16- ماسک در فتوشاپ (Layer Mask)

درس‌
اطلاعات تکمیلی

لینک‌های مرتبط:


یکی دیگر از ابزار کاربردی و حرفه ای فتوشاپ، که آن را با سایر نرم افزارهای مشابه متمایز می‌کند، ماسک (Layer mask) است. ماسک در فتوشاپ می‌تواند در موارد بسیاری مورد استفاده قرار گیرد. برخی از کاربردهای اساسی این ابزار در ادامه این مطلب توضیح داده شده است. تسلط و کار با این ابزار می‌تواند کیفیت کارهای شما را بسیار ارتقا بخشد. بنابرین، سعی کنید از همین الان با کار با ماسک آشنا شده و به آن عادت کنید.

ما در یکی از مقالات آپگراف لایه‌ها را با مثال‌‌‌های بیشتری شرح داده ایم. می‌توانید در این مقاله به مطالعه آن بپردازید.

ماسک در فتوشاپ

ماسک‌ها ابزاری هستند که بر روی لایه‌ها قرار می‌گیرند. بنابرین، ابتدا باید یک لایه و تصویر را در محیط فتوشاپ وارد کرده و سپس بر روی آن یک ماسک قرار دهید. وظیفه ماسک‌ها پنهان کردن و یا نمایش دادن بخشی از تصویر است. دقت کنید که ماسک‌ها قیمت مشخص شده را پاک نمی‌کنند و تنها آن را پنهان می‌کنند. بنابرین، در هر مرحله از کار، می‌توانید بخش پنهان شده را دوباره نمایان کنید.

برای شروع، با توجه به تصویر زیر، ابتدا لایه را انتخاب کرده، و سپس ابزار ماسک را بر روی لایه اضافه کنید.

ابزار ماسک با کلیک بر روی آیکن زیر پنل لایه‌ها افزوده خواهد شد.

مشاهده می‌کنید که پس از انتخاب ماسک، قسمتی جدید در سمت راست لایه انتخاب شده، نمایش داده می‌شود. حالا شما می‌توانید ماسک را بر روی لایه اعمال کنید.

نحوه استفاده از ماسک بر روی لایه

پس از آن که ماسک را اعمال کنید، توجه کنید که ماسک با استفاده از براش‌ها اعمال می‌شود. بنابرین، ابتدا باید بر روی لایه ماسک کلیک کنید و سپس با انتخاب براش، قسمتی از عکس را که می‌خواهید پنهان کنید و یا نمایش دهید، نقاشی کنید.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید، رنگ پالت شماست. پیش از آن که لایه ماسک را انتخاب کنید، رنگ‌‌‌های پالت شما می‌تواند هر رنگی را شامل شود. ولی در هنگام کار با لایه ها، تنها رنگ‌‌‌های سیاه و سفید قابل استفاده هستند.

رنگ سیاه برای پنهان کردن و رنگ سفید برای نمایان کردن قسمت پنهان شده استفاده می‌شود. به تصویر زیر توجه کنید.

مشاهده می‌کنید که پس از اعمال رنگ سیاه بر روی قسمتی از عکس، آن قسمت پنهان شده. همچنین، مشاهده می‌کنید که بر روی لایه ماسک، لکه ای سیاه رنگ دیده می‌شود. این لکه یعنی آن قسمت از عکس دیده نمی‌شود و ماسک شده است.

برای باز گرداندن عکس به حالت قبل و نمایان کردن قسمت پنهان شده، باید بخش سیاه را از روی ماسک به سفید تغییر دهید. برای این کار، کافی است دکمه X را بر روی کیبورد فشار دهید. با این کار، رنگ سیاه پالت شما به سفید تغییر خواهد کرد. سپس می‌توانید با رنگ سفید بر روی قسمتی از عکس میخواهید نمایان شود نقاشی کنید. مانند تصویر زیر.

یک مثال از کاربرد ماسک

برای اینکه استفاده از ماسک در فتوشاپ برای شما ملموس تر شود، به مثال زیر توجه کنید. در این مثال، عکس درون قابل پاک شده و با تصویر پروانه جایگزین شده است.

برای اینکار، گام‌‌‌های زیر را انجام دهید.

  • ابتدا بر روی لایه تصویر کلیک کرده و یک ماسک ایجاد کنید.
  • قسمتی از عکس که میخواهید جایگزین کنید کنید را انتخاب (Select) کنید.
  • بر روی لایه ماسک کلیک کنید.
  • قسمت انتخاب شده را سیاه کنید تا عکس پنهان شود.
  • عکس مورد نظر (پروانه) را وارد محیط فتوشاپ کنید.
  • عکس را در لایه زیرین تصویر اصلی و لایه ماسک شده قرار دهید.
  • محل قرار گیری پروانه را درون قاب تنظیم کنید.

برای مشاهده گام به گام این مراحل، ویدئوی بالای صفحه را مشاهده کنید.

کار با ماسک در فتوشاپ به شما در سرعت بخشیدن و زیبایی کارهایتان کمک خواهد کرد. مثالی که زده شد، تنها یکی از کاربردهای ماسک بود. در درس‌‌‌های پروژه محور، مثال‌‌‌های حرفه ای دیگری را مشاهده خواهید کرد.

برای دیدن نمونه کارهای بیشتر، به نمایشگاه آپگراف مراجعه کنید. همچنین، برای آگاهی از دوره‌‌‌های حرفه ای و تخفیف‌‌‌های ویژه سایت، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

برای دسترسی به فایل‌های تکمیلی لطفا بر روی دکمه ثبت نام کلیک کنید. ثبت‌نام

برای شرکت در وبینار رایگان رفع اشکال دوره اصول و پایه فتوشاپ ایمیل خود را وارد کنید.

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد. زمان برگزاری وبینار و نحوه شرکت در آن از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.