8- ترکیب لایه‌ها در فتوشاپ (Blending mode and Opacity)

درس‌
اطلاعات تکمیلی

بعد آشنا شدن با مفهوم و انواع لایه‌ها در درس‌‌‌های قبلی، نوبت به یادگیری ترکیب لایه ها در فتوشاپ است. برای ایجاد تصاویر منحصر به فرد، و ترکیب یک عکس با عکسی دیگر، یادگیری تنظیمات Blending mode و Opacity امری ضروری است. به دلیل محاسبات و تکنیک‌‌‌های پیچیده انواع Blending modeها، بسیاری از افراد دست از یادگیری آن بر می‌دارند. ولی در این درس، به زبانی ساده با کاربردهای اصلی این دو مفهوم برای ترکیب لایه‌ها آشنا خواهید شد.

با استفاده از ترکیب لایه‌ها در فتوشاپ شما قادر خواهید بود تا آثار هنری و طرح‌‌‌های گرافیکی زیبایی خلق کنید. برای مشاهده برخی از نمونه کارهایی که با استفاده از این تکنیک طراحی شده است، می‌توانید به نمایشگاه آپگراف مراجعه کنید.

ترکیب لایه‌ها در فتوشاپ

شرط اول اینکه شما بتوانید از ابزار Blending mode استفاده کنید، داشتن حداقل دو لایه متفاوت است. زیرا که باید یک لایه را با لایه ای دیگر ترکیب کنید. در غیر این صورت هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد. نکته بعدی این است، که در هنگام استفاده از Blending modeها، همیشه لایه بالایی با لایه زیرین ترکیب خواهد شد. اساس کار در هنگام ترکیب لایه ها، ترکیب مشخصات پیکسل های تصاویر با یکدیگر است. برای آشنایی با مفهوم پیکسل، علاوه بر مشاهده ویدئوی بالا، می‌توانید به این مقاله آپگراف نیز سر بزنید.

برای شروع، به تصویر زیر دقت کنید. با کلیک بر روی گزینه مشخص شده با مستطیل قرمز، می‌توانید به دسته‌ها یا Category‌ها مختلف Blending mode دسترسی داشته باشید.

ترکیب لایه‌ها در فتوشاپ

هر یک از این گزینه‌ها به گونه ای خاص و طبق محسابات خود فتوشاپ، تصاویر و لایه‌‌‌های شما را با یکدیگر ترکیب خواهند کرد.

دسته بندی‌‌‌های Blending mode

در حالت کلی 6 دسته و گروه در میان گزینه‌‌‌های ترکیب لایه‌ها وجود دارد. در حالت عادی، Blending mode بر روی گزینه Normal قرار دارد. با تغییر این گزینه با هر یک از گزینه‌‌‌های زیر تغییرات مختلفی صورت می‌گیرد. هر یک از دسته‌‌‌های مشخص شده در تصویر زیر، مطابق توضیحی که در مقابل آن‌ها آورده شده است، لایه‌‌‌های شما را ترکیب خواهد کرد. برای مشاهده تاثیر این ترکیب‌ها و درک بهتر آن ها، ویدئوی بالای صفحه را ببینید.

برای برگرداندن حالت ترکیب به نوع اولیه، می‌توانید آن را به Normal تغییر دهید.

انواع دسته‌‌‌های Blending mode برای ترکیب لایه‌ها در فتوشاپ.

تنظیمات وضوح لایه‌ها (Fill و Opacity)

درست در سمت راست Blending mode می‌توانید گزینه Opacity را مشاهده کرده و تغییر دهید. با کاهش درصد Opacity با همان وضوح، قادر خواهید بود تا وضوح لایه بالایی را کمتر و یا بیشتر کنید. دقت کنید که این گزینه با Fill دارای یک تفاوت کوچک است. گزینه Fill در پایین Opacity قرار دارد که عملکردی شبیه به هم دارند. اگر لایه مورد نظر شما دارای افکتی خاص باشد، با کاهش Opacity هم لایه و هم افکت تغییر خواهند کرد. ولی با کاهش Fill افکت بدون تاثیر باقی می‌ماند. برای درک بهتر این امر، به تصویر زیر دقت کنید.

تغییر Opacity سبب تغییر شفافیت لایه و افکت‌‌‌های آن می‌شود.
تغییر Fill تنها سبب تغییر شفافیت خود لایه می‌شود و افکت ثابت می‌ماند.

Opacity و Fill نیز از جمله تکنیک‌ها و ابزار ترکیب دو یا چند لایه است. بسیاری از پوسترها و طرح هایی که مشاهده می‌کنید، از این دو ابزار ترکیب لایه در فتوشاپ استفاده می‌کنند.

این هم از ترکیب لایه‌‌‌های فتوشاپ! پیشنهاد می‌کنیم که حتما با عکس‌‌‌های خود و یا فایل‌‌‌های تمرینی ای که در اختیارتان قرار داده ایم تمرین و تکرار کنید. یادگیری فتوشاپ راحت است ولی به یاد سپردن این ابزار تنها با تمرین و تکرار حاصل خواهد شد.

برای آگاهی از دوره‌‌‌های حرفه ای و تخفیف‌‌‌های ویژه سایت، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

برای دسترسی به فایل‌های تکمیلی لطفا بر روی دکمه ثبت نام کلیک کنید. ثبت‌نام

برای شرکت در وبینار رایگان رفع اشکال دوره اصول و پایه فتوشاپ ایمیل خود را وارد کنید.

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد. زمان برگزاری وبینار و نحوه شرکت در آن از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.