26- پنل Adjustment در فتوشاپ (تنظیمات نور و رنگ)

درس‌
اطلاعات تکمیلی

لینک‌های مرتبط:


اگر قصد ایجاد تغییر در نور و رنگ تصویر خود دارید، پنل Adjustment در فتوشاپ بهترین ابزار برای انجام این کار است. زیرا که اولا تصویر اصلی شما را به صورت مستقیم و دائمی‌تحت تاثیر قرار نمی‌دهد (Destructive نیست). و ثانیا، در هر زمان و مرحله ای از کار قابل تنظیم و تغییر است. پنل Adjustment در فتوشاپ دارای گزینه‌ها و لایه‌‌‌های بسیار زیادی است. دقت کنید که این بخش، از جنس لایه هاست و برای ایجاد تغییرات و افزودن این تنظیمات، باید از پنل لایه‌ها استفاده کنید. در ادامه این پس به بررسی چندی از مهم ترین Adjustment Layer‌‌‌های فتوشاپ پرداخته ایم.

Adjustment در فتوشاپ

برای شروع، ابتدا یک عکس را در محیط فتوشاپ وارد کنید. برای راحتی کار می‌توانید از فایل‌‌‌های موجود در اطلاعات تکمیلی این درس استفاده کنید. سپس، در قسمت پایین پنل لایه ها، بر روی دایره ای که در تصویر زیر مشخص شده کلیک کنید (مستطیل قرمز رنگ).

پس از کلیک، مشاهده خواهید کرد که یک منوی جدید ظاهر می‌شود. به تصویر زیر دقت کنید.

همانطور که می‌بینید، این منو دارای گزینه‌‌‌های بسیار زیادی است. تمامی‌این گزینه‌ها جزو لایه‌‌‌های Adjustment در فتوشاپ هستند. کار با برخی از این لایه‌ها نیازمند دانش و اطلاعات پیشرفته فتوشاپ است. به همین دلیل، در این درس (به دلیل ماهیت دوره) تنها به تنظیمات مهم و پایه در این بخش خواهیم پرداخت.

Solid color

تنظیمات اولی که به آن می‌پردازیم، لایه رنگی یا Solid Color است. با کلیک بر روی گزینه اول از منوی ظاهر شده، خواهید دید که یک لایه جدید به شکل زیر در بالای لایه ای که انتخاب کرده اید ظاهر خواهد شد.

این لایه، یک صفحه کامل رنگی بر روی لایه مورد نظر ایجاد خواهد کرد. رنگ مورد نظر خود را می‌توانید از پنجره ای که باز می‌شود انتخاب کنید. همچنین، با دوباره کلیک بر روی علامت رنگ بر روی این Adjustment layer می‌توانید رنگ آن را تغییر دهید.

سپس، می‌توانید با استفاده از Blending mode‌ها و تنظیمات Opacity، این لایه رنگی را با تصویر زیر ترکیب کنید.

به همین سادگی، فیلتر دلخواه خود را بر روی یک تصویر ایجاد کردیم. از این ابزار می‌توانید با توجه به خلاقیت خود در زمینه‌‌‌های مختلف استفاده کنید. تنظیمات بیشتر و تکمیلی این ابزار را در ویدئوی بالای صفحه مشاهده کنید.

Gradiant

مورد بعدی که می‌توانید به راحتی و مانند Solid color بر روی تصویر خود اعمال کنید، گرادیانت و طیف رنگی است. استفاده و اعمال این ابزار نیز دقیقا مانند Solid color است. نمونه استفاده از این مورد را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید. در درس مربوط به Paint bucket و Gradiant کار با این ابزار کاملا توضیح داده شده است.

Patterns (الگوها)

گزینه پرکاربرد بعدی در منوی Adjustment در فتوشاپ، Patterns است. استفاده از پترن‌ها برای ایجاد یک بافت و یا پس زمینه بر روی تصویر شما استفاده می‌شود. برای مثال، فرض کنید که میخواهیم پترن زیر را بر روی تصویر بالا اعمال کنیم. ابتدا پترن مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

سپس، خواهید دید که این پترن بر روی عکس شما اضافه می‌شود. مانند بخش‌‌‌های قبلی، می‌توانید با استفاده از Blending modeها، این پترن را بر روی تصویر خود اضافه کنید. در تصویر از Multiply (در Blending mode) استفاده شده است.

Brightness and Contrast

ابزار پرکاربرد بعدی در بخش Adjustment layers، بخش Brightness and Contrast است که مربوط به تنظیمات روشنایی است. می‌توانید با توجه به تصویر زیر، این لایه تنظیمات را انتخاب کنید.

Brightness به معنی روشنایی تصویر شماست. Contrast به معنی تیرگی و یا ایجاد تضاد رنگی است. پس از انتخاب این لایه، می‌بینید که پنجره ای در بالای صفحه ایجاد می‌شود. در پنجره باز شده می‌توانید با افزایش یا کاهش هر یک از گزینه ها، به تصویر دلخواه خود برسید.

همچنین، مشاهده می‌کنید که در سمت راست پنجره باز شده، دکمه Auto وجود دارد. با کلیک بر روی Auto و سپس کلیک بر روی تصویر، فتوشاپ به صورت اتوماتیک تنظیمات مناسبی را اعمال می‌کند.

Hue Saturation

ابزار Hue Saturation برای تنظیم رنگ و شدت رنگ‌ها (اشباع رنگی) استفاده می‌شود. برای شروع، از منوی Adjustment در فتوشاپ گزینه مربوط به این بخش را انتخاب کنید. سپس، پنجره ای در بالای صفحه نمایان خواهد شد.

  • Hue برای تغییر رنگ استفاده می‌شود.
  • Saturation برای کاهش یا افزایش شدت رنگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • Lightness برای افزایش یا کاهش روشنی/تیرگی تصویر استفاده می‌شود.

پیشنهاد میکنیم که نکات تکمیلی این بخش را در ویدئوی بالای صفحه مشاهده کنید.

Photo filters

آخرین بخش از Adjustment در فتوشاپ که در این درس به آن میپردازیم، فیلترها هستند. کار با این فیلترها رست مانند فیلترهای اینستاگرام است. از این فیلترها برای ایجاد تغییرات سریع و مشخص که از قبل آماده شده است، استفاده می‌شود. برای شروع، از منوی Adjustment Layers، گزینه Photo filters را انتخاب کنید. سپس، از پنجره ای که ایجاد می‌شود، مطابق تصویر زیر، فیلتر مورد نظر خود را انتخاب کنید.

در درس‌‌‌های پروژه محور موجود در آخر این دوره، از برخی از این Adjustment layerها استفاده شده است. می‌توانید برای کاربرد این ابزارها در پروژه‌‌‌های عملی، درس‌‌‌های موجود در بخش «پروژه‌‌‌های عملی» را مشاهده کنید.

بخش  Adjustment در فتوشاپ دارای گزینه‌‌‌های بسیاری است. برای شروع، یادگیری مطالب این درس اهمیت بسیاری دارد. در دوره‌‌‌های بعدی به صورت کامل به تدریس بخش‌‌‌های مختلف این ابزار خواهیم پرداخت.

در نمایشگاه آپگراف آثار و نمونه کارهای حرفه ای و الهام بخش بیشتری را ببینید. همچنین، برای آگاهی از دوره‌‌‌های حرفه ای و تخفیف‌‌‌های ویژه سایت، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

برای دسترسی به فایل‌های تکمیلی لطفا بر روی دکمه ثبت نام کلیک کنید. ثبت‌نام

برای شرکت در وبینار رایگان رفع اشکال دوره اصول و پایه فتوشاپ ایمیل خود را وارد کنید.

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد. زمان برگزاری وبینار و نحوه شرکت در آن از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.