سبک‌های طراحی گرافیک | تاثیرگذارین جنبش‌ها در گرافیک‌ دیزاین

سبک‌‌‌های طراحی گرافیک
معرفی برخی از معروف‌ترین سبک‌‌‌های طراحی گرافیک

رشته طراحی گرافیک، زمینه‌ای است که همواره در حال تغییر، تحول و گسترش است. یک طراح گرافیک خوب کسی نیست که فقط مسلط به ابزار باشد. بلکه، طراحان برجسته همیشه پژوهش‌گران خوبی نیز بوده‌اند. به نظر بسیاری از هنرمندان، مطالعه درباره سبک‌‌‌‌های نوین (مدرن) و تاریخی (سنتی) و آشنایی با آن‌ها، از موارد کلیدی برای بهبود طرح‌های هنری، از جمله گرافیک، است.

اگر مشغول به کار گرافیک، چه به صورت آزاد و چه استخدام شرکت، هستید، باید دانش و کتابخانه‌ای مرجع برای خود تهیه کنید که بتوانید با استفاده از آن، از سبک ‌های طراحی گرافیک در طرح‌های خود بهره‌ بگیرید.

در طول تاریخ، همواره سبک‌‌‌‌های مختلف هنری ظهور کرده و به صورت چرخه‌ای افول و مجدد ظهور می‌کنند. در عصر حاضر، طراحان گرافیک بسیاری علاقه‌مند به استفاده و الهام‌گیری از سبک ‌های گذشته در قسمتی از کارهای خود هستند. این امر نه تنها شامل سبک ‌های طراحی گرافیک، بلکه شامل فیلم‌سازی، عکاسی و غیره نیز می‌شود.

فهرست مطالب این پست:

مطلب بعدی: با سبک ممفیس یکی از پرطرفدارترین سبک‌‌‌های طراحی گرافیک آشنا شوید.

تاثیرگذارترین سبک‌‌‌های طراحی گرافیک

در مطلب حاضر، ابتدا سبک‌‌‌‌های برجسته‌ی تاریخی در طراحی گرافیک شرح داده‌ شده‌اند. سپس، عناصر و نمادهای برجسته‌ی هر سبک به تفکیک مطرح شده‌اند. برای مثال، نحوه استفاده از فونت و تایپوگرافی، یا انتخاب رنگ‌ها، خطوط و موارد دیگر برای هر سبک آورده شده است. برای درک بهتر، چند نمونه کار از هر سبک نیز در ابتدای هر بخش آورده شده است. آپگراف در این پست قصد دارد تا با معرفی سبک‌‌‌‌های مختلف طراحی گرافیک، الهام‌بخش طرح‌های شما باشد!

سبک آرت نوا (Art Nouveau)

آرت نوا - سبک‌‌‌های طراحی گرافیک
چند نمونه از سبک آرت نوا – معرفی سبک‌‌‌های طراحی گرافیک

سبک آرت نوا در معماری، دکوراسیون و طراحی گرافیک مطرح شده است. این شیوه از اروپای غربی و آمریکا در سال‌های واپسین قرن نوزدهم نشات گرفته است. این سبک تا اوایل قرن بیستم و 1920 رواج داشته است. شاخصه‌های اصلی این سبک خطوط ضخیم اطراف کار و همچنین نگاشته‌های مسطح و دست‌نویس است. با استفاده از خطوط منحنی، آثار این سبک به الهام از طبیعت اشاره دارد. این شیوه طراحی رمانتیک بوده و به مهارت فنی بسیاری نیازمند است.یکی از هنرمندان معروف این سبک می‌توان ب، نقاش اهل چک، آلفونز موکا اشاره کرد.

شاخصه‌های کلیدی این سبک در طراحی گرافیک

 • نمایش پیچیده‌‌ی اشکال.
 • خطوط ضخیم.
 • طراحی و رنگ آمیزی با دست.
 • استفاده از رنگ‌های طبیعی.
 • استفاده مکرر از شخصیت‌های بانوان.

سبک آرت دکو (Art Deco)

ارت دکو - سبک‌‌‌های طراحی گرافیک
نمونه‌هایی از سبک آرت دکو – معرفی سبک‌‌‌های طراحی گرافیک.

شیوه آرت دکو نیز سبکی است که در معماری و هنرهای بصری بسیار مورد توجه قرار گرفته‌ است. این شیوه نماد لوکس‌بودن و تجمل گرایی است و تحت تاثیر جنگ جهانی اول گسترش یافته است. این اصطلاح مخفف Art Decoratifs بوده و از نمایشگاه سال 1925 پاریس با عنوان «Exposition Internationale des Arts Decoratifs et Industriels Modernes» نشات گرفته است. مشخصه‌های این سبک استفاده از منحنی‌های ضخیم، خطوط عمودی قوی، استفاده از الگوها و سطوح مکرر و همچنین استفاده از تکنیک ایر براش (Airbrush) بوده است. در این عصر، سبک آرت نوا بیشتر برای تبلیغات مورد استفاده قرار گرفت. این شیوه اغلب در تبلیغ برندهای لوکس و گران‌بها قابل مشاهده بود.

شاخصه‌های کلیدی این سبک طراحی گرافیک

 • اشکال هندسی قوی
 • استفاده از خطوط عمودی
 • استفاده از حروف کپیتال (بزرگ) انگلیسی
 • تباین و کنتراست بالای رنگ‌ها
 • عمق کم (مسطح) در تصویرسازی

سبک بین الملل/سوئیسی (Swiss/International)

بین الملل - سبک‌‌‌های طراحی گرافیک
نمونه سبک بین الملل/سوییسی – معرفی سبک‌‌‌های طراحی گرافیک.

سبک سوئیسی، که امروزه اغلب از آن با عنوان سبک بین الملل یاد می‌شود، از دهه 1940 میلادی در کنار سایر سبک‌‌‌های طراحی گرافیک شروع به سرچشمه گرفته کرد. از سبک تاثیر چشم‌گیری بر تمامی‌آثار قرن بیستم گذاشت. این شیوه طرفدار سادگی، عینیت (Objectivity) و خوانایی بود. سبک سوئیسی توسط هنرمندان مدرسه‌ی طراحی زوریخ و همچنین مدرسه طراحی باسل آغاز شده است. استفاده از گرید و چیدمان‌های نامتقارن در کنار استفاده از شیوه تایپوگرافی sans-serif از عناصر این سبک بودند که بسیار در آثار هنری دیگر نیز توسعه یافتند.

شاخصه‌های کلیدی این سبک طراحی گرافیک

 • استفاده بسیار از فصای منفی.
 • پالت رنگی مات و اشباع‌شده.
 • تمیز و ساده.
 • استفاده بیشتر از فونت sans-serif.
 • چیدمان نامتقارن.

سبک سایکدلیک (Psychedelic)

سایکدلیک - سبک‌‌‌های طراحی گرافیک
نمونه‌ای از سبک سایکدلیک – معرفی سبک‌‌‌های طراحی گرافیک

پدیده‌ی طراحی و موسیقی سایکدلیک (روانگردان) در دهه‌های 1960 و 1970 میلادی رواج داشته و نسبت به سایر سبک‌‌‌های طراحی گرافیک بیشتر به چشم می‌خورد. این شیوه هم از فلسفه، موسیقی، طراحی لباس و ادبیات تاثیر پذیرفت و هم بر آن‌ها تاثیر گذاشت. بیشتر پوسترهای گروه‌های موسیقی در دهه 1960 با استفاده از این شیوه طراحی می‌شدند. استفاده از رنگ‌های روشن و تصویرسازی‌های متافیزیکی و سورئال از عناصر این آثار است. شیوه سایکدلیک بسیاری از مشخصه‌های سبک آرت توا را به همراه داشته است؛ به ویژه در طرح‌هایی که با استفاده از دست نگاشته می‌شده است.

مشخصه‌های کلیدی این سبک طراحی گرافیک

 • تحت تاثیر تفکرات ناشی از داروهای روانگردان.
 • رنگ‌های تند و زننده.
 • تصاویر و فونت‌هایی که از سبک آرت نوا الهام گرفته شده است.
 • نوشته‌های دستی که اغلب به سختی قابل خواندن هستند.
 • فرم‌ها عناصر آبستره و ساده

سبک پانک (Punk)

پانک - سبک‌‌‌های طراحی گرافیک
نمونه‌های سبک پانک – معرفی سبک‌‌‌های طراحی گرافیک

ریشه‌های کارهای DIY (اموری که بدون نیاز به متخصص و توسط خود شخص انجام شوند) به مکتب پانک باز می‌گردد. همچنین، سبک موسیفی پانک در دهه 1970 ظهور یافت، بر این سبک طراحی گرافیک تاثیر داشت. بسیاری از دنبال‌کنندگان این سبک طراح آموزش‌دیده نبودند. و به صورت DIY طرح‌های خود را اجرا می‌کردند. عناصر اصلی این سبک نوشته‌های بریده شده، دست‌ساز و کلاژ‌هایی هستند که به صورت شلخته در کنار هم چیده‌شده‌اند. بسیاری از این طرح‌ها در مواقعی خلق شده‌اند که هیچ بودجه‌ای برای طراحی اختصاص نیافته است.

مشخصه‌های کلیدی این سبک طراحی گرافیک

سبک مینیمالیسم (Minimalism)

مینیمالیسم - سبک‌‌‌های طراحی گرافیک
چند کار با سبک مینیمالیسم. – معرفی سبک‌‌‌های طراحی گرافیک

سبک مینیمالیسم (و یا ساده‌گرایی) نسبت به بقیه سبک‌‌‌های طراحی گرافیک، امروزه رواج بیشتری داشته و از سال‌های 2010 میلادی سرچشمه می‌گیرد. این سبک به دلیل استفاده یکنواخت از رنگ و جزییات بسیار اندک به سرعت قابل تشخیص است. مشخصه‌ای دیگر این سبک استفاده از خطوط مشخص، سایه‌اندازی و رنگ بسیار کم، استفاده از شبکه گرید و تصاویر مسطح است. استفاد هاز فونت‌های san-serif نیز در این سبک بسیار مورد علاقه گرافیست‌ها است. با نگاهی به آثار موجود در بازار، می‌توان به محبوبیت این سبک پی برد.

 • با سبک مینیمالیسم، در این پست به صورت کامل تری آشنا شوید.

مشخصه‌های کلیدی این سبک طراحی گرافیک

 • مسطح و بدون عمق
 • فضای طراحی مینیمال
 • تن‌های رنگی خنثی
 • عناصر خطی
 • استفاده از فضای منفی

سبک‌‌‌های طراحی گرافیک مورد علاقه شما کدام‌ها هستند؟

در قسمت مقالات سایت، می‌توانید با شرح و جزئیات بیشتری در مورد جنبش‌های مختلف و سبک‌‌‌‌های طراحی گرافیک، از جمله کوبیسم، ممفیس، مینیمالیسم و غیره آشنا شوید.

آپگراف مطالب این پست را از وبسایت شیلینگتون ترجمه کرده و در اختیار شما قرار داده است.

همچنین، شما می‌توانید در اینستاگرام آپگراف پست‌ها و نمونه‌کارهای بسیاری را مشاهده کنید که تابع این سبک‌ها هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
به بالای صفحه بردن