13- براش در فتوشاپ (Brush tool)

لینک‌های مرتبط:


براش در فتوشاپ یا همان قلموها، یکی از مهمترین و پرکاربردترین بخش‌‌‌های فتوشاپ هستند. همانطور که از اسم این ابزار پیداست، براش برای ترسیم و رنگ آمیزی بر روی تصاویر و در محیط فتوشاپ استفاده می‌شود. براش‌ها اشکال و تنظیمات بسیار مختلفی دارند. براس مثال، شما می‌توانید براش خود را به شکل ذغال در آورید. یا آن را به حالت قلموی آبرنگ تبدیل کنید. با این تنظیمات، می‌توانید از براش‌ها برای اغمال تغییرات مختلفی بر روی تصاویر خود استفاده کنید. و یا اگر به نقاشی دیجیتال علاقه مند هستید، این ابزار همیشه به یاری شما خواهد آمد.

هرچند که برخی از حالات مختلف قلمو در خود فتوشاپ وجود دارد (طبق آموزش زیر)، ولی قلموهای مختلف را باید بر روی آن نصب کنید. برای نصب قلموها ابتدا باید آنها را دانلود کنید.

برای دانلود قلموها می‌توانید به جعبه ابزار آپگراف سر بزنید و از قلموهای پرکاربرد آپگراف به رایگان استفاده کنید.

چگونه از براش در فتوشاپ استفاده کنیم؟

مانند هر ابزار دیگری، ابتدا باید براش (Brush) را از منوی سمت چپ انتخاب کنید. برای اینکار، می‌توانید از کلید میانبر B نیز استفاده کنید. پس از انتخاب براش، مشاهده خواهید کرد که یک منوی Option در بالای صفحه ظاهر می‌شود. به تصویر زیر نگاه کنید.

پس از انتخاب قلمو، اگر نشانگر موس خود را بر روی کاغذ خالی فتوشاپ حرکت دهید، خواهید دید که نشانگر موس به شکل دایره تو خالی در می‌آیند. با کلیک بر روی صفحه می‌توانید از قلمو استفاده کنید. نکته مهمی‌که باید در اینجا به آن اشاره کرد، این است که بسیاری از ابزارهای دیگر در فتوشاپ نیز از جنس براش‌ها هستند. هرچند که عملکرد آن‌ها متفاوت است. برای مثال، Clone Stamp tool و Healing Brush tool (که در درس بعدی توضیح داده شده اند) نیز از جنس براش هستند. ولی کاربرد آن‌ها با قلموی معمولی متفاوت است.

تنظیمات براش در فتوشاپ

در منوی Options مشاهده می‌کنید که گزینه‌‌‌های Opacity، Flow، Smoothing و Angle قابل دسترسی و تغییر هستند. برای تنظیمات نحوه ترسیم براش در فتوشاپ کافی است این گزینه‌ها را تغییر دهید. ولی هر یک از این گزینه‌ها چه کاربردی دارند؟ در زیر به این سوال پاسخ داده ایم.

Opacity

همانطور که در درس «ترکیب لایه ها» توضیح دادیم، Opacity به معنای وضوح و شفافیت است. اگر میزان Opacity روی 100 درصد باشد، یعنی خطوطی که می‌کشید کاملا کدر هستند (آن سوی آن‌ها دیده نمی‌شود). با کاهش میزان Opacity میتوانید قلموی خود را شفاف تر کنید. یعنی اگر تصویری پشت خطوط ترسیم شده وجود داشته باشد، می‌توانید آن را از داخل قلمو مشاهده کنید. (مانند شیشه!). به تصویر زیر دقت کنید.

یک براش با سه تنظیم مختلف برای Opacity.

Flow

این گزینه برای کنترل شدت و تراکم کشیدن خطوط بر روی صفحه است. فرض کنید که از یک مداد رنگی استفاده می‌کنید. اگر مداد رنگی کمک رنگ باشد، باید قسمتی از نقاشی را چندین بار رنگ کنید تا به صورت 100درصد رنگ آمیزی شود. Flow نیز همین کاربرد را دارد. Flow در حالت عادی بر روی 100درصد قرار دارد. اگر میزان Flow را کاهش دهید، قلموی شما از همان ابتدا رنگ مورد نظر را 100درصد اعمال نخواهد کرد. و باید چندین بار قلمو را با موس عقب و جلو کنید تا خطوط شما پر رنگ تر شود. این کار بیشتر برای کار با قلموی نوری مناسب است. به تصویر زیر توجه کنید.

تصویر بالا با Flow پایین ترسیم شده و تصویر پایین با Flowی بالا. برای درک بهتر این تصویر، ویدئوی بالای صفحه را مشاهده کنید.

Smoothing

هنگامی‌که شما با خودکار یا مداد بر روی کاغذی خطوط منحنی می‌کشید، همیشه قسمتی از آن شکسته و نامنظم است. گزینه Smoothing برای حل این مشکل است. اگر Smoothing را بر روی 0 قرار دهید، خطوط شما همانند خطوط ترسیم شده در منحنی بالایی (تصویر زیر) خواهد بود. اگر آن را بر روی 100 قرار دهید، خطوط شما نرم و لطیف ترسیم خواهد شد.

Smoothing پایین (بالایی) و 100درصد (پایینی)

Angle

این گزینه برای تنظیم زاویه و جهت قلموی شما در هنگام ترسیم است. در حالت عادی زاویه قلموی شما بر روی 0 است. یعنی ان را با حالت پیش فرض ترسیم خواهد کرد. اگر زاویه را تغییر دهید، می‌توانید از قلمو با حالات مختلف دیگری استفاده کنید. تصویر زیر نشانگر تغییر در زاویه براش در فتوشاپ است.

زاویه 0 (سمت چپ) و 90 درجه (سمت راست).

Symmetry

یکی از گزینه‌‌‌های بسیار جذاب و کاربردی برای طراحی ابزار تقارن یا Symmetry است. با کلیک بر روی شکل پروانه در منوی Options (آخرین گزینه) میتوانید حالات مختلفی را برای ترسیم متقارن استفاده کنید. برای مثال، در تصویر زیر از حالت Mandela استفاده شده است.

تنظیمات سریع براش در فتوشاپ

انتخاب و تغییر گزینه هایی که بالاتر مطرح شد کمی‌وقت گیر است. به همین خاطر، فتوشاپ برای کار با ابزار براش راه میانبری پیش روی ما قرار داده است. پس از انتخاب ابزار براش، میتوانید بر روی صفحه راست کلیک کنید. صفحه ای مانند صفحه زیر برای شما نمایان می‌شود.

از این پنجره، می‌توانید به راحتی براش خود را تغییر دهید، زاویه آن را تنظیم کنید، سایز آن را تغییر دهید و نرمی‌و سختی آن را انتخاب کنید. برای یادگیری دقیق این پنجره و راه‌‌‌های میانبر استفاده از آن، ویدئوی بالای صفحه را مشاهده کنید.

آموزش افزودن براش جدید در فتوشاپ

پس از آن که کار با براش را یاد گرفتید، می‌توانید براش‌‌‌های جدید و متنوعی را به محیط فتوشاپ خود اضافه کنید. برای دانلود این براش‌ها سایت‌‌‌های مختلفی وجود دارد. برای شروع، می‌توانید به جعبه ابزار آپگراف سر بزنید! در این جعبه ابزار براش‌ها و ابزار مختلف دیگری برای دانلود در اختیار شما قرار داده شده است.

هرچند که آموزش نصب براش در فتوشاپ به صورت تصویری در فایل‌‌‌های دانلود شده از وبسایت آپگراف وجود دارد، در زیر می‌توانید توضیحات کلی آن را مطالعه کنید.

  • ابتدا ابزار براش را انتخاب کنید.
  • سپس بر روی صفحه خالی راست کلیک کنید.
  • در پنجره ای که باز می‌شود بر روی چرخ دهنده (بالا، گوشه راست) کلیک کنید.
  • سپس بر روی Import Brushes کلیک کنید.
  • فایل دانلود شده را انتخاب کنید.
  • براش جدید به محیط فتوشاپ اضافه شده است و می‌توانید از آن استفاده کنید.
افزودن براش در فتوشاپ.

به همین راحتی اصول اولیه کار با براش را آموختید! برای تسلط به راه‌‌‌های میانبر برای تنظیمات فتوشاپ، باید تمرین و تکرار کنید. در درس‌‌‌های بعدی ابزارهای بیشتری را معرفی خواهیم کرد که از همین تنظیمات استفاده می‌کنند.

برای مشاهده نمونه کارهای استفاده از براش، به نمایشگاه آپگراف مراجعه کنید. همچنین، برای آگاهی از دوره‌‌‌های حرفه ای و تخفیف‌‌‌های ویژه سایت، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

برای شرکت در وبینار رایگان رفع اشکال دوره اصول و پایه فتوشاپ ایمیل خود را وارد کنید.

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد. زمان برگزاری وبینار و نحوه شرکت در آن از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.