15- پاک کن در فتوشاپ (Eraser tool)

درس‌
اطلاعات تکمیلی

همانطور که از اسم آن پیداست، ابزار پاک کن در فتوشاپ (یا همان Eraser tool) برای حذف و پاک کردن قسمتی از تصویر است. هرچند که استفاده از این ابزار بسیار راحت است، ولی دانستن نکات تکمیلی کار با پاک کن در فتوشاپ می‌تواند در صرفه جویی وقت به شما کمک کند. در ادامه با این نکات آشنا می‌شوید.

در بخش مقالات آپگراف با نکات و تکنیک‌‌‌های بیشتری آشنا شوید!

پاک کن در فتوشاپ

برای شروع، می‌توانید ابزار پاک کن را از منوی سمت چپ انتخاب کنید. کلید میانبر ابزار پاک کن E است. همچنین، با نگه داشتن موس بر روی این ابزار خواهید دید که گزینه‌‌‌های مختلفی وجود دارد. پس از انتخاب ابزار پاک کن نیز چند گزینه در منوی Options ظاهر خواهند شد. به تصویر زیر دقت کنید.

محل قرار گیری و آیکن ابزار Eraser tool.
منوی گزینه‌ها در ابزار پاک کن در فتوشاپ.

همانطور که مشاهده می‌کنید، گزینه‌‌‌های موجود در ابزار پاک کن، مشابه ابزار براش (Brush tool) است. بنابرین کار با پاک کن بسیار شبیه به کار با ابزار براش است. هرچند که این گزینه‌ها به صورت کامل تر در درس براش‌ها توضیح داده شده است، ولی در زیر به صورت کلی به کاربرد یکی از آن‌ها اشاره میکنیم. سایر گزینه ها، بیشتر برای کار با قلم نوری هستند. که در درس مربوط به براش‌ها شرح داده شده اند.

برای آشنایی با قلم نوری می‌توانید این مقاله کوتاه آپگراف را مطالعه کنید.

Opacity

اگر این گزینه را بر روی 100 درصد قرار دهید، در هر قسمتی از تصویر که کلیک کنید به صورت کامل پاک خواهد شد. اگر آن را بر روی 50 درصد قرار دهید، 50 درصد پیکسل‌‌‌های آن قسمت از تصویر پاک خواهد شد. و برای پاک کردن 50 درصد باقی مانده، می‌توانید دوباره بر روی آن‌ها کلیک کنید.

در ابزار براش ها، Opacity به معنای شفافیت رنگ قلمو بود. در ابزار پاک کن نیز این امر صادق است. ولی به جای آن که خطوط و پیکسل هایی را ترسیم کنیم، آن‌ها را پاک می‌کنیم.

ابزار پاک کردن پس زمینه (Background eraser tool)

همانطور که گفتیم، با کلیک کردن و نگه داشتن بر روی ابزار پاک کن، چند گزینه دیگر برای شما ظاهر می‌شود. یکی از کاربردهای فتوشاپ، پاک کردن پس زمینه است. برای انجام این کار راه‌‌‌های زیادی وجود دارد. که ابزار پاک کردن پس زمینه یکی از این راه هاست. با توجه به تصویر زیر، می‌توانید این ابزار را انتخاب کنید.

اگر با ابزار ساده پاک کن تصویر را پاک کنیم، مشاهده خواهید کرد که برگ‌‌‌های درخت و پس زمینه همزمان پاک خواهند شد. ولی با استفاده از ابزار Background eraser می‌توانید برگ‌‌‌های درخت (یا هر سوژه دیگری را) حفظ کرده و فقط پس زمینه را پاک کنید. مانند تصویر زیر.

حفظ سوژه و پاک شدن پس زمینه تصویر.

نکته مهم در هنگام استفاده از این ابزار آن است، که در صورتی که پس زمینه شما پیچیده و شلوغ باشد، ممکن است به درستی آن را تشخیص ندهد. بنابرین، این ابزار بیشتر برای تصاویری که دارای پس زمینه‌‌‌های ساده و یکنواخت هستند بهتر جواب می‌دهد. برای پاک کردن تصاویر با پس زمینه‌‌‌های پیچیده و شلوغ، بهتر است از ابزار انتخاب (Selection) استفاده کنید. که در درس‌‌‌های قبلی شرح داده شده و در درس‌‌‌های بعدی نیز از آن استفاده خواهیم کرد.

نکته مهم در هنگام استفاده از پاک کن

دقت کنید که استفاده از پاک کن در فتوشاپ قسمت‌‌‌های پاک شده را برای همیشه پاک خواهد کرد یا در اصطلاح Destructive است. یعنی اگر در آینده بخواهید آن قسمت از عکس را برگردانید، و یا تغییراتی در آن ایجاد کنید، قادر به انجام اینکار نخواهید بود. ولی نگران نباشید! در آینده با معرفی ابزار Layer Mask راه کارهایی را به شما خواهیم آموخت که بتوانید بر روی قسمت‌‌‌های پاک شده عکس در هر زمانی تغییرات مورد نظر خود را اعمال کنید.

بنابرین، از ابزار پاک کن در فتوشاپ تنها زمانی استفاده کنید که مطمئن هستید نیازی به قسمت پاک شده نخواهید داشت.

ابزار پاک کن را هم یاد گرفتید. در درس بعد با Layer Mask آشنا خواهید شد که یکی از پرکاربردترین و مهم ترین قسمت‌‌‌های فتوشاپ است.

در این متن تنها به نکات اصلی اشاره شد. نکات تکمیلی استفاده از پاک کن را در ویدئوی بالای صفحه مشاهده کنید.

برای آگاهی از دوره‌‌‌های حرفه ای و تخفیف‌‌‌های ویژه سایت، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

برای دسترسی به فایل‌های تکمیلی لطفا بر روی دکمه ثبت نام کلیک کنید. ثبت‌نام

برای شرکت در وبینار رایگان رفع اشکال دوره اصول و پایه فتوشاپ ایمیل خود را وارد کنید.

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد. زمان برگزاری وبینار و نحوه شرکت در آن از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.