17- Healing Brush در فتوشاپ (قلموی ترمیمی)

درس‌
اطلاعات تکمیلی

لینک‌های مرتبط:


ابزار Healing brush در فتوشاپ بیشتر در روتوش صورت و عکس استفاده می‌شود. در حالت کلی، این ابزار دارای سه حالت مختلف است که در ادامه به آن‌ها پرداخته ایم. نکته ای که پیش از توضیح این ابزار باید به آن اشاره کرد، آن است که نحوه کار با این ابزار دقیقا مشابه با براش (Brush) است. یعنی، تنظیمات سایز قلم، جهت، سختی و نرمی‌و… همگی مشابه با براش است که در درس‌‌‌های قبلی به آن پرداختیم.

برای مشاهده نمونه کارهای روتوش، می‌توانید به نمایشگاه آپگراف مراجعه کنید. همچنین، در انتهای این دوره، یک درس ویژه و پروژه محور برای روتوش چهره (با استفاده از مطالبی که در دوره آموزش داده شده) وجود دارد، که می‌توانید مشاهده کنید.

Spot Healing Brush

برای شروع، طبق تصویر زیر، از منوی سمت چپ ابزار Healing brush را انتخاب کنید. مشاهده می‌کنید که چند نوع ابزار مختلف در این گروه از براش‌ها موجود است. در این پست با نحوه کار برخی از این ابزارها آشنا خواهید شد. عملکرد Healing brush به این صورت است که به صورت اتوماتیک، و با توجه به عکس شما، قسمتی که بر روی آن کلیک می‌کنید را ترمیم می‌کند.

پس از انتخاب گزینه Spot healing brush، از منوی Option حالت Content aware را انتخاب کنید. سپس، بر روی هر نقطه ای که قصد ترمیم آن را دارید کلیک کنید. خواهید دید که آن قسمت از تصویر (لکه، جوش، مو و…) حذف شده و با پیکسل‌‌‌های مشابه اطراف آن جایگزین می‌شود.

نتیجه کار بعد از استفاده از Spot healing brush بر روی لکه‌‌‌های پوست.

برای افزایش دقت و زیبایی کار، بهتر است تا اندازه براش خود را کوچکتر کنید.

Healing Brush در فتوشاپ

ابزار دومی‌که در زیر گروه Healing Brush وجود دارد، ابزار Spot healing brush است. وظیفه ای ابزار، نمونه برداری از قسمتی از عکس و اجرای آن در قسمت مورد نظر شماست. برای اینکار، ابتدا باید این ابزار را انتخاب کنید. سپس، با فشردن دکمه Alt بر روی کیبورد، و کلیک بر روی عکس از قسمتی که می‌خواهید نمونه برداری کنید. دقت کنید که پس از زدن دکه Alt نشانگر موس شما به شکل دایره تغییر پیدا می‌کند. به تصویر زیر نگاه کنید.

پس از نگه داشتن دکمه Alt، نشانگر موس به این دایره تغییر پیدا میکند. با کلیک بر روی تصویر، از قسمت مشخص شده نمونه برداری کنید.

پس از آن که نمونه مورد نظر خود را انتخاب کردید، می‌توانید مانند رنگ، آن را در قسمت‌‌‌های مختلف تصویر اعمال کنید. برای مثال، شاید می‌خواهید قسمتی خالی از عکس را درخت پر کنید. برای اینکار می‌توانید از این ابزار استفاده نمایید.

پترن در فتوشاپ (Patterns)

حالت دیگه ابزار Healing brush در فتوشاپ، استفاده از پترن به عنوان قلمو و براش است. پترن‌ها الگوهایی هستند که در تمامی‌صفحه (و یا قسمت‌‌‌های انتخاب شده) تکرار می‌شوند. برای فهم بهتر موضوع، پیشنهاد می‌کنیم که ویدئوی بالای صفحه را مشاهده کنید.

برای دانلود پترن‌‌‌های کاربردی به جعبه ابزار آپگراف مراجعه کنید.

برای استفاده از پترن، ابتدا بر روی Healing brush کلیک کنید. سپس از منوی Options بر روی پترن کلیک کنید (تصویر زیر).

ابزار Patch tool

این ابزار نیز یکی از پر استفاده ترین قسمت‌‌‌های Healing brush در فتوشاپ است. کاربرد اصلی آن، پر کردن و یا تغییر قسمتی از عکس و جایگزین کردن آن با قسمت دیگر عکس است. برای شروع، ابتدا طبق تصویر زیر ابزار Patch tool را انتخاب کنید.

  • حالا قسمتی از عکس را که می‌خواهید تغییر دهید مطابق تصویر زیر انتخاب کنید. برای انتخاب، باید با موس دور آن قسمت را خط بکشید.
  • سپس قسمتی از عکس را که می‌خواهید با آن جایگزین کنید انتخاب کنید.
  • خواهید دید که مطابق عکس زیر، قسمت مشخص شده کاملا با ابرها جایگزین شده است.

کار با ابزار Healing brush در فتوشاپ بسیار لذت بخش و آسان است. ولی برای به یاد نگاه داشتن هر ابزار باید تمرین و تکرار مداوم داشته باشید. در درس‌‌‌های بعدی با ابزار جذاب تری آشنا خواهید شد.

برای آگاهی از دوره‌‌‌های حرفه ای و تخفیف‌‌‌های ویژه سایت، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

برای دسترسی به فایل‌های تکمیلی لطفا بر روی دکمه ثبت نام کلیک کنید. ثبت‌نام

برای شرکت در وبینار رایگان رفع اشکال دوره اصول و پایه فتوشاپ ایمیل خود را وارد کنید.

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد. زمان برگزاری وبینار و نحوه شرکت در آن از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.