رزولوشن چیست؟

رزولوشن چیست؟ چه کاربردی در طراحی گرافیک دارد؟

رزولوشن چیست؟
رزولوشن چیست؟

صفحه نمایش به عنوان پنجره‌ای است رو به محیطداخلی هر گونه صفحه نمایش‌گر؛ و هر چقدر که این رزولوشن با کیفیت‌تر باشد، تجربه‌ی به یادماندنی‌تری را به کاربر منتقل خواهد کرد. کیفیت صفحه نمایش با معیارهای مختلفی مانند رزولوشن، بزرگی صفحه نمایش، تعداد پیکسل در هر اینچ و … سنجیده می‌شود.

در این میان، یکی از معیارهایی که اغلب کاربران را دچار اشتباه می‌کند، رزولوشن است. بسیاری از مردم نمی‌دانند رزولوشن چیست؟ بسیاری دیگر نیز حین خرید صفحات نمایشگر یا سایر محصولات مانند تلفن همراه (و یا حتی در هنگام طراحی با نرم افزارهایی همچون فتوشاپ)، اهمیت بسیاری به رزولوشن آن می‌دهند، اما در بیشترین اوقات تعریف دقیقی از آن در ذهن ندارند. اما آیا بالا بودن رزولوشن به خودی خود باعث بهتر بودن کیفیت مانیتور و یا یک ویدئو یا طرح گرافیکی است؟ یا سایر عوامل نیز در کیفیت مانیتور اثرگذار هستند؟

در این مطلب، به پاسخ کلی این سوال که «رزولوشن چیست؟» پرداخته‌ایم و تصاویری را برای درک بهتر آن ارائه کرده‌ایم.

رزولوشن چیست؟ نکات کاربردی مرتبط با مفهوم Resolution در گرافیک

تمامی‌تصاویر دارای رزولوشن هستند؛ چه آن تصویر چاپ شده باشد و چه آن را بر روی مانیتور مشاهده کنید. اما رزولوشن چیست؟ در حالت کلی، رزولوشون ساختار تشکیل‌دهنده‌ی جزییات تصویر است. عکس‌هایی با رزولوشن پایین، دارای جزییات کم‌تری بوده و تصاویر با رزولوشن بالا دارای جزییات و کیفیت بهتری هستند. واحد اندازه‌گیری رزولوشن پیکسل در اینچ (PPI) و یا نقطه در اینچ (DPI) است. این دو سنجه نشان‌دهنده‌ی تراکم اطلاعاتی است که ناحیه‌ای خاص از تصویر نمایش داده شده‌اند.

چاپگرها از DPI 300 و نمایشگرها و مانیتورهای دیجیتال DPI 72 برای نمایش تصاویر استفاده می‌کنند؛ به همین دلیل است که هنگامی‌که شما تصویری را از اینترنت دانلود کرده و سعی در پرینت آن دارید اغلب با کیفیت پایین‌تری پرینت می‌شوند. در اغلب موراد، تراکم پیکسلی (DPI) تصاویری که نیاز به چاپ شدن دارد، باید چهار برابر تصاویر دیجیتال باشد.

توضیحات مربوط به این مفهوم، برگرفته از مطالب سایت آدوبی بوده و به صورت تصویری با شرح مثال توضیح داده شده است.

اگر هنوز از خود می‌پرسید که رزولوشن چیست، به مثال زیر دقت کنید. برای درک بهتر مفهوم رزولوشن، به تصویر زیر نگاه کنید. عکس سمت راست DPI پایین‌تر و کیفیت پایین‌تری نسبت به دو تصویر دیگر دارد.

از راست به چپ رزولوشن افزایش پیدا کرده است – رزولوشن چیست؟

روش‌های مختلفی برای تغییر رزولوشن تصویر و یا ویدئوی شما وجود دارد. برای افزایش و یا کاهش تراکم پیکسلی یا همان رزولوشن در نرم افزار فوتوشاپ، می‌توانید از روشی بسیار ساده استفاده کنید. کافی است که کلیدهای CNTRL و ALT و I را بر روی کیبورد به طور همزمان فشرده و در پنجره‌ای که ایجاد می‌شود DPI تصویر خود را بیشتر و یا کمتر کنید. هرچند این کار DPI تصویر شما را افزایش می‌دهد، ولی در برخی مواقع سبب کاهش کیفیت عکس شما می‌شود. برای حفظ کیفیت تصویر خود می‌توانید از اکشن‌های گوناگونی استفاده کنید که در بخش‌های دیگر این سایت آموزش داده شده‌اند.

رزولوشن در ویدئو و صفحه‌ی نمایش

در فایل‌های ویدئویی نیز رزولوشن تصاویر با نمادهایی همچون 480p و یا 1080p و غیره مشخص می‌شود. این اعداد نشان‌دهنده‌ی تراکم پیکسلی در آن ویدئو است. بدیهی است که در صورت تماشای ویدئویی با تراکم پیکسلی پایین (مثلا 360p) در یک صفحه‌ی نمایش بزرگ، کیفیت تصویر شما به شدت کاهش خواهد یافت؛ ولی اگر همان ویدئو را در صفحه‌ی نمایشی کوچکتر (مثلا تلفن همراه خود) تماشا کنید، کیفیت پایین ویدئو چندان محسوس نخواهد بود.

  • تصویر زیر نسبت ابعاد مختلفی که در تصاویر (اغلب در ویدئوها) رایج هستند را به صورت شماتیک مشخص کرده است:
ابعاد مشخص کننده‌ی رزولوشن تصاویر دیجیتال و ویدویی – شرح تصویری و پاسخ به سوال «رزولوشن چیست؟»

به همین سادگی با مفهوم رزولوشن و برخی از کاربردهای آن آشنا شدید!

مفهوم رزولوشن به صورت ویدئویی در دوره‌های آموزشی آپگراف نیز شرح داده شده است. در صورت تمایل، می‌توانید از طریق لینک زیر به رایگان در دوره ثبت نام کرده و از مطالب ارزشمند آن بهره‌مند شوید.

اگر به طراحی گرافیک و آشنایی با مفاهیم مختلف و پایه آن علاقه دارید، همین حالا در دوره‌‌‌های رایگان و حرفه ای آموزش فتوشاپ آپگراف شرکت کنید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن