد فرمت PSD  صحبت میکنیم. فرمت PSD  که در ویدئوی آموزش کار با لایه باز در فتوشاپ نیز مورد استفاده قرار گرفت، مربوط به نرم افزار قدرتمند و معروف گرافیکی فتوشاپ است. هر نرم افزاری که ما با آن کار میکنیم ممکن است دارای خروجی‌‌‌های مختلفی باشید. فتوشاپ نیز دارای همین خصلت است. یعنی فتوشاپ هم دارای خروجی هایی با فرمت‌های متفاوت است.

فرمت پرکاربرد و عمده‌ای که در این نرم‌افزار و به ویژه برای طراحی فایل‌‌‌های لایه باز استفاده می‌شود psd است.

برای مثال، در تصویر زیر که با فرمت PSD ذخیره شده است، شما قادر هستید ابتدا فایل لایه باز را با استفاده از PSD در محیط فتوشاپ ادیت و ویرایش کنید. سپس، می‌توانید به راحتی به منظور چاپ و انتشار آن را با همان نرم افزار به صرت JPEG ذخیره کرده و استفاده کنید.

مثالی برای تراکت لایه باز
نمونه‌ای برای درک بهتر آموزش کار با لایه باز در فتوشاپ.

چه فایل‌ها و طرح‌هایی را می‌توان به صورت لایه باز استفاده کرد؟

می‌توان گفت امروزه هر نوع فایل و طرحی به صورت لایه باز موجود است. شما می‌توانید چه به صورت رایگان و چه پرمیوم از محصولات موجود در سراسر اینترنت استفاده کنید. برای مثال، محصولات موجود در فروشگاه آپگراف نیز دربرگیرنده طیفی از پوسترها و تراکت‌ها، پست‌های اینستاگرام، استوری‌‌های اینستاگرام، و همچنین ماکاپ‌های کارت ویزیت و غیره است. در زیر می‌توانید یک لیست از فایل‌هایی که قابلیت تبدیل شدن به طرح لایه باز را دارند مشاهده کنید.

انواع فایل‌ها و طرح‌هایی که به صورت لایه باز در اینترنت موجود هستند:

  • کارت ویزیت
  • ماکاپ کتاب
  • بنر
  • تراکت
  • پوستر
  • استوری و پست اینستاگرام

این بود آموزش کار با لایه باز در فتوشاپ!

اگر در خصوص پست «آموزش کار با لایه باز در فتوشاپ«سوالی دارید، همین زیر و یا در صفحه اینستاگرام با ما به اشتراک بگذارید. حداکثر در مدت ۲۴ ساعت به سوالات شما پاسخ کامل و شفاف داده خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
به بالای صفحه بردن