فتومونتاژ چیست و چه تفاوتی با کلاژ دارد؟

فتومونتاژ در فتوشاپ چیست؟
فتومونتاژ در فتوشاپ چیست و چه تفاوتی با کلاژ دارد؟

اگر به دنیای عکاسی و یا گرافیک علاقمند باشید، مطمئنا تا به حال اسم مونتاژ، میکس و عبارات مشابه دیگری را در عکاسی شنیده اید. در پاسخ به این سوال که فتومونتاژ در فتوشاپ چیست؟ باید گفت، یکی از تکنیک‌‌‌های خلق آثار گرافیکی است که از قرن بیستم تا به امروز پیشرفت بسیاری کرده است. این تکنیک به دلیل نتایج زیبا و پرمفهومی‌که ارائه می‌کند یکی از روش‌‌‌های پرطرفدار میان عکاسان و طراحان گرافیک است. همچنین، شاید از خود بپرسید که کاربرد فتومونتاژ در فتوشاپ چیست؟ در ادامه این پست، به این سوال نیز پاسخ داده شده است.

هرچند که فتومونتاژ به سرعت در میان تجربه‌های هنری اولیه به یک هنر گرافیک رایج تبدیل شد، با این حال در ابتدا مانند هر فعالیت‌ پیش‌رو و آوانگارد دیگری، مورد انتقاد قرار گرفت. در این پست با هنر فتومونتاژ آشنا خواهید شد. همچنین، با مراجعه به آموزش تصویری آپگراف از یکی نمونه فتومونتاژ، به وضوح فرآیند طراحی گام به گام یک فتومونتاژ را مشاهده کنید.

فتومونتاژ با گسترش هنر عکاسی به دیجیتال گسترش بسیاری یافت. و به مثابه راهی که صنعت را وارد دنیای هنر نمود شناخته شد. این روند شایسته‌‌تر از تکنیک کلاژ و یا تکه انگاری به شمار می‌آمد، و به همین دلیل به سرعت گسترش یافت و در میان گرافیست‌ها و عکاسان از محبوبیت بیشتری برخوردار شد.

در این پس خواهید خواند:

فتومونتاژ در فتوشاپ چیست (Photomontage)

شکل گیری هنر و تکنیک فتومونتاژ دگرگونی‌های بنیادین بسیاری را در طرز تفکر هنرمندان به وجود آورد. از دید هوسمان: فتومونتاژ ضمیمه‌ای بر کلاژ است که شامل کنار هم چسباندن تصاویر عادی برای شکل‌دهی به یک واقعیت مصور است. چنین تغییر نگرشی در سبک‌‌‌های مختلف هنرمندانی همچون پیکاسو نیز، پیش از 1914م. تجربه شده است.

در اوایل قرن بیستم، طیف گسترده‌ای از هنرمندان طرفدار تحول هنری و سیاسی بودند که می‌خواستند خود را با طبقه کارگر هم ردیف کنند. و پیام خود را به گوش انان برسانند. فتومونتاژ یکی از ابزار و تکنیک‌‌‌های انتقال چنین پیام‌‌‌های سیاسی ای بود.

فتومونتاژ
انتقال سریع پیام با استفاده از تکنیک Photomontage.
خلاقیت در تصویر با استفاده از فتومونتاژ در فتوشاپ.

در برهه‌ای از زمان، تکنیک فتومونتاژ برای ساخت تصاویر روشنفکرانه و انتقال پیام‌‌‌های اجتماعی و به منظوره نشان دادن تفکر آرمانگرایانه اجتماعی به کار گرفته شد. به ویژه در دوران انقلاب شوروی سابق، برای دوری از زبان‌‌‌های هنری گذشته، طراحان مختلفی از این اتحادیه، مانند کلوتسی و ال لیسیتزکی به تکنیک فتومونتاژ روی آوردند.

آیا فتومونتاژ همان کلاژ است؟

روش فتومونتاژ، علی رغم شباهتش با تکنیک کلاژ (Collage) یا تکه انگاری یا تکه چسبانی، تفاوت دارد. کلاژ روشی است که در آن عکس‌ها در کنار مصالح و متریال‌‌‌های گوناگونی از قبیل کاغذ، مقوا، قسمت هایی از روزنامه، پارچه، عکس، اشیاء و غیره روى سطح بوم یا هر زمینه دیگری چسبانده مى‌شود. و یک ترکیب‌بندى ایجاد مى‌کند. در هنگام ساخت یک کلاژ، هنرمند ممکن است از عکس‌های سایر عکاسان و هنرمندان استفاده کند. به شرطی که تغییرات کافی در تصویر و پیام آن ایجاد شده و حق کپی رعایت شده باشد.

پس اگر قصد استفاده از متریال‌‌‌های خاصی در ترکیب بندی و برای بیان منظور و مقصود و تفکر خود دارید، می‌توانید از تکنیک کلاژ و یا فتومونتاژ استفاده کنید.

نظم‌‌دهی و جمع‌آوری عکس‌ها و سعی در برقرار ارتباط و ترکیب برای رسیدن به یک چیدمان خاص، حاصل نگاه خلاقانه و اندیشه هنرمند سازنده اثر است. گستردگی و تنوع این سبک و وجود امکانات و نرم افزارها به هنرمندان و علاقه‌مندان این امکان را می‌‌دهد تا تخیلات خود را به صورت یک اثر هنری و مفهومی‌(Conceptual) به صورت بصری و گرافیکی در معرض نمایش قرار دهند.

فتومونتاژ در فتوشاپ
یک کلاژ ساده از ترکیب دو عکس و یک قاب عکس.

فتو‌مونتاژ به روش‌های بریدن و چسباندن، قراردادن اشیاء در جلو تصویر، بر روی هم انداختن چند عکس گفته می‌شود. با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری موجود در بازار، امروزه این کار به صورتی بسیار زیباتر و دقیق‌تر انجام می‌شود.

فتومونتاژ با پیام اجتماعی-سیاسی
انتقال پیام توسط تکنیک فتومونتاژ.

چگونه در فتوشاپ فتومونتاژ کنیم؟

برای انجام هر کاری تسلط و آشنایی با ابزار مربوط به آن کار امری بسیار مهم است. ابزار طراحی آثار گرافیکی نیز در اغلب موارد نرم افزار فتوشاپ است. بسیاری از کاربران در یادگیری این نرم افزار مشکل دارند. و یا وقت کافی برای این کار را ندارد. اما بهترین راه یادگیری فتومونتاژ در فتوشاپ چیست؟

دوره‌‌‌های رایگان آموزش فتوشاپ آپگراف به صورت کاملا حرفه ای، از صفر تا صد فتوشاپ را به صورت پروژه محور به شما آموزش می‌دهد. یکی از دروس تخصصی دوره آموزش فتوشاپ آپگراف، طراحی یک تصویر با استفاده از تکنیک فتومونتاژ است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به قسمت دوره‌‌‌های سایت رجوع کنید و در صورت تمایل در آن‌ها ثبت نام کنید!

در دوره‌های رایگان آموزش فتوشاپ آپگراف ثبت نام کنید!

نام نرم افزارهای مناسب برای فتومونتاژ در فتوشاپ چیست؟

بی شک نرم افزار فتوشاپ بهترین نرم افزار برای این هنر است. در واقع می‌توان گفت یکی از ویژگی‌های مهمی‌که فتوشاپ برای آن ساخته شده است انجام هنر فتومونتاژ است. این نرم افزار توانایی خارق العاده ای برای ایجاد فتومونتاژ دارد.

اگر به صورتی حرفه‌ای و اصولی از آن استفاده شود فرد حتی تفاوت بین تصویر واقعی و ساختگی را تشخیص نخواهد داد. البته باید گفت، که در بسیاری از مواقع تفاوت‌‌‌های موجود در تصویر و چیدمان فتومونتاژ شده به صورت عمدی در تصویر قرار داده می‌شود. این کار ممکن است برای ایجاد پیامی‌خاص یا در پیروی از سبک هنری خاص صورت گیرد.

فتومونتاژ در فتوشاپ چیست
نمونه ای از فتومونتاژ.

کاربردهای فتومونتاژ در فتوشاپ چیست؟

تکنیک فتومونتاژ از قرن نوزده تا امروز، تحت تاثیر دگرگونی‌‌‌های تکنولوژی و جنبش ‌های هنری بوده است. Photomontage در دو دهه‌ اخیر و با ظهور رایانه و نرم افزارهایی همچون فتوشاپ، در کنار پیشرفت صنعت عکاسی دیجیتال راه را برای پیشرفت خود بیش از همیشه هموار ساخته است.

استفاده از این تکنیک در رسانه ‌های سنتی‌ مانند: پوستر، جلد کتاب، مطبوعات، تابلوهای تبلیغاتی و بسته‌بندی‌ها همواره قابل ملاحظه است. همچنین، در ابزارهای مدرن و نوینی همچون: صفحات وب، موشن گرافیک، تیزرها و تیتراژها، کلیپ‌ها و… استفاده از این تکنیک به وفور قابل مشاهده است.

به غیر از دنیای گسترده تبلیغات تجاری، بسیاری از هنرمندان و طراحان گرافیک که در رشته‌ها و عرصه‌‌‌های فرهنگی مشغول به کار هستند نیز از این تکنیک برای ارائه و پرزناته ایده‌ها و بیان پیام‌شان استفاده می‌کنند. یکی از رشته هایی که در سال‌‌‌های اخیر بیش از همیشه از روش‌‌‌های فتومونتاژ استفاده می‌کند، رشته‌‌‌های معماری، شهرسازی و معماری منظر و غیره است.

جمع‌بندی: فتومونتاژ و یادگیری آن

در این پست به پاسخ به این سوال که فتومونتاژ در فتوشاپ چیست پرداختیم. فتومونتاژ یکی از روش‌‌‌های پرکاربرد در طراحی گرافیک و عکاسی است. این تکنیک برای انتقال پیام، ایجاد تصاویر کلاژ گونه، و یا خلق اقر هنری استفاده می‌شود. کاربردهای اصلی این تکنیک در تبلیغات، ویترین ها، پوسترها، وبسایت‌ها و موارد این چنینی است. رایج ترین نرم افزار برای این تکنیک، فتوشاپ است.

برای یادگیری فتومونتاژ می‌توانید در دوره‌‌‌های رایگان آپگراف ثبت نام کنید. نمونه کارهای بیشتری از فتومونتاژ را می‌توانید در نمایشگاه آپگراف مشاهده کنید. اگر نمونه کاری دارید، لطفا آن را برای ما بفرستید تا در سایت نمایش داده شود. همچنین، اگر سوالی دارید، لطفا در زیر همین پست مطرح کنید.

آپگراف قصد دارد تا در صورت علاقه کاربران، دوره‌‌‌های تخصصی طراحی فتومونتاژ در فتوشاپ را در سایت قرار دهد. آیا به شرکت در چنین دوره‌هایی علاقه‌مند هستید؟

برای مشاهده آموزش‌ها و نمونه‌کارهای جذاب‌تر بیشتر، فراموش نکنید که به صفحه اینستاگرام آپگراف هم سر بزنید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
به بالای صفحه بردن