اینستاگرام آپگراف راه‌اندازی شد! ما رو در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
چیدمان در طراحی گرافیک، 5 نکته کلیدی به همراه نمونه

چیدمان در طراحی گرافیک، 5 نکته کلیدی به همراه نمونه

چیدمان در طراحی گرافیک
شرح مفهوم چیدمان در طراحی گرافیک.

از حاشیه‌ی صفحه گرفته تا نحوه‌ی استقرار محتوا در آن، به مخاطب در درک معنی و جهت‌یابی در صفحه کمک می‌کند. به صورت خلاصه‌وار، ترکیب‌بندی و چیدمان در طراحی گرافیک به قرارگرفتن اجزای یک اثر هنری در کنار یکدیگر گفته می‌شود. ضرورت رعایت اصول چیدمان از آن جهت است که فقدان وجود آن سبب می‌شود تا ارتباط میان نوشته‌ها، تصاویر و دیگر عناصر گرافیکی از میان برود. این امر سبب می‌شود تا محتوای اثر توسط ناظر دریافت نشود. این موضوع که در انگلیسی به Layout معروف است، سبب می‌شود تا نه تنها خوانایی طرح و اثر گرافیکی شما بیشتر شود، بلکه معنا و مفهومی‌که به عنوان طراح در ذهن دارید نیز بهتر منتقل گردد.

همانند هر مبحث و تئوری گرافیک دیگری، رعایت ترکیب‌بندی و چیدمان نیز می‌تواند با پیروی از چند اصل و تکنیک آسوده شود. با این حال، چگونگی استفاده از این اصول و تکنیک‌ها به سلیقه و سبک شخص هنرمند مربوط است. حتی ممکن است در برخی موارد هنرمند گرافیست تصمیم به عدم رعایت این اصول (به طرزی عمدی) بگیرد. پنج نکته که می‌تواند در تنظیمات Layout طرح شما موثر واقع شود در زیر آمده است.

ابزارهای متنوعی در نرم افزار فتوشاپ برای کمک به چیدمان صحیح وجود دارد. در دوره رایگان و جامع آموزش فتوشاپ آپگراف، با ابزارهای گوناگون فتوشاپ آشنا شوید.

پنج اصل در ترکیب‌بندی و چیدمان در طراحی گرافیک

هم‌جواری، فضای سفید، هم خطی، تباین و تکرار پنج کلید اصلی برای چیدمان صحیح‌اند. این اصول به گرافیست کمک می‌کنند تا همانند یک طراح بیاندیشد. همان‌گونه که بالاتر نیز به آن اشاره شد، رعایت این اصول ممکن است بسته به سبک هنرمند متغیر باشد. به عبارت دیگر، ممکن است یک گرافیست برای رساندن مفاهیم مختلفی در طرح خود، به عمد برخی از این اصول را زیر پای بگذارد.

برای مثال، اگر طراح قصد رساندن مفاهیمی‌همچون آشفتگی یا شلوغی را دارد، می‌تواند عمدا هم‌خطی را رعایت نکند. بر عکس این کار هم ممکن است. اگر هنرمندی قصد تاکید بر نظم، تقارن و کیفیت‌های مشابه دیگری باشد، می‌تواند در ترکیب‌بندی به اصول مربوطه اهمیت بیشتر ببخشد.

اصول مورد استفاده در ترکیب‌بندی و چیدمان می‌تواند به شما در طراحی پوستر نیز کمک کند. می‌توانید از این قسمت به مطالعه‌ی مقاله‌ی طراحی پوستر بپردازید!

هم‌جواری (Proximity)

هم‌جواری یکی از اصول اساسی در چیدمان در طراحی گرافیک است. هم‌جواری به معنای استفاده از فضا برای ایجاد ارتباط میان عناصر است. ذهن انسان عناصری که در کنار یکدیگر قرار گرفته باشند را در یک گروه درک کرده و اجزایی که با فاصله از هم قرار گیرند از همدیگر تفکیک می‌کند. بنابرین، رعایت هم‌جواری باعث می‌شود تا بیننده در یک نگاه میان عناصر مختلف اثر تمایز قائل شده و یا ارتباط ایجاد کند.

همجواری در طراحی چیدمان
همجواری در طراحی چیدمان در طراحی گرافیک

فضای سفید (White space) در چیدمان در طراحی گرافیک

فضای سفید یا فضای منفی (Negative space) به فضای خالی میان اجزا و یا حاشیه‌ی اطراف صفحه گفته می‌شود. هیچ قانون خاصی برای چگونگی استفاده از فضای سفید در اثر هنری وجود ندارد. ولی هر طراح گرافیکی باید دلیل استفاده از آن را بداند. فضای سفید به محتوای شما مجال نفس کشیدن می‌دهد. اجزا را از هم جدا کرده و سبب می‌شود تا بیننده از دریافت اطلاعات انبوه سردرگم نشود. فضای منفی همچنین در تفکیک اطلاعات و همچنین دسته‌بندی آن‌ها موثر است.

فضای سفید در طراحی چیدمان
فضای سفید در طراحی چیدمان در طراحی گرافیک

هم خطی (Alignment)

حتی اگر با این اصطلاح از قبل هم آشنا نباشید، حتما آن را رعایت می‌کنید. هنگامی‌که متنی را تایپ می‌کنید خطوط به صورت عمودی و افقی با یکدیگر هم خط هستند.

هنگامی‌که می‌خواهید عناصر اثر هنری را در کنار یکدیگر قرار دهید، ایجاد هم خطی ممکن است امری دشوار باشد. استفاده از شبکه‌ی شطرنجی یکی از ابزاری است که در ایجاد این اصل به طراحان یاری می‌رساند.

هم خطی در طراحی چیدمان
هم‌خطی در طراحی چیدمان در طراحی گرافیک

همین حالا در دوره‌های رایگان آموزش فتوشاپ آپگراف شرکت کنید تا به صورت پروژه محور نحوه‌ی کار با فتوشاپ و سایر نرم‌افزارهای طراحی گرافیک را بیاموزید!

تباین و تضاد (Contrast) در چیدمان در طراحی گرافیک

در تعریفی ساده، تضاد به این معناست که یک عنصر با عناصر دیگر هم‌خوانی ندارد. تفاوت میان تباین و تضاد در شدت این اختلاف است. اگر یک عنصر کاملا با سایر عناصر اختلاف داشته باشد دارای ویژگی تضاد است (مثلا بیضی و مربع می‌توانند دشان‌گر تضاد باشند) ولی اگر عنصر در برخی جنبه‌ها با سایر عناصر قابل قیاس باشد دارای ویژگی تباین است (مثلا مربع و مستطیل).

ابزار مختلفی که در ایجاد حس تباین و تضاد به طراحان کمک می‌کنند رنگ، اندازه، متن، محتوی و هندسه است. برای مثال در تصویر زیر از رنگ برای ایجاد تضاد استفاده شده است. هدف از ایجاد تضاد می‌تواند جلب توجه و یا القای حس تمایز باشد.

تضاد و تباین در طراحی چیدمان
تضاد و تباین در طراحی چیدمان در طراحی گرافیک

سلسله مراتب (Hierarchy)

این اصل بیشتر در راستای کمک به بیننده در جهت یابی موثر است. به عبارت دیگر، سلسله مراتب به مخاطب در درک اینکه از کجا آغاز کرده و به چه سمتی نگاه کند کمک می‌کند. تکنیک‌هایی که در ایجاد سلسله مراتب به هنرمندان یاری می‌رساند استفاده از تغییر تدریجی اندازه‌ها، یا طیف رنگی و یا دیگر مفاهیم مشابه است.

سلسله مراتب در طراحی چیدمان
سلسله مراتب چیدمان در طراحی گرافیک

تکرار (Repetition)

تکرار در هویت‌بخشی به اثر هنری نقش بسزایایی دارد. این بدین معناست تا از الگو، رنگ، فونت و یا متنی خاص در نقاط مختلف یک اثر هنری متداوما استفاده شود.

برای مثال، اگر در یک ژورنال و یا کتاب از طیف رنگی خاصی استفاده کرده اید، در تمام کتاب سعی کنید تا از این طیف رنگی بهره بگیرید. در دو تصویر ارائه شده، از همان طیف رنگی در بخش‌های مختلف استفاده شده است. دلیل این امر فقط جنبه‌های زیبایی‌شناسانه نیست؛ استفاده از اصل تکرار می‌تواند در خوانایی و درک اثر هنری شما نیز موثر واقع شود.

تکرار در طراحی چیدمان
تکرار در طراحی چیدمان
تکرار در چیدمان
استفاده از یک ترکیب رنگی در نقاط مختلف کتاب.

در نهایت باید گفت که هیچ یک از این پنج اصل به تنهایی معنا نداشته و باید در کنار یکدیگر ایجاد شوند. علاوه بر این، اصول مرتبط با چیدمان و ترکیب‌بندی مکمل یکدیگر هستند. گاهی نیز با یکدیگر همپوشانی دارند. رعایت این اصول سبب منحصربه‌فردی و هویت‌مند شدن کار شما شده و درک آن را برای مخاطب آسوده می‌کند.

رعایت چیدمان در طراحی عناصر مختلف گرافیکی می‌تواند طرح شما را حرفه‌ای‌‌تر و جذاب‌تر جلوه دهد.

شما می‌توانید همین حالا در دوره‌های رایگان آموزش فتوشاپ آپگراف شرکت کنید تا به صورت پروژه محور نحوه‌ی کار با فتوشاپ و سایر نرم‌افزارهای طراحی گرافیک را بیاموزید!

برای دیدن نمونه کارها و آموزش‌‌‌های سریع فتوشاپ، به صفحه اینستاگرام ما مراجعه کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوال و پیشنهاد، در قسمت کامنت‌های همین پست با ما ارتباط برقرار کنید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن