18- Clone Stamp در فتوشاپ (مهر شبیه‌ساز)

درس‌
اطلاعات تکمیلی

لینک‌های مرتبط:


در جلسه پیش با ابزار Healing brush آشنا شدیم. دیدیم که که با استفاده از انواع مختلف این ابزار، می‌توان بخش هایی از تصویر را مطابق پیکسل‌‌‌های اطراف هر قسمتی ترکیب کرد. استفاده اصلی ابزار Healing brush برای ترمیم قسمتی از عکس بود. در این درس، با ابزار Clone Stamp در فتوشاپ آشنا خواهیم شد.

استفاده از Clone Stamp یا همین مهر شبیه ساز تقریبا مشابه Healing brush است. با این تفاوت که شما انعطاف بیشتری برای کپی کردن یک بخش از تصویر بر بخش‌‌‌های دیگر آن دارید. البته این به معنای بهتر بودن این ابزار از Healing brush نیست. بلکه دارای تفاوت هایی است که می‌تواند در برخی مواقع بهتر از Healing brush به کار شما آید.

Clone Stamp در فتوشاپ

طبق تصویر زیر، ابزار مهر شبیه سازی یا Clone Stamp در فتوشاپ را انتخاب کنید. سپس، باید قسمتی از تصویر را که میخواهید بر روی قسمتی دیگر شبیه سازی و کپی شود انتخاب کنید. برای این کار، دکمه Alt را فشرده و نگه دارید. خواهید دید که نشانگر موس شما به یک دایره کوچک تبدیل می‌شود.

برای مثال، در تصویر بالا ما می‌خواهیم مدادفشاری را از روی صفحه حذف کنیم. بنابرین، باید قسمتی از عکس که شبیه به کاغذ است را کپی کرده و بر روی مداد شبیه سازی کنیم. کلید Alt را فشرده و از قسمتی از دفتر نمونه برداری میکنیم. سپس مانند ابزار براش، بر روی مدادفشاری کلیک کرده و به شکل زیر، آن را حذف می‌کنیم.

به همین ترتیب، با نمونه برداری از قسمت‌‌‌های مختلف، می‌توان مدادفشاری را کاملا حذف کرد. دقت کنید، که نمونه انتخاب شده با حرکت موس شما حرکت خواهد کرد (مستطیل قرمز رنگ بالایی). برای اینکه از ترسیم بخش‌‌‌های ناخواسته خودداری کنید، سعی کنید نمونه برداری خود را مرتبا تغییر داده و یا از بخش‌‌‌های مناسب تری استفاده کنید.

  • برای درک بهتر مطلب، پیشنهاد میکنیم که ویدئوی بالای صفحه را مشاهده کنید.

کار با ابزار Clone stamp بسیار ساده است. ولی همانند هر ابزار دیگری به تمرین و تکرار نیاز دارد تا تفاوت آن با سایر ابزارها را بهتر درک کنید.

برای دیدن نمونه کارهای الهام بخش، به نمایشگاه آپگراف سر بزنید. همچنین، برای آگاهی از دوره‌‌‌های حرفه ای و تخفیف‌‌‌های ویژه سایت، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

برای دسترسی به فایل‌های تکمیلی لطفا بر روی دکمه ثبت نام کلیک کنید. ثبت‌نام

برای شرکت در وبینار رایگان رفع اشکال دوره اصول و پایه فتوشاپ ایمیل خود را وارد کنید.

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد. زمان برگزاری وبینار و نحوه شرکت در آن از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.