21- Dodge and Burn در فتوشاپ

درس‌
اطلاعات تکمیلی

لینک‌های مرتبط:


برای تیره کردن یا روشن کردن قسمتی از تصویر ابزارهای مختلفی وجود دارد. یکی از این ابزار، Dodge and Burn در فتوشاپ است. استفاده به جا از این ابزارها به ویژه در هنگام روتوش تصاویر می‌تواند نتایج خارق العاده ای را در اختیار بگذارد. در این مطلب با این سه ابزار (یعنی Doge, Burn, Sponge) آشنا خواهیم شد.

اگر در حال یادگیری اصول پایه فتوشاپ هستید، به بخش مقالات آپگراف سر بزنید!

Dodge and Burn در فتوشاپ

برای انتخاب این ابزار می‌توانید مطابق تصویر، از منوی ابزارها بر روی آیکن مشخص شده کلیک کنید. همچنین، کلید میانبر این دسته از ابزارها O است. کار با ابزار Doge and Burn مشابه کار با براش (Brush)‌ها است. بنابرین، برای اعمال تغییرات کافی است پس از انتخاب، با کلیک بر روی محدوده مورد نظر نقاشی کنید. برای شروع، ابزار Dodge را انتخاب کنید.

پس از انتخاب این ابزار، مشاهده خواهید کرد که در منوی Options گزینه هایی ظاهر می‌شود. به تصویر زیر دقت کنید. فعلا، از این منو گزینه Mid-tones را انتخاب کنید.

تنظیمات مربوط به Exposure (در منوی Options) نیز مربوط به شدت اعمال روشنایی است. پس از اعمال تغییرات بر روی گلبرگ‌ها مشاهده خواهید کرد که رنگ آن روشن تر می‌شود.

ابزار Burn در فتوشاپ

ابزار Burn دقیقا برعکس Dodge است. یعنی از این ابزار، برای تیره تر کردن قسمتی از تصویر استفاده می‌شود. تنظیمات و کلید میانبر ابزار Burn مشابه Dodge است. نحوه کار با آن نیز مانند براش است. تنها کافی است تا بر روی قسمتی از رنگ کلیک کنید تا آن قسمت تیره تر شود.

ابزار Sponge (اسفنج) در فتوشاپ

ابزار اسفنج نیز در دسته ابزار Dodge and Burn در فتوشاپ قرار دارد. وظیفه این ابزار، گرفتن رنگ از قسمتی از عکس است. این ابزار با ویژگی Saturation یا اشباع رنگی سر و کار دارد. مانند تصویر زیر، پس از اعمال این ابزار، می‌بینید که Saturation آن قسمت از عکس از بین میرود. اگر از منوی Options، گزینه Saturate را انتخاب کنید، برعکس این اتفاق اعمال خواهد شد. یعنی رنگ‌‌‌های آن قسمت پر رنگ تر خواهند شد.

استفاده از اسفنج در حالت Disaturate.

برای مشاهده نکات تکمیلی این درس، ویدئوی بالای صفحه را مشاهده کنید.

استفاده از ابزار Dodge and Burn به ویژه در روتوش تصاویر کاربرد فراوانی دارد. در درس‌‌‌های پروژه محور، با این ابزار بیشتر آشنا خواهید شد.

در نمایشگاه آپگراف، با نمونه کارهای الهام بخش بیشتری آشنا شوید. برای آگاهی از دوره‌‌‌های حرفه ای و تخفیف‌‌‌های ویژه سایت، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

برای دسترسی به فایل‌های تکمیلی لطفا بر روی دکمه ثبت نام کلیک کنید. ثبت‌نام

برای شرکت در وبینار رایگان رفع اشکال دوره اصول و پایه فتوشاپ ایمیل خود را وارد کنید.

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد. زمان برگزاری وبینار و نحوه شرکت در آن از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.