11- برش در فتوشاپ (Crop tool)

درس‌
اطلاعات تکمیلی

در این ویدئوی و پست آموزشی به یادگیری ابزار برش در فتوشاپ یا همان Crop tool پرداخته ایم. این ابزار برای برش عکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلید میانبر برای استفاده از ابزارش برش در فتوشاپ C است.

برای مشاهده نمونه کارهای حرفه ای فتوشاپ، از نمایشگاه آپگراف دیدن کنید!

ابزار برش در فتوشاپ

مطابق تصویر زیر، محل قرارگیری این ابزار در منوی ابزار (سمت چپ نرم افزار) و در بالای آن است.

محل قرار گیری ابزار برش (Crop tool).

پس از کلیک بر روی ابزار Crop، مشاهده خواهید کرد که کادری مشابه کادر تصویر زیر در اطراف عکس و محیط کاری شما ظاهر می‌شود.

با تغییر ابعاد این کادر، تصویر شما برش خواهد یافت. علاوه بر این یک سری تنظیمات دیگر نیز برای افزایش دقت برش در این قسمت وجود دارد. برای مثال، اگر می‌خواهید که تصویر شما با تناسب خاصی برش پیدا کند، باید مطابق تصویر زیر، از نوار Options در بالای صفحه استفاده کنید. به تصویر زیر توجه کنید.

با انتخاب گزینه‌‌‌های مختلفی که در منوی کشویی وجود دارد می‌توانید ابعاد تصویر را با ابعاد مشخص شده در هر گزینه هماهنگ کنید. برای تغییر دلخواه ابعاد تصویر، بر روی Ratio کلیک کنید. سپس، در دو کادر مقابل این منوی کشویی، اعداد و تناسبات مورد نظر را وارد کنید. برای مثال، اگر می‌خواهید که تصویر شما مربعی باشد، تناسبات را 1 , 1 در نظر بگیرید یا اگر میخواهید نسبت عرض به ارتفاع 2 به 3 باشد، می‌توانید در کادر W (یا همان عرض/Width) عدد 2 و در کادر H (مربوط به طول/Height) عدد 3 را تایپ کنید.

چرخاندن و یا صاف کردن تصویر نسبت به یک خط

یکی از ابزار پرکاربرد در منوی Crop، گزینه Rotate و Straighten است. این گزینه ها، که در منوی Options در بالای نرم افزار (مطابق تصویر زیر) قرار دارند، به شما در تنظیم چرخش تصویر کمک میکنند. برای شروع، از منوی Options بر روی Straighten کلیک کنید.

پس از انتخاب این گزینه، می‌توانید بر روی قسمتی از تصویر که دارای خطوط مایل و کج است کلیک کنید. پس از کلیک، می‌توانید مطابق تصویر بالا، یک خط رسم کنید. با ترسیم این خط، تصویر شما با توجه به زاویه خط ترسیم شده چرخش خواهد یافت. این کار به شما در تنظیم چرخش‌‌‌های ناخواسته عکس کمک میکند. در مثالی که زدیم، نتیجه پس از چرخش مطابق عکس زیر است.

چرخش (Rotate) آزادنه عکس

برای اینکه به صورت آزاده تصویر را بچرخانید، ابتدا ابزار برش در فتوشاپ را انتخاب کنید. سپس، نشانگر موس خود را بیرون از تصویر نگاه دارید. مشاهده خواهید کرد که نشانگر موس شما تغییر می‌کند. حالا کلیک کرده و موس را بالا و پایین کنید. با این کار، تصویر شما به میزان دلخواه چرخانده خواهد شد.

نکات تکمیلی درباره ابزار برش را در ویدئوی بالای صفحه مشاهده کنید.

به همین سادگی ابزار برش در فتوشاپ را یاد گرفتید! در درس‌‌‌های بعدی از این ابزار استفاده خواهد شد. پس با تمرین و تکرار بر آن مسلط شوید!

برای مطالعه مقالات تکمیلی درباره فتوشاپ و طراحی گرافیک، به بخش مقالات سایت مراجعه کنید. برای آگاهی از دوره‌‌‌های حرفه ای و تخفیف‌‌‌های ویژه سایت، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

برای دسترسی به فایل‌های تکمیلی لطفا بر روی دکمه ثبت نام کلیک کنید. ثبت‌نام

برای شرکت در وبینار رایگان رفع اشکال دوره اصول و پایه فتوشاپ ایمیل خود را وارد کنید.

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد. زمان برگزاری وبینار و نحوه شرکت در آن از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.