اینستاگرام آپگراف راه‌اندازی شد! ما رو در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
ابعاد استاندارد کاغذ - استانداردهای جهانی و نحوه‌ی استفاده از آن‌ها
ابعاد کاغذ

ابعاد استاندارد کاغذ – استانداردهای جهانی و نحوه‌ی استفاده از آن‌ها

ابعاد استاندارد کاغذ
ابعاد استاندارد کاغذ

ابعاد استاندارد کاغذ در جهان

سازمان جهانی استاندارد (ISO) برای ابعاد کاغذ و استفاده‌های مختلف از آن استانداری مشخص کرده است.

ISO یا همان سازمان جهانی استاندارد، اصولی را برای ابعاد کاغذ و در سه گروه A، B و C تعریف نموده است. این استاندارد که به ISO 216 معروف است در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران نیز مورد استفاده است. هر یک از این سری‌ها از صفر تا ده شماره گذاری می‌شوند. برای مثال B0, B1, B2, B3, C4. این اندازه‌ها با هم رابطه 1:2(1/2) دارند. این به آن معناست که عرض یک استاندارد، ارتفاع استاندارد بعدی می‌شود. و ارتفاع آن بر دو تقسیم می‌شود و عرض اندازه بعدی را تشکیل می‌دهد.

عرض کاغذ A3 برابر با 297 میلیمتر است. این اندازه برای با ارتفاع کاغذ A4 است. و ارتفاع کاغذ A3 برابر با 420 میلیمتر است که اگر آن را بر دو تقسیم کنیم مقدار 210 به دست می‌آید و این مقدار برابر با عرض کاغذ A4 است.

البته رابطه‌ی اندازه‌ی کاغذها چندان مهم نیست. آنچه اهمیت دارد کاربرد آنها است. به عنوان مثال ابعاد کاغذ A5  بیشتر برای نامه‌نگاری استفاده می‌شود و یا از A3 برای تهیه نقشه‌ها و پلات‌های مهندسی استفاده می‌شود. برای جزوات و مقاله‌ها از A4 استفاده می‌شود و برای چاپ کتاب معمولا از اندازه B5 استفاده می‌کنند. سری C هم اندازه پاکت‌نامه‌ها را مشخص می‌کند.

  • تصاویر زیر ابعاد و رابطه‌ی بین کاغذهای سری A B C را نشان می‌دهد:
ابعاد و استانداردهای جهانی کاغذ.
ابعاد استاندارد کاغذ برای استفاده‌های مختلف طبق استاندارد جهانی.

کاربردهای مهم ابعاد مختلف کاغذ

آنچه در دانستن سایز و اندازه کاغذ حائز اهمیت است، این است که کاغذ A4 غالبا برای نامه نگاری و جزوات و مراکز کپی، و به ویژه در دانشگاه‌ها و توسط دانشجویان و یا در اداره‌ها، استفاده می‌شود و کاغذ A3 برای تهیه نقشه‌های ساختمانی و چاپ در سایز بزرگ تر، و به ویژه توسط معماران و یا مهندسی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای نامه‌ها، مکاتبات اداری و متن‌‌‌های کوتاه نیز از کاغذ A5 (که ابعاد آن نصف کاغذ آ4 است) استفاده می‌شود. کاغذ B5 نیز معمولا برای چاپ کتاب مورداستفاده قرار می‌گیرد.

کاغذهای موجود در سری C نیز د بیشتر مواقع برای ساخت پاکت نامه‌های مختلف موجود در بازار استفاده می‌شود.

ابعاد استاندارد کاغذ در ایران

هرچند که اابعاد استاندارد کاغذ، مطابق با استانداردهای جهانی، در ایران نیز به صورت روزمره مورد استفاده هستند، با این حال در ایران، علاوه بر ابعاد بین المللی کاغذ، ابعاد استاندارد ملی نیز وجود دارد که به “قطع” معروفند. برخی از معروف‌ترین و پرکاربردترین این اقطاع عبارت‌اند از: قطع وزیری، قطع رقعی و قطع رحلی.

در مقاله ای‌ دیگر از آپگراف درباره‌ی این موضوع و اقطاع مختلف کتب و کاغذها نیز مقاله‌ای مرتبط منتشر شده است. برای آشنایی با کاربرد ابعاد استاندارد کاغذ در میان ناشران ایرانی، پیشنهاد می‌کنیم حتما در این مطلب به مطالعه مقاله مربوطه بپردازد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن