12- Frame در فتوشاپ (قاب)

درس‌
اطلاعات تکمیلی

ابزار قاب یا Frame tool یکی از امکانات جدیدی است که در نسخه‌‌‌های به روز فتوشاپ وجود دارد. این ابزار به ویژه در Import کردن یا افزودن تصاویر به محیط فتوشاپ مفید است. در این پست به کاربرد Frame در فتوشاپ پرداخته ایم. و با ارائه چند مثال، حالات مختلف کار با آن را نمایش داده ایم.

با مراجعه به جعبه ابزار آپگراف، می‌توانید ابزارهای مختلف و تکمیلی برای فتوشاپ دانلود کنید.

ابزار Frame در فتوشاپ (قاب یا چارچوب)

برای شروع، ابتدا بر روی آیکن Frame tool از نوار ابزار سمت چپ کلیک کنید. مطابق تصویر زیر، مشاهده خواهید کرد که پس از انتخاب این ابزار، دو گزینه جدید در منوی Options برای شما ظاهر خواهد شد. همانطور که از ظاهر این دو گزینه پیداست، با کلیک بر روی آسکن مربع، قادر خواهید بود تا تصاویر خود را در قاب چهارگوش وارد محیط فتوشاپ کنید. همچنین، با کلیک بر روی آیکن دایره ای شکل، قاب دور تصویر شما به شکل دایره ای یا بیضوی خواهد بود.

با کلیک و انتخاب هر یک از این قاب ها، می‌توانید یک مربع یا دایره (به دلخواه) در صفحه سفید رنگ ترسیم کنید. به تصویر زیر توجه کنید.

همانطور که مشاهده می‌کنید، با استفاده از ابزار Frame در فتوشاپ، 3 قاب با ابعاد مختلف ترسیم کردیم. هر یک از این قاب‌ها در کادر قرمز رنگ مشخص شده است. برای اضافه کردن تصویر خود به این قاب ها، کافی است تا تصویر را Drag کرده و به درون این قاب‌ها انتقال دهید (Drop) کنید. مطابق تصویر زیر.

همانطور که می‌بینید، پس از افزودن تصاویر به این قاب ها، در قسمت لایه‌ها، چند آیکن ظاهر می‌شود. و در هر لایه، قسمت چپ مربوط به ابعاد و نوع قاب بوده و سمت راست قسمتی از تصویر است که در قاب نمایش داده می‌شود.

تنظیمات قاب و جابجایی عکس درون قاب

با انتخاب گزینه سمت چپ از قسمت لایه ها، Frame و یا قاب شما انتخاب می‌شود. و می‌توانید محل قرار گیری و یا ابعاد آن را تغییر دهید. با انتخاب گزینه سمت راست، تصویر شما انتخاب می‌شود. با جا به جا کردن این تصویر، می‌توانید قسمتی از عکس را که می‌خواهید نمایش داده شود انتخاب کنید. به عبارت دیگر، این گزینه برای جا به جا کردن عکس درون قاب است.

با دوبار کلیک بر روی آین قاب از پنل لایه ها، یک سری تنظیمات جدید مربوط به قاب نمایش داده می‌شود. برای مشاهده توضیحات تکمیلی مربوط به این تنظیمات، ویدئوی بالای صفحه را مشاهده کنید.

کار با ابزار قاب بسیار راحت است. به ویژه برای طراحی پوسترها یا شیت‌های معماری، از این ابزار استفاده می‌شود. در درس‌‌‌های بعدی با ابزارهای مفید دیگری آشنا خواهید شد.

برای مطالعه مقالات آموزشی و طراحی گرافیک، به بخش مقالات آپگراف سر بزنید. همچنین، برای آگاهی از دوره‌‌‌های حرفه ای و تخفیف‌‌‌های ویژه سایت، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

برای دسترسی به فایل‌های تکمیلی لطفا بر روی دکمه ثبت نام کلیک کنید. ثبت‌نام

برای شرکت در وبینار رایگان رفع اشکال دوره اصول و پایه فتوشاپ ایمیل خود را وارد کنید.

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد. زمان برگزاری وبینار و نحوه شرکت در آن از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.