اینستاگرام آپگراف راه‌اندازی شد! ما رو در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
پائولا شر کیست؟ با Paula Scher [طراح لوگوی ویندوز 8] آشنا شوید!

پائولا شر کیست؟ با Paula Scher [طراح لوگوی ویندوز 8] آشنا شوید!

پائولا شر

شاید باورش سخت باشد که بدانید تنها یک شخص مسئول طراحی لوگوهایی مانند CitiBank و یا نسخه جدید لوگوی ویندوز 8 است. پائولا شر (Paula Scher) هنرمند گرافیستی است که توانسته آثار هنری معروفی را در نمایشگاه‌ها و سالن‌‌‌های تئاتر معروف بین المللی به نمایش بگذارد. در این پست، به مرور بیوگرافی و آثار، و سبک هنری این هنرمند پیشکسوت پرداخته ایم.

در این مطلب خواهید خواند:

بیوگرافی و مروری بر سبک پائولا شر

پس از کار کردن به مدت یک دهه در موسسات طراحی گرافیک و نشریات مختلف، پائولا شر به عنوان یکی از طراحان هنرمند اصلی در موسسه طراحی پنتاگرام فعالیت خود را آغاز کرد. از زمان شروع فعالیت خود در این موسسه طراحی، پائولا شر توانست تا با موفقیت، برندهای معروف بین المللی گوناگونی را مجددا طراحی و re-brand کند. برخی از این موسسات معروف عبارت اند از Microsoft, موزه هنرهای معاصر، و برندهای دیگری که در ادامه این پست به آن‌ها پرداخته ایم.

علاوه بر این فعالیت ها، پائولا شر به طراحی محیطی نیست علاقه مند بود. دیدگاه پست مدرن شر، باعث شد تا به مخالفت به طرح‌‌‌های «تمیز» و بی آرایه مدرنیست بپرهیزد. برای شر، توانایی «تببین احساس» و یا Expressivity در آثار هنری از اهمیت بسیار برخوردار است.

چه با طرز فکر وی موافق باشید یا خیر، پائولا شر یکی از هنرمندان تاثیرگذار بر گرافیست‌‌‌های سراسر دنیا، و به ویژه هنرمندان زن است. در سراسر آثار وی، می‌توان توجه به ارزش‌‌‌های اجتماعی و پرهیز از «کسالت و خسته کنندگی» در فرآیند خلاقیت را به وضوح مشاهده کرد.

نمونه ای از پوسترهای معروف پائولا شر
نمونه ای از پوسترهای معروف شر.

تصویرسازی با نوشته (Type)

پائولا شر، در مصاحبه ای در مورد آثار وی چنین گفته است که: «من در دوران دانشجویی، هیچ درکی از تایپوگرافی نداشتم، و نمی‌توانستم فرم آن را ببینم. روزی یکی از اساتید به من گفت که «با فونت تصویر بساز!»، و این بهترین نصیحتی بود که تا به حال به من شده بود. به محض اینکه توانستم نوشته‌ها را به عنوان تصاویری درک کنم، قادر به خلق آثار و بازی کردم با فرم آن‌ها شدم. چون نقاشی من چندان خوب نبود، توانایی من در ایجاد ارتباط با بصری با استفاده از نوشته، بسیار برای کار من مهم بود».

نمونه ای از کاربرد فونت در تصویرسازی‌‌‌های شر.
نمونه ای از کاربرد فونت در تصویرسازی‌‌‌های شر.

طراحی برای «همگان»

یکی دیگر از نقل قول‌‌‌های پربار پائولا شر، درباره طراحی برای صلاح همگان است. وی چنین عنوان کرده که:

این روزها بیشتر طراحان چنین می‌اندیشند که باید برای صلاح و نیاز همگان طراحی کنند. مثلا اگر طرحی برای حادثه طوفان طراحی شود، مورد قبول و تشویق همگان قرار میگیرد. ولی اگر یک طراح، اثری را برای یک بانک خلق کند، چندان با اهمیت نیست. من با این گفته مخالفم. همه آثار مهم هستند و باید تفکری پشت آن‌ها وجود داشته باشد.

اثر پائولا شر

طبیعت غیرقابل پیش بینی خلاقیت

شر در مصاحبه ای درباره خلاقیت چنین آورده که «از کجا می‌توان فهمید که یک پروسه خلاق به ثمر خواهد نشست یا خیر؟ پاسخ این که نمی‌توان گفت! یادم می‌آید که وقتی در یکی از پروژه‌‌‌های دهه 1980 از من پرسیدند که «چرا کارم به زیبایی بقیه کارها نیست» پاسخ دادم که: بعضی روزها کم استعدادتر از سایر روزها هستم!»

طرح لوگوی جدید مایکروسافت. اثر پائولا شر.
استفاده از نوشته و تایپوگرافی بر روی نمای یک ساختمان. نمونه ای از کارهای طراحی محیط شر.

نمونه کارهای بیشتر پائولا شر

در بخش‌‌‌های پیش، نمونه هایی از کارهای Paula Scher را مشاهده کردید. در ادامه این مطلب، برخی دیگر از آثار معروف وی در زمینه‌‌‌های طراحی لوگو، پوستر و برند آورده شده است. شر در زمینه‌‌‌های مختلفی طراحی کرده و آثار وی شامل زمینه‌‌‌های مختلفی است. طراحی محیطی، طراحی پوستر، طراحی لوگو و برندسازی مجدد بسیاری از شرکت‌‌‌های معروف جزو آثار وی است.

طراحی لوگوی بانک سیتی.

شما درباره کارهای پائولا شر چه فکر می‌کنید؟

اگر به کارهای وی علاقه مند هستید، می‌توانید نمونه کارهای بیشتر شر و یا آثار مشابه کارهای او را در صفحه اینستاگرام و نمایشگاه ما مشاهده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن