اینستاگرام آپگراف راه‌اندازی شد! ما رو در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
سبک ممفیس در طراحی گرافیک | معرفی سبک و نمونه کارهای مختلف و جذاب | 1400

سبک ممفیس در طراحی گرافیک | معرفی سبک و نمونه کارهای مختلف و جذاب

ممفیس در طراحی

رنگ‌‌‌های تند و زننده، شکل‌‌‌های هندسی، و نوشته‌‌‌های رنگی و هندسی، از اولین مشخصه‌‌‌های این سبک است. موفقیت سبک ممفیس در رشته‌‌‌های مختلف طراحی گرافیک، معماری، طراحی لباس و غیره قابل مشاهده است. ولی این موفقیت در هنگام ظهور این سبک غیر قابل پیشبینی بود. ظاهر متفاوت و متحصر به فرد این سبک با حال و هوای دورانی که در آن متولد شد بسیار متفاوت بود. ولی سبک ممفیس در طراحی همواره تا به امروز در زمینه‌‌‌های مختلف قابل مشاهده است. در ادامه این پست، با توضیحات این سبک و نمونه کارهای مربوط به آن آشنا می‌شوید.

مطالب که در این پست خواهید خواند:

مطلب بعدی: سبک‌‌‌های مختلف طراحی گرافیک

سبک ممفیس در طراحی چیست؟

سبک ممفیس یک سبک طراحی است که مشخصه‌‌‌های اصلی زیبایی شناختی آن رنگ‌ها و اشکل و احجام هندسی است. که با نظم و یا بدون نظم در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. ترکیب رنگ‌‌‌های روشن، در کنار اشکال مثلثی و دایره ای و الگوهای سیاه و سفید در اغلب طرح‌‌‌های این سبک دیده می‌شود. امروزه این سبک معرفه طرح‌‌‌های دهه 1980 میلادی است. برای شناخت بهتر این سبک، بهتر است به تاریخچه ای از آن بپردازیم.

سبک ممفیس در طراحی داخلی و صنعتی
استفاده از سبک ممفیس در طراحی سنگی و داخلی.

تاریخچه جنبش ممفیس

طراحی، به ویژه معماری، در دهه هشتاد میلادی بسیار کسل کننده بود. اغلب طرح‌ها به شکلی راکد و بی روح در امده بودند تا در اصطلاح به «یکپارچگی» بیانجامند. تولید سبک ممفیس برای مقابله با این کسل کنندگی بود. در این دوران (1981)، جمعی از معماران و طراحان صنعتی در میلان، ایتالیا گرد هم آمده و به چاره اندیشی برای رهایی از این خسته‌کنندگی پرداختند. اما پیش از این گردهم آیی، سبک‌‌‌های بسیار دیگری در تلاش برای ایجاد دگرگونی بودند.

سبک هایی مانند کوبیسم، یا طراحی آبستره (Abstract)، De Stijl و هنر رنسانس هارلم. علاوه بر این، سبک پاپ آرت دهه 60 نیز در شکل گیری این جنبش تاثیر داشت. تصویر زیر یکی از طرح هایی است که بر سبک ممفیس موثر بود.

De Stjil
طرحی از De Stjil که گفته شده بر طراحی ممفیس تاثیرگذار بوده است.

هرچند سبک‌‌‌های بسیاری بر ممفیس تاثیر گذاشتند، ولی هیچ یک به اندازه سبک مدرن مینیمالیسم تاثیر گذار نبود. ولی تاثیر این سبک به طرزی معکوس بود. شعار معروف مکتب باهاوس یعنی «فرم تابع عملکرد است» به گوش همه طراحان آشناسات.

این شعار به دلیل کاهش منابع ناشی از جنگ جهانی دوم و توجه حداقل به زیبایی شناختی و توجه بیشتر به عملکرد مورد تاکید بوده است. ولی سبک ممفیس دقیقا نکته مقابل این شعار است. به طرزی که در طرح‌‌‌های این سبک، به ویژه در معماری، رنگ‌ها و احجام بسیار زینتی بوده و لزوما از عملکرد پیروی نمیکردند.

گروهی از طراحان سبک ممفیس.
گروهی از طراحان سبک ممفیس.
معماری با سبک ممفیس
نمونه معماری داخلی با سبک ممفیس.

افول و رونق مجدد سبک ممفیس در طراحی

همانطور که پیشبینی می‌شود، این سبک سبب بحث و جدل‌‌‌های بسیاری در میان طراحان گشت. ولی پس از گذشت مدتی، حتی مخالفان این طرح نیز به استفاده از آن پرداختند. هرچند که این سبک در وهله اول در طراحی مبلمان ظهور پیدا کرد، ولی بعدها به رشته‌‌‌های دیگری نیز تاثیر گذاشت. طراحی لباس، طراحی گرافیک، و سایر رشته‌‌‌های هنرهای زیبا از جمله این زمینه‌ها هستند.

سبک ممفیس به ویژه در میان جوانان آمریکایی بسیار مورد علاقه بود. چنین سبکی به مثابه نوعی سرکشی از قوانین روزمره و سنتی به حساب می‌آمد. علاوه بر این، فلسفه و روح سبک ممفیس به شادی و آزادی اشاره دارد. با این حال، هر چند که این سبک در بازه خاصی از زمان بسیار مورد توجه همگان بود، ولی با همان سرعت نیز افول یافت.

گروه طراحان ممفیس، در سال 1987 به فعالیت خود خاتمه دادند. این امر بیشتر به دلیل عدم توانایی مالی مردم در پی تکانه‌‌‌های اقتصادی موجود در آن سال‌ها بوده است. ولی به دلیل زیبایی و فلسفه پشت آن، سبک ممفیس کاملا از بین نرفت. به گونه ای که برخی از آثار همچنان در سال‌‌‌های 1990 تا به امروز از آن استفاده می‌کنند. طراحان گرافیک علاقه بسیاری به این سبک نشان داده اند. در ادامه به ارائه مثاله ای مختلفی از استفاده از این سبک پرداخته ایم.

مثال‌ها و نمونه‌‌‌های استفاده از سبک ممفیس در طراحی گرافیک

خوب یا بد، طراحی ممفیس، عمدتاً تئاترگونه و نمایشی است. و این به تنهایی می‌تواند کار با آن را دشوار کند. همچنین، این سبک یکی از سبک هایی است که با دوره زمانی خود به طور اجتناب ناپذیری در هم آمیخته است. اما علی رغم این موانع، طراحان در سراسر جهان اثبات کرده اند که این سبک می‌تواند متنوع تر از آنچه انتظار می‌رود باشد. در ادامه برخی از تقلیدها و گونه‌‌‌های مدرن طراحی با سبک ممفیس را مرور میکنیم.

طراحی پس زمینه و بکگراند

استفاده از سبک ممفیس در طراحی بکگراند و پس زمینه یکی از رایج ترین شیوه‌‌‌های استفاده از این سبک است. هرچند که هدف اولیه سبک ممفیس جلب توجه به خود بود، ولی رنگ و هندسه‌‌‌های موجود باعث شکل دهی به بکگراند مناسبی می‌شوند.

ممفیس در بکگراند
ممفیس به عنوان بکگراند.
روش استفاده از ممفیس در بکگراند.
روش استفاده از ممفیس در بکگراند.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، یکی از روشهای استفاده از ممفیس در بکگراند جدا کردن آن با استفاده فضای خالی است.

استفاده از ممفیس در کنار بافت

بسیاری از طرح‌‌‌های مدرن از سبک ممفیس در طراحی بافت و Texture استفاده می‌کنند. هرچند که این تغییر مخالف گونه اولیه سبک است. ولی در حالت کلی از اصول آن پیروی می‌کند. برای مثال، استفاده از بافت آبرنگ، رنگ اکریلیک و یا روی هم گذاشتن چند اسکیس یا گرادیانت، از راه‌‌‌های استفاده از ممفیس در بافت است. استفاده از بافت‌‌‌های طبیعی در کنار ممفیس، سبب واقع گرایانه شدن کار، هرچند اندک، می‌شود.

ممفیس در بافت

استفاده از سبک ممفیس در طراحی فونت و عنوان

نوشته‌ها و فونت‌ها اغلب شکل هایی قابل پیش بینی هستند. ترکیب این فونت‌ها با سبک ممفیس می‌تواند نتایجی زیبا به دست دهد. این سبک سبب جلب توجه مخاطبین شده و در انتقال پیام کمک می‌کند. در بعضی مواقع، از احجام و رنگ‌ها برای ساختن حروف استفاده می‌شود. ولی در برخی مواقع دیگر، تصاویر و رنگ‌‌‌های ممفیس در درون حروف از قبل طراحی شده جای داده می‌شوند.

استفاده از ممفیس در طراحی فونت و Lettering.
استفاده از ممفیس در طراحی فونت و Lettering.

استفاده ارگانیک از ممفیس

در گونه اولیه و در هنگام ظهور، سبک ممفیس سبکی هندسی و عمدتا راست گوشه بود. ولی در سال‌‌‌های اخیر، استفاده از خطوط منحنی و ارگانیک در ترکیب با این سبک بسیار مشاهده می‌شود.

استفاده ارگانیک از سبک ممفیس.
استفاده ارگانیک از سبک ممفیس.

هرچند که برخی از این طرزهای استفاده از ممفیس شباهتی به حالت اولیه آن ندارند. ولی به یاد داشته باشید، که هدف اصلی از ظهور سبک ممفیس مقابله با سنت بود. بنابرین، ایجاد تغییراتی اندک در هنگام استفاده از ممفیس، نه تنها خلاف جهت این سبک نیست، بلکه جزو اهداف اصلی آن نیز هست.

شما از ممفیس چگونه در طرح‌‌‌های خود استفاده می‌کنید؟ لطفا نمونه کارها و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید!

مطالب این پست توسط آپگراف و به صورت اختصاصی از سایت دیزاین99 ترجمه شده است. لطفا در هنگام استفاده از مطالب سایت به ما ارجاع دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن