7- انواع لایه‌‌ها در فتوشاپ (Smart Objects, Vector و غیره)

درس‌
اطلاعات تکمیلی

لینک‌های مرتبط:


پس از آنکه با توجه به درس قبلی با مفهوم لایه‌ها آشنا شدید، نوبت به یادگیری انواع لایه‌ها است. همانطور که گفتیم، لایه‌ها یکی از اساسی ترین ابزارهای موجود در فتوشاپ هستند. بنابرین، داشتن دانش پایه از انواع و کاربرد هر یک از لایه‌ها بسیار ضروری است. در این پست به مروری از انواع لایه‌ها و برخی از تنظیمات مربوط به آن‌ها پرداخته ایم.

پیش از آنکه به بررسی انواع لایه‌ها بپردازیم، بهتر است با تنظیمات اولیه آن‌ها آشنا شویم.

تنظیمات ظاهر لایه ها

برای اینکه بتواند با لایه‌ها بهتر کار کنید، می‌توانید نحوه نمایش آن‌ها را به طرز دلخواه خود در آورید. برای اینکار، طبق تصویر زیر، از نوار پایین بر روی Panel options کلیک کنید. پس از کلیک، پنجره ای مانند پنجره تصویر بعدی برای شما ظاهر خواهد شد.

پنجره تنظیمات لایه ها.
پنجره تنظیمات لایه ها.

با کلیک بر روی اندازه‌‌‌های مختلف تصویر، می‌توانید حالت‌‌‌های مختلف نمایش تصویر را تغییر دهید. این مطلب به صورت کامل تر در ویدئوی بالای صفحه شرح داده شده است.

دسته بندی لایه‌ها در یک گروه

دسته بندی لایه‌ها نه تنها سبب منظم شدن محیط کاری شما می‌شود، بلکه باعث آسانتر شدن افزودن یا پاک کردن برخی تنظیمات از روی لایه‌‌‌های داخل گروه نیز می‌گردد. برای این که لایه‌ها را در یک گروه دسته بندی کنید، مطابق تصویر زیر ابتدا لایه‌‌‌های مورد نظر را انتخاب کنید (CNTRL و کلیک). سپس، راست کلیک کرده و منوی باز شده Group from layers را انتخاب کنید. اینکار با فشردن کلیدهای CNTRL+G نیز امکان پذیر است.

برای خراج کردن از حالت گروه، راست کلیک کرده و بر روی Ungroup layers کلیک کنید.

معرفی انواع لایه ها

  • لایه‌‌‌های متنی (Text)
  • لایه‌‌‌های Smart Object
  • لایه‌‌‌های پیکسلی
  • لایه‌‌‌های وکتور

لایه‌‌‌های متنی (Text)

هر نوشته و یا متنی که با کیبورد تایپ کنید، در این لایه‌ها قرار می‌گیرند. برای اینکار می‌توانید هم از لایه‌ها یک لایه متنی (Text) ایجاد کنید. و هم اینکه با فشردن دکمه T بر روی کیبورد این کار را انجام دهید. دقت کنید که لایه‌‌‌های متنی نیز جزو لایه‌‌‌های وکتور هستند که با افزایش و کاهش ابعاد، کیفیت آن‌ها تغییری نمی‌کند. ولی برای راحتی دسته بندی، فتوشاپ آن‌ها را در گروهی جداگانه قرار داده است.

برای آشنایی با بیشتر با تفاوت تصاویر رستر و وکتور، می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

لایه‌‌‌های اسمارت آبجکت (Smart Object)

لایه‌‌‌های اسمارت آبجکت با لایه‌‌‌های معمولی دارای دو تفاوت اصلی هستند. یکی از مهمترین تفاوت ها، حفظ کیفیت تصاویر هنگام تغییر اندازه است. لایه هایی که به صورت اسمارت آبجکت هستند با تغییر اندازه، کیفیت خود را از دست نمی‌دهند. ولی در تصاویر رستری و پیکسلی، در اغلب مواقع با کاهش شدید کیفیت مواجه خواهید بود. تفاوت دوم، این است که با دوبار کلیک بر روی تامبنیل اسمارت آبجکت (تصویر لایه) می‌توانید آن لایه را در فایلی متفاوت ادیت و ویرایش کنید. این ویژگی به خصوص در مواقعی که دارای فایل‌ها متعددی در محیط فتوشاپ هستید بسیار مفید واقع خواهد شد.

لایه‌‌‌های پیکسلی (Pixlar)

تمامی‌تصاویری که با دوربین میگیرید، ساختاری پیکسلی دارند. یعنی از مجموعه ای از پیکسل‌ها تشکیل شده اند. در فتوشاپ، هنگامی‌که با براش خطوط را ترسیم کنید، این ترسیمات در لایه‌‌‌های پیکسلی ایجاد خواهند شد. برای آشنایی بیشتر با مفهوم پیکسل، می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

لایه‌‌‌های وکتور (Vector)

تصاویر وکتور، از خطوط برداری به وجود می‌آیند. یعنی با تغییر اندازه آن ها، کیفیتشان کاهش پیدا نمیکند. هرچند برای استفاده روز مره از فتوشاپ یادگیری کامل این مفاهیم نیاز نیست، ولی داشتن دانش ابتدایی از مفهوم لایه‌‌‌های وکتور و رستر، می‌تواند به شما در ارائه کارهای با کیفیت و حرفه ای تر کمک کند.

Adjustment Layers

به غیر از این چهار گونه از انواع لایه‌ها، گروه دیگری از لایه‌ها نیز در فتوشاپ وجود دارد. Adjustment Layers، برای تغییر ویژگی‌‌‌های مختلف تصویر، مانند نور، رنگ، تیرگی، روشنی، و غیره است. اگر در کنار لایه (مانند تصویر زیر) آیکنی مشابه آیکن‌‌‌های زیر بود، یعنی آن لایه یک Adjustment Layer است. با دوبار کلیک بر روی این دسته از لایه ها، می‌توانید مشخصات هر یک را تغییر دهید. با این لایه‌ها در دروس بعدی بیشتر آشنا خواهیم شد.

انواع لایه ها

در هر پروژه ای، از انواع لایه‌ها استفاده خواهید کرد. در این پست هدف آشنایی کلی با گونه‌‌‌های مختلف لایه‌ها در فتوشاپ بود. در دروس بعدی به صورت دقیق تر با عملکرد این لایه‌ها آشنا خواهیم شد.

در این درس با انواع لایه‌‌‌های فتوشاپ آشنا شدید. کم کم در حال آماده شدن برای کار با فتوشاپ هستید! ولی عجله نکنید! درس بعدی درباره یکی دیگر از ویژگی‌‌‌های جذاب لایه‌ها را مشاهده کنید.

برای آگاهی از دوره‌‌‌های حرفه ای و تخفیف‌‌‌های ویژه سایت، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

برای دسترسی به فایل‌های تکمیلی لطفا بر روی دکمه ثبت نام کلیک کنید. ثبت‌نام

برای شرکت در وبینار رایگان رفع اشکال دوره اصول و پایه فتوشاپ ایمیل خود را وارد کنید.

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد. زمان برگزاری وبینار و نحوه شرکت در آن از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.