اصول عکاسی طبیعت | 7 نکته و اصل برای ثبت تصاویر جذاب و حرفه‌ای از طبیعت به همراه نمونه

عکاسی طبیعت

عکاسی طبیعت به معنای ثبت لحظات و تصاویر از دنیای زنده و طبیعی است. چنین تصاویری ممکن است شامل عکاسی از گیاهان، جانوران و مناظر کوهستانی باشد. یکی از دلایل چالش برانگیز بودن عکاسی طبیعت، گستردگی سوژه هاست. ثبت هر یک از سوژه ها، نیازمند مهارت‌ها و رعایت نکاتی است. در این پست با 10 نکته مهم در هنگام ثبت تصاویر طبیعی و اصول عکاسی طبیعت آشنا خواهید شد.

قاب بندی، تنظیم نور و یا حذف برخی از جزئیات ناخواسته در هنگام عکاسی طبیعت امری دشوار است. زیرا که عکاسی در چنین شرایطی در اغلب موارد بسیار دشوار است. و یا نیازمند تجهیزات خاص عکاسی است. یکی از راه هایی که عکاسان حرفه ای نیز از آن استفاده می‌کنند، ادیت عکس‌ها در فتوشاپ است. اگر می‌خواهید با اصول پایه فتوشاپ به صورت رایگان و حرفه ای آشنا شوید، می‌توانید در دوره‌‌‌های آنلاین آموزش فتوشاپ آپگراف شرکت کنید.

فهرست مطالب این پست:

1. از لنز مناسب مطابق اصول عکاسی طبیعت استفاده کنید.

یکی از شعارهای معروف عکاسان طبیعت این است که «همیشه آماده باشید!». بسیاری از لحظات زیبا در طبیعت در چندین ثانیه اتفاق افتاده و تمام می‌شوند. بنابرین، به همراه داشتن لنز مناسب عکاسی برای ثبت لحظات مختلف موضوعی مهم است. با این حال، قانون خاصی برای انتخاب لنز برای عکاسی طبیعت وجود ندارد. شرایط مختلف و اهداف مختلف عکاس، نیازمند لنزهای متفاوتی است.

در حالت کلی، استفاده از لنزی که دارای فاصله کانونی (Focal length) بیشتری است، می‌تواند در اغلب موارد مناسب باشد. برای مثال، چنین لنزی می‌تواند یک لنز مخصوص زوم (Zoom lens) که دارای دیافراگم باز (Wide aperture) است، باشد. استفاده از چنین لنزی به دو دلیل مفید است. اولا، در بسیاری از مواقع سوژه‌‌‌های شما در فاصله ای بسیار دورتر قرار دارند و نیاز به زوم وجود دارد. استفاده از چنین لنزی به شما اجازه می‌دهد تا بدون ترساندن و نیاز به نزدیک شدن به سوژه، از آن‌ها عکس بگیرید.

دوما، برای ثبت تصاویری شارپ و شفاف از سوژه مورد نظر، یکی از روش‌ها، تار کردن پس زمینه است. که یک لنز با دیافراگم باز در چنین مواقعی به عکاس کمک خواهد کرد. استفاده از بک گراند تار یکی از اصول عکاسی طبیعت است که سبب جلب توجه به سوزه مورد نظر می‌شود. استفاده از تنظیمات دیافراگم (Aperture) مختلف مانند f/1.4, f/1.8, یا f/2.8 معمولا به نتیجه ای مشابه آن چه گفته شد ختم می‌شود. البته فاصله عکاس تا سوژه در انتخاب این تنظیمات اهمیت ویژه ای دارد.

انتخاب لنز صحیح، مطابق با اصول عکاسی طبیعت و سوژه.
انتخاب لنز صحیح، مطابق با اصول عکاسی طبیعت و سوژه.

2. سوژه را از پس زمینه جدا کنید.

بعضی مواقع در هنگام عاسی طبیعت، سوژه ای خاص مانند یک گل، پرنده، سنگ و… توجه عکاس را به خود جلب می‌کند. این به معنای آن است که برای ثبت این سوژه، بهتر است آن را از پس زمینه جدا کنید. برای این کار، استفاده از قاب بندی (frame) مناسب و اعمال برخی تنظیمات روی دوربین امری ضروری است.

در مرحله اول، باید میان سوژه مورد نظر و پس زمینه، فاصله نسبتا زیادی وجود داشته باشد. دوما، از دیافراگم باز، با f/stop پایینتر استفاده کنید. سپس، بر روی سوژه خود فوکوس کنید. این تنظیمات باعث جدا شدن سوژه و تار شدن بک گراند می‌شود.

جدا کردن سوژه

3. بر روی بافت‌‌‌های طبیعی و جزئیات زوم کنیم.

بسیاری از تصاویری که از طبیعت ثبت می‌شوند، شامل زیبایی‌‌‌های کلی و بزرگ مقیاس هستند. این در حالی است که جزئیاتی که با چشم ناظر به سختی دیده می‌شوند نیز بخش زیبایی از طبیعت را شکل می‌بخشند. در هنگام عکاسی، بر روی چنین جزئیاتی زوم کنید. شاید سوژه شما چندین برگ، شاخه، حشرات و یا پوست یک حیوان باشد.

به یاد داشته باشید که دنیایی دیگر در مقیاس بس کوچکتر از آنچه با چشم میبینیم وجود دارد. میکرولنزها می‌توانند به شما در ثبت این دنیای کوچک کمک کنند. هرچند که با استفاده از لنز و دوربین معمولی نیز امکان عکاسی در این مقیاس وجود دارد. ولی استفاده از micro lens میتواند به عکاسی شما کیفیت بهتر ببخشد.

میکرو لنز

4. درباره سوژه خود مطالعه کنید.

اگر قصد عکاسی از سوژه ای خاص را دارید، بهتر است تا قبل از شروع به عکاسی درباره آن مطالعه کنید. برای مثال، اگر به دنبال عکاسی از گونه ای خاص از پرنده یا گل هستید، شناسایی رفتارها و زیست گاه‌‌‌های آن امری ضروری است. در صورت داشتن اطلاعات بهتر درباره سوژه مورد نظر، می‌توان تصاویر زیباتری را به ثبت رساند.

شناسایی عادات و رفتارهای سوژه، به ویژه اگر زنده باشد، یکی از اصول عکاسی طبیعت است که ثبت لحظات جذاب و منحصر به فرد نقش مهمی‌دارد.

مطالعه سوژه

5. از ابزار مناسب با توجه به اصول عکاسی طبیعت استفاده کنید.

بالاتر درباره لنزهای مناسب صحبت کردیم. ولی تجهیزات مناسب دیگری نیز برای عکاسی در طبیعت مورد نیاز هستند. و می‌توانند به عکاس کمک کنند. به همراه داشتن یک کیف عکاسی، با چند باتری اضافه و لنز گوناگون (در صورت وجود) موضوعی مهم است. ولی در برخی از مواقع، به همراه داشتن سه پایه نیز می‌تواند به عکاس کمک کند. زیرا می‌توان به صورت خود کار از یک کادر و در بازه‌‌‌های زمانی مشخص عکاسی نمود. چنین روشی می‌تواند به ثبت تصاویری بیانجامد که انتظارش را نخواهید داشت.

همچنین، پوشیدن لباس مناسب با لوکیشن و محل عکاسی یز بسیار مهم است. شاید نیاز به به همراه داشتن دستکش و یا پوشیدن کفش مناسب وجود داشته باشد. این مطلب به ویژه برای عکاسان تازه کار بسیار مهم است. به فکر مسیریابی هم باشید! در بسیاری از مناطق طبیعی دسترسی به اینترنت بسیار محدود است، و ممکن است نتوانید از نقشه‌‌‌های آنلاین استفاده کنید.

ابزار عکاسی

6. از دوربین مناسب عکاسی طبیعت استفاده کنید.

بهترین دوربین، دوربینی است که به همراه دارید. هیچ محدودیتی برای خرید دوربین مخصوص عکاسی طبیعت وجود ندارد. حتی، بسیاری از تصاویر زیبا ممکن است با گوشی و دوربین‌‌‌های بسیار ارزان قیمت ثبت شده باشند. همچنین، تجهیزات و گجت‌‌‌های جدیدی که می‌توان به دوربین تلفن‌‌‌های همراه اضافه کرد، در ثبت تصاویر بسیار جذاب به عکاسان طبیعت کمک می‌کند.

اگر تصویری از طبیعت با تلفن همراه خود ثبت کرده اید، آن را با ما به اشتراک بگذارید تا در نمایشگاه سایت نمایش داده شود!

رعایت اصول عکاسی طبیعت در مناظر کوهستانی.
دور مناسب برای عکاسی مناظر کوهستانی.

7. از نور طبیعی در عکاسی استفاده کنید.

نکته مهم بعدی در عکاسی طبیعت، توجه به زاویه تابش نور خورشید و یا ماه از اصول عکاسی طبیعت است و نکته بسیار مهم است. نوری که در طول صبح وجود دارد، در ساعات طلایی و یا هنگام غروب وجود ندارد. و هر یک از این نورها می‌تواند حس و حال متفاوتی به تصاویر شما دهد.

علاوه بر این، جهت تابش نور نیز بسیار مهم است. شاید بخواهید عبور نور از لا به لای برگ‌ها را ثبت کنید. و یا شاید از منبع نور به صورت مستقیم در قاب تصویر خود استفاده کنید. استفاده از ترکیب صحیح زاویه و جهت تابش نور، در انتقال حس عکس بسیار مهم است. برای ایجاد نور و یا تغییر رنگ آن در فتوشاپ، می‌توانید از براش‌‌‌های تابش نور ، و یا دیگر براش‌‌‌های طبیعی موجود در جعبه ابزار آپگراف استفاده کنید.

نور در عکاسی طبیعت
رعایت نور، از اصول عکاسی طبیعت است.
رعایت اصول عکاسی طبیعت
نور طبیعی در عکاسی طبیعت.

عکاسی طبیعی با گوشی همراه امروزه بسیار طرفدار پیدا کرده است. لطفا تصاویری که ثبت کرده اید را با ما به اشتراک بگذارید تا در نمایشگاه آپگراف منتشر شوند.

برخی از قسمت‌‌‌های این مطلب توسط آپگراف و از وبسایت اکسپرت فوتوگرافی ترجمه شده است. لطفا در هنگام استفاده از مطالب به ما ارجاع دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
به بالای صفحه بردن