اینستاگرام آپگراف راه‌اندازی شد! ما رو در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
دانشگاه های برتر طراحی گرافیک | معرفی 10 دانشگاه‌ معروف رشته طراحی گرافیک در دنیا

دانشگاه‌‌‌های برتر طراحی گرافیک | معرفی 10 دانشگاه‌ معروف رشته طراحی گرافیک در دنیا

دانشگاه‌‌‌های برتر رشته طراحی گرافیک
معرفی دانشگاه‌‌‌های برتر طراحی گرافیک در دنیا.

در طول سال‌های اخیر، رشته طراحی گرافیک به یکی از زمینه‌های پرطرفدار در گروه هنر تبدیل شده است. دلیل این امر، تنها ذوق و سلیقه دانشجویان نیست. بلکه، به دلیل درک بهتر شرکت‌های تجاری بزرگ دنیا از نقش هنر در برندسازی، زمینه کاری و اهمیت رشته‌های گرافیک و برندسازی نیز دو چندان شده است. برای فهم بهتر این موضوع، شاید بتوان به گفته‌ی استیو جابز که در زیر آمده است اشاره کرد. اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور در رشته‌های هنر، به ویژه طراحی گرافیک را دارید، بهتر است ابتدا دانشگاه‌‌‌های برتر طراحی گرافیک را بشناسید.

طراحی فقط به معنای توجه به ظاهر و حس یک چیز نیست. طراحی بر عملکرد همه‌چیز تاثیر می‌گذارد.

مطالبی که در ادامه خواهید خواند:

معرفی دانشگاه‌‌‌های برتر طراحی گرافیک

در ادامه، دانشگاه‌‌‌های برتر طراحی گرافیک به ترتیب از رتبه دهم به رتبه یکم، معرفی شده اند. دقت کنید که این پست به معرفی اجمالی 10 دانشگاه برتر رشته طراحی گرافیک پرداخته است. منبع رتبه بندی دانشگاه‌‌‌های این پست نیز وبسایت Career Addict بوده و توسط آپگراف برای شما ترجمه شده است. در ادامه، از بین دانشگاه‌‌‌های برتر طراحی گرافیک، از رتبه 10 آغاز کرده و در پایان به معرفی دانشگاه برتر می‌پردازیم.

10. Pratt institue (انستیتوی پرت)

موقعیت: نیویورک، آمریکا

مدرک تحصیلی: لیسانس هنرهای زیبا (BFA)

وبسایت دانشگاه: Pratt Institute

شعار و رویکرد اصلی این انستیتو، که به Poetic Pragmatism معروف است، ترکیب عمل و هنر است. بنابرین، این دانشگاه نه تنها به تقویت خلاقیت هنرجویان توجه دارد، بلکه به نحوه استفاده از آن‌ها در صنعت نیز تاکید می‌ورزد. اهمیت هنر و تاثیر آن بر صنعت و برندسازی در عصر مدرن امری انکار ناپذیر است. در راستای تحقق هدف این دانشگاه، بیشتر رشته‌های تحصیلی ارائه شده میان‌رشته‌ای هستند. برای مثال، دانشجویان می‌توانند با انتخاب رشته‌ی «طراحی ارتباطات» یا Communication Design به بخش‌ها و زیرشاخه‌های مختلف آن نیز مسلط شوند. از جمله زیرشاخه‌های این رشته، که ارتباط نزدیکی با طراحی گرافیک دارد، می‌توان به طراحی تبلیغاتی، تصویرسازی و رشته ارتباطات بصری (طراحی گرافیک) اشاره کرد.

استقرار این دانشگاه در کشور نیویورک موقعیت خوبی را برای دانشجویان علاقه‌مند به کار در این حوزه فراهم کرده است. هرچند، نباید از مخارج بالای زندگی در این شهر غافل ماند. برای کمک به دانشجویان ممتاز و علاقه‌مند، این دانشگاه بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های مختلفی را ارائه می‌کند. البته باید گفت، که این اسکالرشیپ‌ها بسیار رقابتی بوده و نیازمند رزومه‌ای قوی است.

نمای داخلی انستیتوی پرت، از دانشگاه‌‌‌های برتر طراحی گرافیک
نمای داخلی انستیتوی پرت.

پیشنهاد می‌کنیم که حتما آموزش نرم افزارهای مهم رشته طراحی گرافیک را پیش از دانشگاه شروع کنید. برای گام اول، می‌توانید در دوره‌‌‌های رایگان آموزشی آپگراف شرکت کنید.

9. مدرسه هنر شیکاگو (School of the Art institute of Chicago)

موقعیت: شیکاگو، آمریکا

مدرک تحصیلی: لیسانس هنرهای زیبا (BFA)

وبسایت دانشگاه: School of the Art Institute of Chicago

شیکاگو شهری است که هنرمندان برجسته‌ای را به خود دیده است. همچنین، جنبش‌های هنری تاثیرگذار زیادی از این شهر ریشه گرفته‌اند. بنابرین، این که این دانشگاه یکی از برترین مدرسه‌های هنر دنیا باشد، اصلا جای تعجب ندارد. شاید جالب باشد که بدانید، والت دیزنی (Walt Disney) فارغ التحصیل این دانشگاه بوده است. تمرکز اصلی این دانشگاه، بر تقویت قوه تحلیل و نقد هنرجویان است. همچنین، دانشجویان و دانش آموختگان این دانشگاه، نرخ استخدام بالایی در سراسر دنیا دارند.

در مقاطع تحصیلی بالاتر، این دانشگاه نیز مانند بیشتر دانشگاه‌های آمریکا دارای بورسیه‌ها و اسکالرشیپ‌های بسیاری است. این کمک هزینه‌ها به دانشجویان بین المللی در مخارج زندگی یاری می‌رساند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به وبسایت دانشگاه مراجعه کنید.

دانشگاه شیکاگو، از دانشگاه‌‌‌های برتر طراحی گرافیک
نمای مدرسه هنر شیکاگو.

8. مدرسه هنر گلاسکو (Glasgow School of Art)

موقعیت: گلاسگو، اسکاتلند

مدرک تحصیلی: لیسانس هنر (BA)

وبسایت دانشگاه: Glasgow school of Art

به عنوان یکی از معروف‌ترین و برترین دانشگاه‌‌‌های رشته گرافیک در اروپا، مدرسه هنری گلاسکو، طیف گسترده ای از رشته‌های هنر و گرافیک را ارائه می‌کند. رویکرد تدریس این دانشگاه کارگاه‌محور بوده و اغلب دروس عملی هستند. رشته طراحی ارتباطات صرفی یا همان Communication Design، به تدریس سه رشته طراحی گرافیک، عکاسی و تصویرسازی می‌پردازد. همچنین، گذراندن دوره‌ای در یکی از بخش‌های صنعتی و کارآموزی نزد هنرمندان حرفه‌ای، از ویژگی‌های این دانشگاه است. به دلیل توجه این دانشگاه به تدریس نیازهای موجود در بخش‌های مختلف صنعتی، نرخ استخدام فارغ التحصیلان این دانشگاه نیز بالاست.

گلاسکو، از دانشگاه‌‌‌های برتر طراحی گرافیک
مدرسه هنر گلاسکو، اسکاتلند.

7. دانشگاه آلتو (Aalto University)

موقعیت: اسپو، فنلاند

مدرک تحصیلی: لیسانس هنر (BA)

وبسایت دانشگاه: Aalto University

هرچند که این دانشگاه تنها در سال 2010 تاسیس شده است، ولی به دلیل نحوه ویژه آموزش خود توانسته تا رنکینگ بالایی را از آن خود کند. علی رغم اینکه رشته‌های متنوعی در این دانشگاه در حال تدریس هستند، رشته هنر و طراحی گرافیک بسیار قابل توجه است. در برنامه درسی رشته‌‌‌های مربوط به هنر در این دانشگاه، ترکیبی از فلسفه، خلاقیت و هنر آموخته می‌شود. علاوه بر این، اساتید این دانشگاه نه تنها به تدریس تکنیک‌ها و جنبه‌‌‌های هنری می‌پردازند، بلکه درباره زمینه و بستر مربوط به آثار هنری و جنبه‌های اقتصادی و سیاسی آن نیز بحث می‌کنند.

هرچند که تحصیل در این دانشگاه فقط برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا رابگان است، با این حال بورسیه‌های کشور فنلاند کار را برای دانشجویان بین المللی کم راحت تر می‌کنند. هرچند، این بورسیه‌ها نیز مانند سایر اسکالرشیپ‌ها بسیار رقابتی هستند.

دانشگاه آلتو، فنلاند. از دانشگاه‌‌‌های برتر طراحی گرافیک
دانشگاه آلتو، فنلاند.

6. پلی تکنیک میلان (Politecnico di Milano)

موقعیت: میلان، ایتالیا

مدرک تحصیلی: لیسانس علوم (BSc)

وبسایت دانشگاه: Politecnico di Milano

استقرار دانشکده‌های این دانشگاه در نقاط مختلف میلان، سبب شناخته شدن دانشگاه پلی تکنیک میلان نه تنها در کشور ایتالیا بلکه در سراسر دنیا شده است. برنامه و چارت درسی رشته طراحی گرافیک در این دانشگاه، شباهت بسیاری به دانشگاه‌‌‌های آمریکا دارد. با این حال، تفاوت عمده مقطع لیسانس در این دانشگاه در مدت زمان اتمام آن است. دانشجویان در صورت گذراندن موفق و به موقع دروس، می‌توانند تنها در 3 سال مدرک خود را دریافت کنند. علاوه بر این، نکته مهم دیگر نوع مدرک ارائه شده توسط این دانشگاه است. به دلیل پلی تکنیک بودن، مدرک لیسانس علوم به فارغ التحصیلات تمامی‌رشته ها، حتی هنر، اعطا می‌گردد.

تمامی‌دوره‌‌‌های تحصیلی در این دانشگاه به زبان ایتالیایی تدریس می‌شود. بنابرین، اگر واقعا علاقه به ادامه تحصیل در این دانشگاه دارید، بهتر است که از همین الان به یادگیری زبان ایتالیایی بپردازید!

پلی تکنیک میلان. از دانشگاه‌‌‌های برتر طراحی گرافیک
پلی تکنیک میلان.

5. انستیتوی تکنولوژی ماساچوست (Massachusetts Institute of Technology)

موقعیت: کمبریج، آمریکا

مدرک تحصیلی: لیسانس هنرهای زیبا (BFA)

وبسایت دانشگاه: Massachusetts Institute of Technology

حتما تا کنون نام MIT را شنیده‌اید. ولی اغلب، این دانشگاه به دلیل تخصص و برتری در رشته‌های مهندسی شهرت یافته است. ولی باید بدانید که این دانشگاه در رشته‌‌‌های هنری نیز از آوازه بسیاری در مقیاس جهانی برخوردار است. رویکرد اصلی این دانشگاه، تلفیق هنر و علم است. به دلیل رنکینگ بسیار بالای این دانشگاه، درصد قبولی از MIT تنها 6.3% است. مخارج تحصیل و شهریه‌ی این دانشگاه نیز به دلیل شهرت آن بسیار بالاست. ولی خبر خوب آن است، که همانند بسیار دیگری از دانشگاه‌‌‌های آمریکا، این دانشگاه نیز دارای بورسیه‌ها و اسکالرشیپ‌ها بسیاری برای دانشجویان بین المللی است. لیست تمامی‌اسکالرشیپ‌های Merit-based که بر اساس استعداد هنرجویان است، در وبسایت دانشگاه موجود است.

MIT. از دانشگاه‌‌‌های برتر طراحی گرافیک
دانشگاه MIT.

4. مدرسه طراحی رود آیلند (Rhode Island School of Design)

موقعیت: پروویدنس، آمریکا

مدرک تحصیلی: لیسانس هنرهای زیبا (BFA)

وبسایت دانشگاه: Rhode Island School of Design

دانشگاه رود آیلند، از زمان تاسیس خود در سال 1877 تا کنون، همواره از رنکنیگ بالایی برخوردار بوده است. این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌‌‌های فعال در رشته‌های هنری است. آوازه این دانشگاه به دلیل تاریخچه ارزشمند آن و تجارب اساتید مشغول به کار در این دانشگاه است. با تعداد 165 هنرجو لیانس در رشته‌های هنری، این دانشگاه دارای یکی از بزگترین دانشکده‌های هنر در آمریکاست. رشته طراحی گرافیک این دانشگاه نیز در بزرگترین دانشکده دانشگاه رود آیلند واقع شده است. موزه‌‌‌های هنری موجود در این دانشگاه، به همراه نمایشگاه‌‌‌های دائمی‌و فصلی‌ای که در این دانشگاه برگزار می‌شود به شهرت آن می‌افزاید. علی رغم رنکینگ بالای این دانشگاه، درصد پذیرش در رشته‌های هنری 24% است.

رود آبلند. از دانشگاه‌‌‌های برتر طراحی گرافیک
رود آبلند.

3. مدرسه طراحی پارسونز (Parsons School of Design) – جزو سه دانشگاه برتر طراحی گرافیک

موقعیت: نیویورک، آمریکا

مدرک تحصیلی: لیسانس هنرهای زیبا (BFA)

وبسایت دانشگاه: Parsons School of Design

با بیش از 100 سال تجربه در تدریس، این دانشگاه یکی از اولین دانشگاه هایی است که به تدریس در کنار عمل پرداخته است. رشته ارتباطات بصری این دانشگاه در سطح جهانی مطرح است. از فارغ التحصیلان رشته گرافیک دانشگاه پارسوز، می‌توان به پائول رند (Paul Rand) اشاره کرد. ساختمان مدرن و امکانات جدید دانشکده هنر این دانشگاه، امکانات و تجهیزات بسیاری را در اختیار هنرجویان رشته‌های گرافیک قرار می‌دهد.

پارسونز. از دانشگاه‌‌‌های برتر طراحی گرافیک
مدرسه طراحی پارسوز

2. دانشگاه هنر لندن (University of the Arts London) – جزو سه دانشگاه برتر طراحی گرافیک

موقعیت: لندن، انگلیس

مدرک تحصیلی: لیسانس هنرهای زیبا (BFA)

وبسایت دانشگاه: University of the Arts London

با بیش از 18000 دانشجو از 130 کشور مختلف و در 6 دانشکده مختلف، دانشگاه هنر لندن یکی از معروف ترین موسسات آموزش هنری در سطح دنیا است. همانند انستیتوی Pratt، این دانشگاه نیز بر جنبه‌‌‌های عملکردی هنر تاکید بسیار دارد. چنین برنماه استراتژیکی امکان استخدام و کاریابی فارغ التحصیلان در تضمین میکند. بسیاری از هنرمندان برجسته انگلیسی، که برنده جایزه‌‌‌های مختلفی همانند Turner شده‌اند، دانش آموخته این دانشگاه هستند. همانطور که گفته شد، به دلیل تاکید این دانشگاه بر عملکرد، رشته طراحی گرافیک در این دانشگاه از اهمیت بالایی برخوردار است.

دانشگاه هنر لندن. از دانشگاه‌‌‌های برتر طراحی گرافیک
دانشگاه هنر لندن.

اگر به رشته طراحی گرافیک علاقه مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم که یادگیری نرم افزارهای مهم این رشته را از الان شروع کنید. برای گام اول، می‌توانید در دوره‌‌‌های رایگان آموزشی آپگراف شرکت کنید.

1. دانشگاه سلطنتی هنر (Royal College of Art) – جزو سه دانشگاه برتر طراحی گرافیک

موقعیت: لندن، انگلیس

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد هنر (MA)

وبسایت دانشگاه: Royal College of Art

دانشگاه سلطنتی هنر که به عنوان برترین دانشگاه در فهرست دانشگاه‌‌‌های برتر طراحی گرافیک آورده شده است، تنها به تدریس رشته‌های هنری در، به ویژه طراحی گرافیک، در مقطع ارشد می‌پردازد. مدت زمان اتمام دوره کارشناسی ارشد این دانشگاه 2 سال است. تدریس توسط طراحان حرفه ای و بجسته، و تحت نظر مستقیم آن‌ها از ویژگی‌های متمایز کننده این مدرسه طراحی از سایر دانشگاه‌ها است.

همچنین، به دلیل این که دانشجویان مشغول به تحصیل در این دوره همگی فارغ التحصیل رشته هنر بوده و اغلب مشغول به کارند، ایجاد روابط کاری و حرفه ای در هنگام تحصیل بسیار ساده تر از دوران کارشناسی است. این امر در بیشتر دانشگاه‌‌‌های برتر طراحی گرافیک و سایر رشته‌ها صادق است؛ زیرا اغلب دانشجویان در دوران تحصیلات تکمیلی، جویای کار حرفه ای هستند.

سلطنتی هنر. از دانشگاه‌‌‌های برتر طراحی گرافیک
دانشگاه سلطنتی هنر

هرچند که قبولی و تحصیل در این دانشگاه‌‌‌های برتر طراحی گرافیک دشوار است، ولی نا امید نباشید. هرچه هم که باشد، موفقیت و پیروزی شما در رسیدن به هدف، در دستان خود شماست. حتما به وبسایت هر دانشگاه مراجعه کنید و از بورسیه‌‌‌های موجود مطلع شوید. با اساتید هر دانشکده ارتباط برقرار کنید و از آن‌ها نیز کمک بگیرید. امیدواریم که در مسیر رسیدن به آرزوهایتان به شما کمک کرده باشیم! 🙂

آیا قصد ادامه تحصیل دارید؟ کدام یک از دانشگاه‌‌‌های برتر طراحی گرافیک آرزوی شماست؟ تا کجای کار را پیش رفته‌اید؟ لطفا تجارب خود را همین زیر با ما به اشتراک بگذارید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن