اینستاگرام آپگراف راه‌اندازی شد! ما رو در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
تنظیمات پنل براش در فتوشاپ به صورت تصویری و جامع | 1400

تنظیمات پنل براش در فتوشاپ به صورت تصویری و جامع | 1400

تنظیمات پنل براش در فتوشاپ
تنظیمات پنل براش در فتوشاپ

در درس کاربرد براش در فتوشاپ آموختیم که چگونه به صورت کلی و ابتدایی از ابزار براش در فتوشاپ استفاده کنیم. در این پست، به صورت دقیق‌تر و با جزئیات بیشتر به تنظیمات پنل براش در فتوشاپ و مشخصات هر یک از گزینه‌های موجود در این پنل می‌پردازیم. اگر تا به حال با ابزار براش کار نکرده‌اید و با بخش‌های مقدماتی آن آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما به دوره آموزش فتوشاپ مقدماتی (رایگان) مراجعه کرده و سپس دوباره برای نکات تکمیلی به این پست رجوع کنید.

مطالبی که در این پست خواهید خواند:

شرح تنظیمات پنل براش در فتوشاپ

می‌توان گفت که پیچیده‌ترین و گسترده‌ترین تنظیمات در فتوشاپ، مربوط به پنل براش‌هاست. با نگاهی به تصویر زیر این موضوع قابل مشاهده است.

گزینه‌های موجود در فهرست تنظیمات پنل براش در فتوشاپ.

برای شروع، از پنجره Window، بر روی Brush کلیک کنید تا پنجره بالا برای شما باز شود. همچنین، می‌توانید از کلید F5 نیز برای مشاهده این پنل استفاده کنید. همانگونه که مشاهده می‌کنید، این پنجره به چندین دسته و گروه مختلف تقسیم بندی شده است. در ادامه این پست، به ترتیب، هر یک از این دسته‌ها و زیرشاخه‌های مربوط به تنظیمات آن را به صورت تصویری و با ارائه مثال شرح داده‌ایم.

تنظیمات نوک براش (Brush tip shape)

گزینه تنظیمات نوک براش، امکانات جالب و کاربردی‌ای را در اختایر ما می‌گذارد. برای اینکه تغییرات هر یک از این تنظیمات به طرز ملموس‌تری قابل مشاهده باشد، بهتر است از یک براش خاص استفاده کنیم. بنابرین، در اینجا ما از براش برگ استفاده کرده‌ایم. همچنین، برای اینکه تغییرات مربوط به هر یک از گزینه‌ها به صورت جداگانه مشخص شود، در این مثال تیک بقیه گزینه‌ها غیر فعال شده است.

فاصله‌گذاری (Spacing)

هرچند که این گزینه در پایین پنل قرار دارد، ولی به دلیل کاربرد زیاد آن بهتر است که ابتدا با عملکرد این گزینه آشنا شویم. همانطور که از اسم آن پیداست، این گزینه برای تنظیم فواصلی است که در هنگام ترسیم، میان هر براشِ ترسیم‌شده قرار می‌گیرد. با نگاهی به تصویر زیر این موضوع برای شما روشن‌تر خواهد شد. برای مثال، درصد فاصله 1% به معنای آن است که هیچ فاصله‌ای میان براش‌‌‌های ترسیم شده وجود نخواهد داشت.

فاصله گذاری بین تعداد دفعات تکرار براش در هنگام ترسیم.

تغییر محور X/Y (ّFlip)

با استفاده از این گزینه می‌توانید براش خود را در تقارن با محور X و یا Y (افقی و یا عمودی) و یا هر دوی این محورهای به صورت همزمان، تغییر دهید.

تنظیمات پنل براش در فتوشاپ برای قرینه کردن و تغییر X و Y در هنگام ترسیم با براش.

زاویه (Angle)

این گزینه برای تغییر زوایای براش‌ها در هنگام ترسیم است. برای ایجاد این تغییر باید یکی از این دو مرحله را طی کنید:

  1. یا در کادر عدد مورد نظر خود را تایپ کنید.
  2. و یا با استفاده از موس، و با کلیک بر خط موجود در حالت پیش‌نمایش براش و جا به جا کردن آن به راست و چپ، زاویه را به صورت دستی تنظیم کنید.
تنظیمات تغییر زاویه در هنگام ترسیم با براش.

گرد بودن (Roundness)

میزان گرد بودن و یا در نقطه مقابل، میزان صاف و مسطح بودن یک براش با استفاده از این گزینه تنظیم می‌شود. تنظیمات این گزینه نیز مانند مورد قبلی، هم از طریق موس و تغییر مستقیم براش در حالت پیش نمایش ممکن است، و هم با استفاده از وارد کردن مقادیر دقیق در کادرِ مشخص‌شده.

میزان گرد بودن، مشخص کننده دایره بودن، بیضوی بودن و یا صاف بودن نوک قلموی شما را مشخص می‌کنند. در حالت 100درصد نوک براش شما کاملا گرد بوده و دقیقا همان شکلی را ترسیم خواهد کرد که در حالت اصلی و پیش فرضِ براشِ مورد استفاده قابل مشاهده است.

تنظیمات پنل براش در فتوشاپ برای میزان گرد بودن نوک براش.

سختی (Hardness)

این گزینه میزان نرمی‌و یا سختی لبه‌های اطراف براش را مشخص می‌کند. اگر سختی براش را بر روی صد در صد قرار دهید، لبه‌های اطراف براش تیز و بدون حالت محو شدن ترسیم خواهد شد. در نقطه مقابل، اگر میزان سختی یا Hardness را کم‌تر کنید (مثلا روی 50% درصد قرار دهید) خواهید دید که لبه‌های براش شما محو شده و حالتی Transparent و شفاف به خود می‌گیرد.

تغییرات شکل براش (Shape Dynamics)

برای اینکه بتوانید گام به گام با این آموزش پی بروید، ابتدا مطمئن شوید که تمام گزینه‌های دیگر (به جز Shape Dynamics) را غیر فعال کرده‌اید.

تنظیمات پنل براش در فتوشاپ برای تغییر شکل براش مد نظر در هنگام ترسیم.

تغییر اندازه (Size Jitter)

این تنظیمات در هر بار ترسیم براش، اندازه آن را تغییر می‌دهد. هر چه که مقدار این تنظیمات بیشتر باشد، طیف تغییر اندازه میان براش‌های ترسیم شده بیشتر خواهد بود. برای درک بهتر این موضوع به تصویر زیر نگاه کنید.

حداقل محیط (Minimum Diameter)

این گزینه حداقل ابعادی که یک براش ترسیم خواهد شد را مشخص می‌‌کند.

تغییر زاویه (Angle Jitter)

این گزینه در هر بار ترسیم، براش مورد نظر شما را چرخش خواهد داد. مانند گزینه قبلی، هر چه مقدار این گزینه بیشتر باشد، میزان چرخش در هر بار ترسیم نیز بیشتر خواهد بود.

تغییر میزان گرد بودن (Roundness Jitter)

این گزینه نیز مانند دو گزینه قبلی تغییر زاویه و تغییر اندازه بوده، ولی مربوط به گردی براش است.

پراکندگی (Scattering)

برای درک بهتر این گزینهف بهتر است مانند گام‌های قبلی، گزینه‌های دیگر را خاموش کرده و فقط تیک این گزینه را فعال کنید.

پراکندگی (Scatter)

این گزینه مربوط به نحوه قرارگیری هر یک از براش‌های ترسیم شده بر روی خط افقی است. اگر میزان پراکندگی را بر روی 0درصد قرار دهید، همه براش‌ها دقیقا روی خط ترسیم شده قرار خواهند گرفت. با بیشتر کردن میزان پراکندگی، خواهید دید که هر یک از براش‌ها با انحراف از روی خط ترسیم شده، نمایش داده خواهند شد. برای درک بهتر این موضوع به تصویر زیر نگاه کنید.

تنظیمات پنل براش در فتوشاپ برای تغییر میزان پراکندگی براش.

شمار و تعداد (Count)

یکی دیگر از گزینه‌های موجود در تنظیمات پنل براش در فتوشاپ تعداد براش‌ها و تکرار آن‌ها در هنگام ترسیم است که از این گزینه قابل تغییر می‌باشد.

استفاده از دو گزینه Scattering و Count به صورت همزمان، در ترسیم تصادفی خطوط و براش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تغییر تصادفی تعداد (Count Jitter)

برای ترسیم تصادفی‌تر براش، می‌توانید از این گزینه استفاده کنید. با تغییر این گزینه، طیف انتخاب و تعداد ترسیم شده براش به صورت تصادفی امکان‌پذیر خواهد بود. با بیشتر کردن مقدار این گزینه، طیف بیشتری برای میزان تصادفی بودن تعداد ترسیم‌شده استفاده خواهد شد.

بافت (Texture)

برای نمایش نحوه عمکلرد این گزینه، ابتدا مانند سایر بخش‌ها، بقیه گزینه‌ها را خاموش کنید. سپس، بهتر است که از یک براش معمولی (گرد) استفاده کنید تا تغییرات اعمال‌شده ملموس‌تر باشد.

تنظیمات پنل براش در فتوشاپ برای بافت براش

عمق (Depth)

عمق همانند Opacity و وضوح است. اگر مقدار عمق را بر روی 0 قرار دهید، هیچ بافتی برای شما نمایش داده نخواهد شد. با بیشتر کردن عمق (Depth) خواهید دید که بافت به صورت شفاف‌تری ترسیم شده و قابل مشاهده است.

تنظیمات پنل براش در فتوشاپ برای مشخص کردن بافت و عمق ترسیم آن.

تغییر در عمق (Depth Jitter)

مانند هر بخش دیگری، می‌توانید تغییرات مربوط به عمق را نیز به صورت تصادفی از این قسمت تنظیم کنید.

براش دوگانه (Dual Brush)

همانطور که از نام آن پیداست، با استفاده از این گزینه می‌‌توانید دو براش را با یکدیگر ترکیب کرده و به صورت هم‌زمان با آن‌ها ترسیم کنید.

برای این کار، ابتدا یک براش را انتخاب کرده و سپس گزینه Dual Brush را کلیک کرده و براش دوم خود را انتخاب کنید. نتیجه‌ای که در پایین صفحه مشاهده می‌کنید، حاصل نهایی ترکیب این دو براش است.

عملیات فتوشاپ برای ایجاد این براش اینگونه است که این نرم افزار، براش اول را به عنوان ماسک بر روی براش دوم اعمال می‌کند.

تغییرات رنگی (Color Dynamics)

با استفاده از این گزینه در تنظیمات پنل براش در فتوشاپ می‌توانید رنگ و یا رنگ‌هایی که در هنگام ترسیم بر روی براش‌های شما اعمال می‌شود را تنظیم کنید.

تغییر رنگ (Hue Jitter)

این گزینه از دو رنگ به عنوان رنگ پس زمینه و پیش‌زمینه برای اعمال به صورت گرادیانت بر روی براش‌ها استفاده می‌کند.

در تصویر زیر رنگ سبز و قهوه‌ای به عنوان رنگ‌های پس زمینه و پیش زمینه انتخاب شده‌اند که با تغییر عدد، می‌توانید میزان ترکیب رنگ و تناوب آن را مشخص کنید.

تنظیمات پنل براش در فتوشاپ برای تغییر و تنوع رنگی در براش‌ها.

تغییرات روشنایی، اشباع رنگی و رنگ (Hue/Saturation/Brightness Jitter)

این گزینه از تنظیمات پنل براش در فتوشاپ امکان داشتن کنترل بیشتری را بر روی رنگ‌های شما فراهم می‌آورد. با استفاده از این گزینه میتوانید میزان تصادفی بودن روشنایی، رنگ و اشباع رنگی براش خود را در هنگام ترسیم مشخص کنید. برای ملموس‌تر شدن این امر، تصاویر زیر با میزان 100درصد ترسیم شده‌اند تا به طور واضحی تفاوت میان هر یک از این سه گزینه را نشان دهند.

تنظیمات رنگ و روشنایی – تنظیمات پنل براش در فتوشاپ.

سایر تغییرات (Other Dynamics)

این گزینه امکان تغییر شفافیت (Opacity) و Flow را در هنگام ترسیم براش‌ها برای شما فراهم می‌اورد.

تنظیمات پنل براش در فتوشاپ

افکت‌ها (Effects)

چندین افکت دیگر نیز در قسمت پایینی پنل براش قابل مشاهده است که می‌توانند در تغییر کیفیت و ظاهر براش مورد استفاده قرار گیرند.

نویز (Noise)

این گزینه به ایجاد نویز در اطراف براش شما می‌پردازد. در زیر نمونه‌ای از یک براش بدون نویز (تصویر بالا) و با نویز (تصویر پایین) را مشاهده می‌کنید.

لبه‌های خیس (Wet Edges)

همانطور که از نام آن پیداست، این گزینه حالتی خیس به لبه‌های براش شما می‌دهد. اگر قبلا با آبرنگ کار کرده باشید، حتما دیده‌اید که در هنگام کار با قلموی آبرنگ، لبه‌های خطوط ترسیم شده پر رنگ‌تر از بخش‌های میانی آن هستند. با استفاده از این افکت می‌توانید چنین حالتی را ایجاد کنید که در تصویر زیر نمونه‌ای از آن قابل مشاهده است.

ایر براش (Airbrush)

اایر براش مانند اسپری رنگ عمل می‌کند. با فشردن و نگه داشتن کلید موس، می‌توانید رنگ بیشتری را بر روی محدوده انتخاب شده اعمال کنید.

نرمی‌(ُSmoothing)

این گزینه باعث صاف شدن لبه‌های خطوط ترسیم شده می‌شود. با استفاده از این گزینه می‌توانید خطوط منحنی خود را به صورت دقیق‌تر و با ظاهری نرم‌تر ترسیم کنید. روشن کردن این افکت ممکن است سبب کندی نرم افزار در هنگام ترسیم خطوط شود.

حفظ بافت (Protect Texture)

روشن کردن این گزینه باعث می‌شود تا در تمامی‌براش‌های ترسیم شده، بافت مورد نظر حفظ شده و با بافت‌های دیگر جایگزین نشود.

جمع بندی: تنظیمات پنل براش در فتوشاپ

تنظیمات پنل براش در فتوشاپ ممکن است در ابتدا بسیار طولانی و گسترده به نظر آید ولی با مرور زمان و استفاده از هر یک از این گزینه‌ها با کاربرد آن‌ها بیشتر و بیشتر آشنا خواهید شد. در حالت کلی، با استفاده از این تنظیمان پنل براش در فتوشاپ خواهید توانست تا هر گونه براشی را دقیقا به نوع و با توجه به طرح خود تغییر دهید. در صورت داشتن هر گونه سوالی در این خصوص، می‌توانید در زیر آن را با ما مطرح کنید تا در اسرع وقع پاسخ داده شود.

برای مشاهده مطالب مفید بیشتر، به صفحه اینستاگرام آپگراف مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن