20- ابزارهای Blur Smudge و Sharpen

درس‌
اطلاعات تکمیلی

لینک‌های مرتبط:


ابزارهای Blur Smudge و Sharpen برای ایجاد تغییر در پیکسل‌‌‌های یک عکس کاربرد دارند. تمامی‌این ابزارها در کنار یکدیگر و در منوی ابزارها قرار دارند. ابزار Blur برای تار کردن قسمتی از تصویر استفاده می‌شود. ابزار Smudge برای ترکیب و جابجایی پیکسل‌ها با حالتی مایع مانند استفاده می‌شود (که در زیر شرح داده شده است). نهایتا، ابزار Sharpen برای دقیقتر و واضح تر نشان دادن بخشی از پیکسل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از هر کدام از این ابزارها مزایا و معایت خاص خود را دارد که در ادامه پست به آن‌ها پرداخته ایم.

ابزارهای Blur Smudge و Sharpen

ابزارهای Blur Smudge و Sharpen در یک گروه و در منوی ابزارها (سمت چپ نرم افزار فتوشاپ) قرار گرفته اند. برای انتخاب هر یک، باید بر روی آیکن مشخص شده در تصویر زیر کلیک کرده و نگه دارید. سپس از منوی جدیدی که با می‌شود، می‌توانید میان ابزارها انتخاب کنید. در ادامه به ترتیب به شرح کلی هر یک از این ابزارها خواهیم پرداخت.

ابزار Blur (تار کردن)

برای انتخاب این ابزار، باید بر روی آیکن قطره (مطابق شکل زیر) کلیک کنید. استفاده از آن همانند براش (Brush tool) است. بنابرین، با کلیک کردن بر روی صفحه خواهید دید که قسمتی از آن تار می‌شود.

در منوی Options بالای صفحه، می‌توانید با تغییر شدت Strenght میزان تار کردن تصویر را کاهش یا افزایش دهید. استفاده از ابزار Blur به ویژه برای نشان دادن حس Focus در عکاسی مورد استفاده قرار میگیرد. و برای جلب توجه مخاطبین بر یک قسمت خاص از عکس کمک می‌کند.

ابزار Sharpen

ابزار Sharpen دقیقا برعکس Blur است. اگر قسمتی از عکس را تار کرده اید، می‌توانید با استفاده از ابزار Sharpen (واقع در منوی ابزارهای Blur Smudge و Sharpen )، آن را شفاف تر و دقیق تر کنید.نمونه‌‌‌های تغییراتی که با استفاده از ابزارهای شارپن و بلور صورت میگیرند در ویدئوی بالای صفحه کاملا نمایش داده شده است.

ابزار Smudge

ابزار Smudge می‌تواند تغییرات جالبی را بر روی عکس شما ایجاد کند. کار ابزار Smudge مثل هنگامی‌است که شما دست خود را بر روی یک نقاشی تازه کشیده شده بکشید و رنگ‌‌‌های آن را جابجا کنید. کار با این ابزار نیز مانند براش هاست و بسیار ساده است. برای درک بهتر عملکرد این ابزار به تصویر زیر نگاه کنید.

مشاهده میکنید که با اعمال Smudge tool بر روی انبه، رنگ‌‌‌های آن وارد بخش‌‌‌های مختلف تصویر شدند. این ابزار می‌تواند در کارهای هنری و یا روتوش تصویر مورد استفاده قرار گیرد.

کار با ابزارهای Blur Smudge و Sharpen بسیار ساده است. ولی مانند هر ابزار دیگری، نیاز به تمرین و تکرار دارد. در درس بعدی با یک سری ابزار مشابه به این درس آشنا خواهید شد.

برای مطالعه بیشر درباره ابزارهای فتوشاپ و سبک‌‌‌های طراحی گرافیک، به مقالات آپگراف مراجعه کنید. برای آگاهی از دوره‌‌‌های حرفه ای و تخفیف‌‌‌های ویژه سایت، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

برای دسترسی به فایل‌های تکمیلی لطفا بر روی دکمه ثبت نام کلیک کنید. ثبت‌نام

برای شرکت در وبینار رایگان رفع اشکال دوره اصول و پایه فتوشاپ ایمیل خود را وارد کنید.

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد. زمان برگزاری وبینار و نحوه شرکت در آن از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.