تصویرسازی چیست؟ تفاوت تصویرسازی با گرافیک و 10 نمونه‌کار

تصویرسازی چیست و تفاوت تصویرسازی با گرافیک در چیست؟
تصویرسازی چیست؟

با گستش پلتفرم‌ها و بسترهای ارائه آثار هنری، ممکن است پی بردن به اختلاف دقیق برخی از سبک‌ها، ابزارها، و رسانه‌های هنری به امری دشوار تبدیل شود. چند مورد از اصطلاحاتی که اغلب به اشتباه به جای یکدیگر استفاده می‌شوند عبارتند از تصویرسازی، طراحی گرافیک، و تصویرسازی گرافیکی. در این مقاله پس از تعریف این تصویرسازی چیست به بررسی این سه گونه و زیرشاخه هنری پرداخته‌ایم.

تصویرسازی چیست و تفاوت آن با طراحی گرافیک

اصلی‌ترین تفاوت تصویرسازی با گرافیک در نحوه و محل استفاده از آن‌هاست. در حالت کلی می‌توان چنین گفت که طراحی گرافیک بیشتر متکی بر مصارف تجاری است، و تصویرسازی در ارتباط با هنرهای زیباست.

در ادامه به صورت دقیق‌تری به تفاوت تصویرسازی با گرافیک و تصویرسازی گرافیک پرداخته‌ شده است.

تفاوت تصویرسازی با گرافیک و تصویرسازی گرافیک

معادل‌های انگلیسی هر یک از این سه اصطلاح عبارتند از تصویرسازی: Illustration، گرافیک: Graphic design و تصویرسازی گرافیک: Graphic illustration. هم طراحی گرافیک و هم تصویرسازی دارای روش‌ها و تکنیک‌ها و اهداف هنری مخصوص به خود هستند. ساده‌ترین راه برای فهم اینکه تصویرسازی چیست و چه تفاوتی با گرافیک دیزاین دارد آن است که تصویرسازی را به عنوان یک هنر صرف و زیرشاخه هنرهای زیبا دانسته و طراحی گرافیک را بیشتر در ارتباط با صنعت و تجارت متصور شویم.

به گفته آدریان شاگنسی، گرافیست برجسته، «طراحی گرافیک به دلیل توانایی خود در انتقال پیام، به عنوان یکی از نیروهای کلیدی و اصلی دوران مدرن شناخته می‌شود. از طرفی دیگر، تصویرسازی به دلیل معنا و مفهوم مبهم و هنری خود، و داشتن جنبه احساسی، اغلب وارد دنیای صنعت نشده و در حیطه هنرهای زیبا جای گرفته است.»

طراحان گرافیک اغلب سعی بر ایجاد ارتباط و انتقال پیام از طریق عناصر گرافیکی دارند. از سوی دیگر، تصویرسازان بیشتر به دنبال بیان هنری، زیبایی‌شناختی و احساسی هستند.

تصویرسازی چیست؟

تصویرسازی عبارت است از یک راه بصری برای به نمایش درآوردن یک ایده و داستان؛ و یا ممکن است صرفا جنبه تزئینی داشته باشد. تصویرسازی در هر دو نوع دیجیتال و سنتی قابل ارائه است.

تفاوت تصویرسازی با گرافیک در چیست؟

نمونه‌های مختلفی از تصویرسازی‌ها را می‌توان در حالات مختلف رنگی، آب رنگ، سیاه و سفید، کلاژ و تکنیک‌های مختلف دیگر مشاهده کرد که در اینجا به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

استفاده از تکنیک کلاژ در تصویرسازی.

طراحی گرافیک چیست؟

در پاسخ به این سوال که تفاوت تصویرسازی با گرافیک چیست، پس از شرح کلیات مربوط به تصویرسازی، باید به تعریف طراحی گرافیک بپردازیم. در حالت کلی می‌توان گفت که طراحی گرافیک عبارت است از هنر ترکیب عناصر بصری برای حل مسائل و برقراری ارتباط و تبادل ایده‌ها از طریق تایپوگرافی، رنگ، تصاویر، و فرم است.

در مقاله‌های متعددی که در بخش مقالات سایت آپگراف قرار دارند، به شرح چیستی و شاخه‌های مختلف طراحی گرافیک پرداخته‌ایم.

طراحی گرافیک در ارتباط مستقیم با برندسازی، هویت برند و تجاری سازی آن است. در زیر مواردی از کاربرد طراحی گرافیک را مشاهده می‌کنید.

مثال‌هایی که بیانگر تفاوت تصویرسازی با گرافیک هستند.

تصویرسازی گرافیکی چیست؟

تصویرسازی گرافیکی عبارت است از ترکیبی از خصیصه‌های تصویرسازی و طراحی گرافیک. در حالی که طراحی گرافیک تمرکز اصلی خود را صرف برقراری ارتباط با شخص می‌کند، تصویرسازی بیشتر بر جنبه‌های زیبایی‌شناختی و هنرهای زیبای اثر تاکید می‌ورزد. تصویرسازی گرافیکی با ترکیب این دو ویژگی کلی به وجود می‌آید.

همانطور که تصاویر زیر نیز مشاهده می‌کنید، تصویرسازی گرافیکی نیز در بر گیرنده عناصری همچون رنگ، تایپوگرافی، و اثر هنری اصیل است.

اگر کسب و کار مد نظر شما نیاز به ذوق هنری بیشتری دارد، و جامعه هدف شما (مشتریان شما) شامل افرادی هستند که به هنر و خلاقیت اهمیت قائل هستند، استفاده از تصویرسازی گرافیکی می‌تواند در جلب نظر آن‌ها و تثبیت هویت برند مورد نظر شما موثر واقع شود.

می‌توان گفت که تصویرسازی گرافیکی ترکیبی خلاقانه از تفاوت تصویرسازی با گرافیک است!

در صفحه اینستاگرام آپگراف می‌‌توانید نمونه‌کارهای بسیار متنوع‌تری از این سه شیوه هنری را مشاهده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن