27- کلیدهای میانبر فتوشاپ (Shortcuts/Hotkeys)

یکی از تفاوت‌‌‌های اساسی یک شخص مبتدی و حرفه ای، در سرعت عمل آنهاست. طبیعی است که افزایش سرعت عمل با تجربه و تمرین حاصل می‌شود. ولی یکی از راه‌‌‌های ساده و پرکابرد برای افزایش سرعت و عملکرد بهینه با فتوشاپ، استفاده از کلیدهای میانبر فتوشاپ است. در ویدئوی بالای صفحه به صورت تصویری با کلیدهای میانبر و عملکرد آن‌ها آشنا می‌شوید.

در زیر، کلیدها و میانبرهای مطرح شده در ویدئوی بالای صفحه، به صورت کلیدواژه و تیتر وار مطرح شده است. دقت کنید که میانبرهای بسیاری در فتوشاپ وجود دارد. تسلط به این میانبرها زمان بر بوده و نیازمند تمرین است. همچنین، تمامی‌کلیدهای میانبر در این درس آورده نشده. تنها کلیدهای میانبر فتوشاپ که کاربرد بیشتری نسبت به سایر کلیدها دارند آموخته شده است.

برای افزایش سرعت کار، نکات و تکنیک‌‌‌های گوناگونی وجود دارد. میتوانید در قسمت مقالات آپگراف با آن‌ها آشنا شوید.

کلیدهای میانبر فتوشاپ

در درس هایی که در این دوره یاد گرفتید، کلیدهای میانبر هر ابزاری در آن درس آورده شد. ولی منطق استفاده از برخی از کلیدها، مانند Alt، Shift و CNTRL به صورت کامل در این درس توضیح داده شده است. برخی دیگر از کلیدهایی که فرصت تدریس آن‌ها در درس‌‌‌های پیشین وجود نداشت نیز در این درس آورده شده است.

استفاده از کلید CNTRL در فتوشاپ

این کلید کاربردهای مختلفی دارد. در فهرست زیر برخی از کاربردهای مهم کلید CNTRL را خواهید دید.

 • جابجایی عناصر: کی از این کاربردها انتخاب لایه و جابجایی آن است. اگر ابزار Move (کلید میانبر V) را انتخاب کنید، میتوانید هر یک از عناصر موجود در لایه را با نگه داشتن دکمه CNTRL جابجا کنید. یعنی دیگر لازم نیست که لایه آن عنصر و یا تصویر را انتخاب کنید.
 • انتخاب، برش و جابجایی قسمت انتخاب شده: اگر با استفاده از ابزار Selection (کلید میانبر M یا W) قسمتی از عکس را انتخاب کنید، و سپس در محل انتخاب شده CNTRL را فشار داده و کلیک کنید، می‌توانید قسمت انتخاب شده را همزمان برش داده و جابجا کنید.
 • انتخاب چندین لایه به صورت همزمان: با نگه داشتن دکمه CNTRL و کلیک بر روی لایه ها، می‌توانید چندین لایه را به صورت همزمان انتخاب کنید.
 • جابجایی در صفحه از چپ به راست: اگر بر روی محیط کاری خود زوم کرده اید و میخواهید بدون دردسر به سمت چپ و راست حرکت کنید، می‌توانید CNTRL را نگه داشته و Scroll موس خود را به بالا و یا پایین پچرخانید.

استفاده از کلید Alt در فتوشاپ

مانند کلید CNTRl این کلید نیز کاربردهای بسیاری برای افزایش سرعت عمل دارد. در زیر با مهمترین آن‌ها آشنا خواهید شد.

 • زوم کردن: با نگاه داشتن دکمه ALT و Scroll کردن به بالا و یا پایین، می‌توانید بر روی قسمتی از تصویر زوم کرده و یا از آن دور شوید.
 • انتخاب رنگ قسمتی از عکس: برای استفاده سریع از ابزار Eyedropper می‌توانید پس از انتخاب براش، دکمه Alt را فشرده و بر روی رنگی که میخواهید کلیک کنید.
 • زوم کردن بر روی یک لایه خاص: اگر میخواهید بر روی یکی از لایه‌ها زوم کنید، باید Alt را نگه داشته و بر روی عکس آن لایه کلیک کنید.
 • نمایش دادن فقط یک لایه: اگر میخواهید همه لایه‌‌‌های شما خاموش شده و فقط یکی از آن‌ها روشن بماند، می‌توانید Alt را نگه داشته و بر روی علامت چشم کنار لایه مورد نظر کلیک کنید.
 • پاک کردن بخشی از Selection: اگر قسمتی از عکس را با استفاده از ابزار انتخاب (Selection) انتخاب کرده اید، می‌توانید با نگه داشتن کلید Alt بخشی از قسمت انتخاب شده را حذف کنید.

استفاده از کلید Shift در فتوشاپ

کلید Shift نیز مانند دو کلید دیگر می‌تواند سرعت کار شما را افزایش دهد. در زیر با برخی از مهمترین عملکردهای این دکمه آشنا شوید.

 • افزودن به بخش انتخاب شده: برعکس Alt، اگر میخواهید قسمتی جدید را به بخش انتخاب شده بیافزایید، می‌توانید کلید Shift را نگه داشته و بخش دیگری را انتخاب کنید.
 • انتخاب طیفی از لایه ها: اگر میخواهید طیفی از لایه‌ها را (مثلا از لایه سوم تا هفتم) را انتخاب کنید، می‌توانید کلید Shift را نگه داشته و بر روی لایه اول و آخری که میخواهید انتخاب کنید کلیک کنید.
 • جابجایی صفحه به بالا و پایین: همانطور که با استفاده از کلید CNTRL توانستید صفحه را به راست و چپ حرکت دهید، با استفاده از Shift میتوانید صفحه را به راحتی به بالا و پایین حرکت دهید.
 • ترسیم خطوط با زوایای عمودی: با نگه داشتن دکمه Shift میتوانید در هنگام ترسیم خطوط و یا جابجایی عناصر، آن‌ها را بر روی خطی مستقیم و با زوایای 90درجه و 45 درجه جرکت دهید. این کار برای ترسیم و تغییر اندازه اشکال و تصاویر با حفظ تناسبات نیز کاربرد دارد.
 • غیرفعال کردن ماسک: با نگه داشتن Shift و کلیک بر روی لایه ماسک، می‌توانید ماسک را غیرفعال کنید.
 • ترسیم خط راست بین دو نقطه: ابتدا ابزار براش را انتخاب کنید، در یک نقطه کلیک کرده و دکمه Shift را نگه دارید. حالا در نقطه ای دیگر کلیک کنید. خواهید دید که مابین دو نقطه ای که ترسیم کردید یک خط صاف ترسیم خواهد شد.

کلیدهای میانبر فتوشاپ به صورت ترکیبی

برخی از کلیدهای میانبر فتوشاپ به صورت ترکیبی استفاده می‌شوند. در ادامه پرکابردترین این کلیدهای میانبر فتوشاپ را مشاهده می‌کنید.

 • CNTRL+S: برای ذخیره فایل با فرمت دلخواه. آموزش ذخیره کردن فایلها به صورت تکمیلی در درس‌‌‌های اول این دوره تدریس شده است.
 • CNTRL + D: اگر قسمتی از تصویر را Select کرده اید. و میخواهید آن را Deselect کنید این دکمه‌ها را فشار دهید. به عبارت دیگر، برای حذف بخشی که انتخاب شده از این میانبر استفاده کنید.
 • CNTRL + E: ترکیب دو لایه و نمایش آن‌ها در یک لایه. به اینکار در اصطلاح Merge کردن لایه‌ها گفته می‌شود.
 • CNTRL + I : اینورت (معکوس کردن) بخش انتخاب شده و یا ماسک. برای اینکه بخش هایی به جز قسمت انتخاب شده و یا ماسک شده را انتخاب کنید، از این میانبر استفاده کنید.
 • CNTRL + G: قرار دادن لایه‌ها در یک گروه.
 • CNTRL + J: برای کپی کردن لایه‌ها ابتدا آن را انتخاب کرده و این کلید‌ها را فشار دهید.
 • CNTRL + N: می‌توانید یک Document جدید ایجاد کنید.
 • Alt + Click + Drag: اگر میخواهید یک لایه و یا یک عنصر را کپی کنید، Alt را نگه داشته، روی آن عنصر و یا لایه کلیک کرده و آن را بکشید. با این کار آن عنصر کپی می‌شود.

تقریبا همه اصول و مبانی پایه فتوشاپ را یاد گرفته اید! در درس‌‌‌های بعدی به صورت پروژه‌‌‌های عملی، کاربردهای مطالبی که آموختید را مرور خواهیم کرد. حتما این دروس را مشاهده کنید.

در نمایشگاه آپگراف با نمونه کارهای بیشتری آشنا شوید. همچنین، برای آگاهی از دوره‌‌‌های حرفه ای و تخفیف‌‌‌های ویژه سایت، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

برای شرکت در وبینار رایگان رفع اشکال دوره اصول و پایه فتوشاپ ایمیل خود را وارد کنید.

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد. زمان برگزاری وبینار و نحوه شرکت در آن از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.