28- روتوش صورت در فتوشاپ (Face Retouch)

درس‌
اطلاعات تکمیلی

لینک‌های مرتبط:


روتوش صورت در فتوشاپ یکی از پرکاربردترین استفاده‌‌‌های این نرم افزار است. اهمیت روتوش در حرفه‌‌‌های عکاسی و حتی برای عکس‌‌‌های فضای مجازی، باعث شده تا مخاطبان بسیاری علاقه مند به یادگیری روتوش صورت شوند. این در به اصول پایه برای روتوش صورت در فتوشاپ پرداخته است. دقت کنید که در این درس فقط از ابزارهایی استفاده شده که در طول دوره اصول پایه فتوشاپ آموختید.

راه‌‌‌های بسیاری رای روتوش صورت در فتوشاپ وجود دارد. تاکید می‌کنیم که مباحث تدریس شده در این جلسه از ساده ترین تکنیک‌ها استفاده می‌کنند. تکنیک‌‌‌های حرفه ای تر روتوش صورت در دوره‌‌‌های بعدی تدریس خواهد شد.

  • پیش از شروع درس، پیشنهاد می‌کنیم که از قسمت نمایشگاه آپگراف نمونه کارهای روتوش را مشاهده کنید.

روتوش صورت در فتوشاپ

تصویری که امروز قصد روتوش آن را داریم، عکس زیر است. برای آن که بتوانید گام به گام با این آموزش پیش بروید، فایل این عکس را از قسمت اطلاعات تکمیلی (بالای صفحه) دانلود کنید. دقت کنید که در هنگام آموزش، برخی از افکت‌ها و تغییرات را بیش از میزان لازم اعمال کرده ایم. تا تغییرات برای شما بهتر قابل درک باشد. طبیعتا در هنگام انجام پروژه‌‌‌های عملی، استفاده از این تنظیمات به میزان دلخواه قابل تغییر خواهد بود.

پس از وارد کردن این عکس در محیط فتوشاپ، از آن یک کپی بگیرید. با این کار، می‌توانید تغییرات قبل و بعد از روتوش را به راحتی مشاهده کنید. همچنین، اگر قسمتی از عکس را به اشتباه پاک یا خراب کردید، می‌توانید با استفاده از نسخه کپی شده آن را به حالت اول بازگردانید.

حذف لکه‌‌‌های صورت در فتوشاپ

برای اینکار، از ابزار Spot healing brush استفاده می‌کنیم. در هنگام استفاده از این ابزار، طبق نکاتی که در درس مربوط به Healing brush مطرح شد، پیش میرویم. بنابرین، اندازه براش خود را کوچک کنید تا دقت کار بالاتر برود. سپس، بر روی لکه هایی که قصد پاک کردن آن‌ها را دارید کلیک کرده و رها کنید.

نتیجه استفاده از Spot Healing Brush.

نکته مهمی که در هنگام روتوش صورت وجود دارد، این است که لازم نیست همه لکه‌ها را پاک کنید. بعضی از لکه ها، زخم ها، و غیره از ویژگی‌‌‌های ظاهری یک فرد هستند. پاک کردن این لکه‌ها سبب غیرطبیعی جلوه کردن عکس شما خواهد شد. برای مثال، خال‌‌‌های روی صورت از این دسته عناصر هستند که پیشنهاد می‌شود در هنگام روتوش آن‌ها را پاک نکنید.

روتوش چشم هنگام روتوش صورت در فتوشاپ

یکی از تغییرات مهمی‌که کیفیت تصاویر شما را بهبود می‌بخشد، درخشندگی چشمان سوزه است. برای این کار هنگام روتوش صورت در فتوشاپ، از ابزار Dodge استفاده می‌کنیم.

پس از انتخاب این ابزار، از منوی Options در بالای صفحه، میزان Exposure را بر روی 15درصد قرار دهید. همچنین، Range را بر روی Midtone قرار دهید. پس از انجام این تغییرات، بر روی عنبیه چشم (قسمت رنگی) با براش نقاشی کنید. دقت کنید که از این ابزار بیش از حد استفاده نکنید. در غیر این صورت نتیجه کار غیر طبیعی خواهد شد. به تصویر زیر دقت کنید.

پس از تغییر روشنایی چشم.

افزودن سایه روشن در فتوشاپ

در مرحله بعدی، به تنظیم و تشدید سایه روشن‌ها بر روی صورت می‌پردازیم. انجام این مرحله، به کار شما بعد (Dimension) می‌بخشد. و باعث می‌شود تا برجستگی‌ها و جزئیات صورت خود را بهتر نمایش دهند.

  • برای شروع، ابتدا یک لایه در بالای عکس ایجاد کنید. برای مثال نام آن را Shadow میگذاریم. در این مرحله، به افزودن سایه بر روی صورت می‌پردازیم.
  • در گام بعدی، لایه ایجاد شده را انتخاب کنید تا تغییرات در این لایه انجام شود. یک براش ساده انتخاب کرده کرده و آن را به رنگ سیاه تغییر دهید. سپس، با این براش تمامی‌نقاطی که دارای سایه است را نقاشی کنید. توجه کنید که در این مرحله تمیز کاری لازم نیست. فقط سعی کنید تا حدودا سایه هایی که ترسیم میکنید در محل صحیح سایه قرار گرفته باشند. نتیجه کار شما باید چیزی شبیه به تصویر زیر شده باشد.
  • در مرحله بعدی، از قسمت Blending mode گزینه Multiply را انتخاب کنید. و Opacity را بر روی عددی ما بین 9 الی 15 درصد قرار دهید. خواهید دید که سایه‌‌‌های این قسمت طبیعی جلوه می‌کنند. در این مرحله می‌توانید با استفاده از ابزار پاک کن (Eraser tool) سایه هایی که غیرطبیعی جلوه میکنند پاک کنید. نتیجه کار شما چیزی شبیه به تصویر زیر خواهد شد.
  • در مرحله بعدی، همین کار را برای قسمت‌‌‌های روشن (هایلایت ها) انجام دهید. بنابرین، باید یک لایه جدید ایجاد کنید. نام آن را به Highlight تغییر دهید تا کارتان راحت تر شود. سپس، خطوطی مانند خطوط زیر با رنگ سفید در قسمت‌‌‌های روشن عکس (جاهایی که نور بازتاب پیدا کرده) ترسیم کنید. در نهایت آن لایه را از تنظیمات Blending mode به حالت Lighten تغییر دهید.

نتیجه کار شما باید چیزی شبیه به تصویر زیر شده باشد.

تنظیمات روشنایی و استفاده از فیلتر

در مرحله آخر، می‌توانید روشنایی کلی عکس را با استفاده از Adjustment layer تغییر دهید. برای اینکار، بر روی آیکن Adjustment layer کلیک کرده و گزینه Brightness/Contrast را انتخاب کنید.

سپس، از پنجره ای باز می‌شود، می‌توانید تیرگی و روشنایی را تغییر دهید. برای مثال، در این تصویر Brightness را اندکی بیشتر کنید. و Contrast را اندکی کاهش دهید.

سپس، از Photo filter ها استفاده میکنیم. فرض کنید که می‌خواهیم عکس ما حالت سرد پیدا کند. بنابرین، از یک فیلتر آبی رنگ استفاده میکنیم. سپس، Opacity فیلتر را کاهش دهید. در نهایت تصویر شما شبیه به تصویر زیر خواهد شد.

روتوش عکس کاری کاملا سلیقه ایست. می‌توانید حالت‌‌‌های مختلف روتوش را با تنظیمات متفاوت باب میل خودتان امتحان کنید. حتما نتایج کار خود را برای ما بفرستید!

مشاهده کردید که چگونه می‌شود با مطالب ساده ای که در طول دوره آموزش دادیم، به نتیجه ای زیبا دست یافت. اگر مطالب این درس برای شما تازگی داشت، حتما به درس‌‌‌های قبلی دوره مراجعه کنید!

برای آگاهی از دوره‌‌‌های حرفه ای و تخفیف‌‌‌های ویژه سایت، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

برای دسترسی به فایل‌های تکمیلی لطفا بر روی دکمه ثبت نام کلیک کنید. ثبت‌نام

برای شرکت در وبینار رایگان رفع اشکال دوره اصول و پایه فتوشاپ ایمیل خود را وارد کنید.

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد. زمان برگزاری وبینار و نحوه شرکت در آن از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.