اینستاگرام آپگراف راه‌اندازی شد! ما رو در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
ترفندهای فتوشاپ حرفه ای 2021 برای افزایش سرعت و راحتی در هنگام کار با نرم افزار

ترفندهای فتوشاپ حرفه ای 2021 برای افزایش سرعت و راحتی در هنگام کار با نرم افزار

ترفندهای فتوشاپ

هرچند که یادگیری اولیه فتوشاپ کار آسانی است، ولی تسلط به آن زمان بر بوده و به تمرین نیاز دارد. به همین دلیل، در این پست قصد داریم تا به 10 مورد از نکات و ترفندهای فتوشاپ حرفه ای که در افزایش کار و راحتی انجام برخی تغییرات پیشرفته به شما کمک می‌کنند اشاره کنیم. هرچند که مطالب آورده شده در این پست مختص فتوشاپ 2021 نیست، ولی پیشنهاد می‌کنیم که حتما از آخرین نسخه فتوشاپ استفاده کنید. برای آشنایی با بهترین نسخه فتوشاپ و تغییرات جدید فتوشاپ، می‌توانید مطالب موجود در این لینک را مطالعه کنید.

اگر می‌خواهید با راه‌‌‌های مختلف استفاده از ابزارهای فتوشاپ مانند Pen tool، لایه ها، تصاویر RAW و غیره آشنا شوید، می‌توانید مطالب این پست را مطالعه کنید. لطفا توجه کنید که نکات آورده شده در این پست برای کاربران حرفه ای فتوشاپ مناسب است. اگر به تازگی کار با فتوشاپ را آغاز کرده اید، پیشنهاد می‌کنیم که در دوره رایگان و مقدماتی فتوشاپ آپگراف ثبت نام کنید.

فهرست مطالب این پست:

ترفندهای فتوشاپ حرفه ای

سایت‌‌‌های بسیاری به ارائه ترفندهای مختلف فتوشاپ پرداخته اند. نکات و ترفندهای فتوشاپ بسیار وسیع هستند. در این قسمت تنها با چندین مورد از این نکات آشنا می‌شویم. در ادامه سعی کردیم به پرکاربردترین این نکات بپردازیم. در صورتی که سوال خاصی دارید که در این مطلب به آن پاسخ داده نشده است، لطفا در زیر همین پست مطرح کنید تا در اسرع وقت به ان پاسخ دهیم.

1. Undo به عقب و به جلو!

کلیدهای Cntrl و Z در هر نرم افزاری مورد استفاده است و اکثر کاربران با آن آگاهی دارند. حتما می‌دانید که ترکیب کلیدهای Cntrl و Z به شما این اجازه را می‌دهد که یک گام به عقب برگردید. ولی دانستن این نکته نیز خالی از لطف نیست که با فشردن کلید Shift همزمان با Cntrl و Z میتوانید در صورت بازگشت به عقب، یک مرحله به جلو بروید. به عبارت دیگر، این کار بر عکس Cntrl+Z را انجام می‌دهد. این ترفند بیشتر برای دیدن حالت قبل و بعد از اعمال یک تغییر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

2. تغییر حافظه فتوشاپ برای ثبت تغییرات (History)

هرچند که با استفاده از Cntrl+Z می‌توانید چند گام به عقب بازگردید. ولی این امر بستگی به تنظیمات History فتوشاپ شما دارد. یعنی اگر تنظیمات حافظه فتوشاپ شما تا 10 تغییر باشد، تنها به 10 تغییر آخر دسترسی خواهید داشت. ولی این 10 حرکت برای برخی از کاربران و در برخی از پروژه‌ها کافی نیست. پس بهتر است از همین الان با استفاده از تنظیمات History این تعداد را افزایش دهید.

برای تغییر این تنظیمات، می‌توانید از منوی  Edit>Preferences>Performance استفاده کنید. سپس، عدد مربوط به History stats را بیشتر کنید. حداکثر این عدد 1000 است. که البته ممکن است بر سرعت عملکرد فتوشاپ شما نیز تاثیر منفی بگذارد. ولی اگر کامپیوتر قدرتمندی دارید، می‌توانید به راحتی حافظه را به 1000 تغییر دهید.

3. تغییر راحت Blend Mode ها

برخی مواقع استفاده از موس برای تغییر Blend mode‌ها ممکن است سخت و زمان بر باشد. برای تغییر سریع تر Blend modeها و دیدن اثر آن‌ها بر روی تصویر، می‌توانید از این روش استفاده کنید. کلید Shift را فشرده و نگه دارید. سپس، با استفاده از علامت‌‌‌های + , – بر روی کیبورد، می‌توانید بدون استفاده از موس Blend mode‌ها را تغییر داده و انتخاب کنید.

4. ترفندهای فتوشاپ حرفه ای برای تکرار سریع یک Transformation

برخی مواقع می‌خواهید یک تصویر را کپی کرده و یک تغییر (Transformation) را بر روی آن اعمال کنید. این کار اغلب برای طراحی الگوهایی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از ترکیب کلید‌‌‌های Shift+Cntrl+Alt+T میتوانید یک لایه را همزمان کپی کرده و تغییری که قبلا روی آن اعمال کرده اید را تکرار کنید. برای مثال، اگر میخواهید یک عکس را کپی کرده و 20 درجه بچرخانید، کافی است یک بار این کار را به صورت دستی انجام دهید. سپس، با فشردن این کلیدهای میانبر، می‌توانید آن عکس را کپی کرده و این تغییر را دقیقا تکرار کنید.

آپگراف در دوره حرفه و رایگان آموزش اصول پایه فتوشاپ، تمامی‌این نکات را به همراه ترفندهای بیشتر فتوشاپ به صورت ویدئویی آموزش داده است. اگر واقعا قصد یادگیری فتوشاپ را دارید، پیشنهاد می‌کنیم همین حالا در این دوره شرکت کنید!

5. ترکیب عکس و نوشته

یکی دیگر از ترفندهای فتوشاپ حرفه ای که کاربرد بسیاری دارد، ترکیب یک عکس در یک نوشته است. برای مثال، به تصاویر زیر دقت کنید.

ترکیب تصویر پس زمینه با متن.
ترکیب تصویر پس زمینه با متن.
ترکیب تصویر پس زمینه با متن.

راه‌‌‌های مختلفی برای این کار در فتوشاپ وجود دارد. ولی آسان ترین و سریع ترین راحت این است که لایه عکس را بالای لایه نوشته کپی و یا ایجاد کنید. سپس دکمه Alt را فشرده و نگه دارید و بر روی خط مابین دو لایه کلیک کنید. (یعنی لایه بالایی را به لایه پایینی Clip کنید). به همین راحتی خواهید دید که تصویر بالا به صورت پس زمینه داخل متن نمایش داده خواهد شد.

6. دید پرنده

کار در پروژه‌‌‌های بزرگ مقیاس، مانند بنرهای تبلیغاتی، ممکن است به دلیل جابجایی زیاد در حالت زوم، کمی‌سخت و طاقت فرسا باشد. در بسیاری از مواقع، هنگامی‌که بر روی تصویر زوم کرده اید، می‌خواهید به عقب باز گشته و نمای دور تصویر خود را ببینید. بدون استفاده از ترفند، باید با استفاده Alt و غلطک موس این کار را انجام دهید که کاری بسیار خسته کننده است.

برای راحتی کار، می‌توانید پس از زوم کردن بر روی تصویر، دکمه H را فشرده و غلطک را کمی‌به بالا بچرخانید. این کار به سرعت به شما دید کلی (دید پرنده) تصویر را نشان خواهد داد. با رها کردن دکمه H، فورا به حالت زوم باز خواهید گشت.

7. تغییر رنگ سریع پس زمینه (Background)

در بسیاری از مواقع، از یک تصویر فقط به قسمت خاصی از آن نیاز داریم و برای جدا کردن آن، باید پس زمینه را انتخاب کرده و یا رنگ آن را تغییر دهیم. تغییر رنگ پس زمینه یکی از کارهایی است که استفاده بسیار دارد. برای اینکه بتوانید این کار را به سرعت انجام دهید، می‌توانید ابتدا ابزار Paint bucket tool را انتخال کنید. سپس رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید. کلید Shift را نگه داشته و بر روی پس زمینه کلیک کنید. خواهید دید که به سرعت پس زمینه به رنگ مورد نظر شما تغییر خواهد کرد.

8. بستن همزمان همه Documentها

پروژه‌‌‌های پیشرفته نیازمند کار همزمان با چند فایل و سند فتوشاپ هستند. بسیاری از مواقع در هنگام کار چندین Document را ایجاد می‌کنید و در پایان کار، باید تک تک آن‌ها را ببنید. این کار می‌تواند بسیار زمان بر و خسته کننده باشد. برای اینکه بتوانید به سرعت این کار را انجام دهید، میتوانید بر با فشردن کلید Shift بر روی علامت ضربدر یکی از Documentها کلیک کنید. به این ترتیب با یک کلیک می‌توانید تمامی‌اسناد را ببنید.

9. استفاده سریع از ابزار Move

هنگامی‌که بر روی یک تصویر/لایه هستید، کلید Cntrl را فشرده و نگه دارید. سپس با کلیک بر روی تصویر مورد نظر می‌توانید آن را جابجا یا Move کنید. برای شنایی بیشتر با ابزار Move و ترفندهای آن، به این درس از دوره اصول پایه فتوشاپ (رایگان) سر بزنید.

ترکیب ترفندهای فتوشاپ حرفه ای

10. انتخاب سریع آسمان در عکس‌‌‌های پیچیده

یکی دیگر از کاربردهای فتوشاپ، انتخاب آسمان و حذف/تغییر آن است. در این بخش از ترفندهای فتوشاپ حرفه ای به سریع ترین راه انتخاب آسمان، به صورت تصویری پرداخته ایم.

  • ابتدا رنگ‌‌‌های آبی (از قسمت Channel) تصویر خود را انتخاب کنید. برای اینکار، ابتدا به Window سپس Channel بروید. سپس، Blue channel را به New Channel کپی کنید تا یک کپی از آن گرفته شود. سپس کلیدهای Cntrl+L را فشار دهید تا Levels باز شود. سپس، اسلایدرهای سیاه و سفید را به گونه ای تغییر دهید تا رنگ آسمان کاملا سفید شود و رنگ بقیه قسمت‌‌‌های تصویر کاملا سیاه. برخی از قسمت‌‌‌های تصویر که به غیر از آسمان سفید شده اند را با ابزار Brush سیاه کنید.
  • حالا آسمان را انتخاب کنید. برای این کار Cntrl را نگه داشته و بر روی کانال آبی کپی شده (Blue Copy Channel) کلیک کنید. با این کار قسمت سفید رنگ تصویر بالا به صورت انتخاب (سلکشن) در می‌آید. حالا می‌توانید تغییرات مورد نظر خود را بر روی آن اعال کنید. برای مثال، می‌توانید یک Curbe Adjustment layer ایجاد کرده و رنگ آسمان را تیره تر و یا روشن تر کنید.

ترفندهای فتوشاپ حرفه ای تمام نشدنی هستند! کدام یک از ترفندهای بالا را از قبل می‌دانستید و کدامیک را از این پست آموختید؟

برای یادگیری کامل اصول پایه فتوشاپ، حتما در دوره رایگان و حرفه ای آپگراف شرکت کنید!

برای دیدن نمونه کارهای بیشتر، صفحه اینستاگرام ما را فالو کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن