6- لایه در فتوشاپ و تنظیمات مربوط به آن (افزودن/حذف کردن/تغییر نام/کپی)

درس‌
اطلاعات تکمیلی

لایه در فتوشاپ یکی از ویژگی‌ها مهم و متمایز کننده این نرم افزار است. کار با لایه‌ها برای انجام بیشتر تغییرات و ویرایش‌ها ضروری است. در این درس به آموزش مباحث پایه و ضروری لایه در فتوشاپ پرداخته ایم. برای شروع و قبل از هر کاری، بهتر است با مفهوم لایه‌ها آشنا شویم.

مفهوم لایه در فتوشاپ

تصور کنید که چندین صفحه شفاف، مانند شیشه، دارید. اگر تمامی‌این صفحات را روی یکدیگر قرار دهید و از بالا به ان‌ها نگاه کنید چه میبینید؟ یک صفحه، که دارای تمامی‌ویژگی‌‌‌های سایر شیشه‌ها (یا لایه ها) است. چنین نیست؟

کاربرد لایه در فتوشاپ نیز دقیقا مشابه همین مثال است. برای درک بهتر، به تصویر زیر دقت کنید:

همانطور که مشاهده می‌کنید، لایه‌‌‌های سمت راست (مستطیل قرمز سمت راست) روی هم قرار گرفته اند تا به تصویر سمت چپ (مستطیل قرمز سمت چپ) شکل ببخشند. توجه کنید که لایه آبی در بالای این سه رنگ قرار دارند، و به همین دلیل، در تصویر نهایی نیز به ما نزدیک تر است و بالاتر از دو رنگ دیگر دیده می‌شود. به همین ترتیب، دایره زرد رنگ در میانه دو دایره آبی و قرمز قرار گرفته است. دقت کنید که اگر قسمتی از لایه در زیر لایه ای دیگر قرار گیرد (مانند تصویر بالا) در تصویر نهایی، آن بخش دیده نخواهد شد–درست مانند واقعیت!

در قسمت مقالات سایت، میتوانید اطلاعات مفیدی را درباره طراحی گرافیک، فتوشاپ و غیره مطالعه کنید.

فعال و غیر فعال کردن لایه در فتوشاپ

همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، یک علامت چشم در کنار هر لایه قرار دارد. با کلیک کردن بر روی این علامت، می‌توانید آن را خاموش یا روشن کنید. طبیعتا لایه ای که خاموش باشد در تصویر نهایی دیده نخواهد شد. این موضوع در تصویر زیر نمایش داده شده است.

تغییر نام لایه ها

درست در سمت راست عکس لایه، نام آن قرار گرفته است. برای تغییر نام آن لایه باید دقیقا روی اسم آن دوبار کلیک کنید. اگر در سمت چپ و یا راست اسم کلیک کنید، تنظیماتی مربوط به بخش‌‌‌های دیگر باز خواهد شد. در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که با دو بار کلیک بر روی نام، امکان ویرایش آن به ما داده می‌شود.

جا به جایی لایه

نکته حائز اهمیت دیگر، این است که لایه‌ها همیشه قابلیت جا به جا شدن (بالا پایین شدن) را دارند. بالا و پایین کردن لایه‌ها موقعیت نمایش آن‌ها در تصویر نهایی را نیز تغییر میدهد. دقت کنید که جابه جایی لایه‌ها باید با دقت تمام صورت گیرد. به ویژه اگر در ابتدای راه یادگیری فتوشاپ هستید، کار با این ابزار ممکن است اندکی دشوار باشد. ولی نگران نباشید! به مرور زمان استفاده و عملکرد لایه‌ها به یک کار معمولی و روزمره تبدیل خواهد شد.

برای جابه جایی کافی است تا بر روی لایه مورد نظر کلیک کنید و نگه دارید (Drag). سپس، در محل مورد نظر خود آن را رها (ِDrop) کنید. به تصویر زیر نگاه کنید:

روند جا به جا کردن لایه دایره زرد به بالای لایه دایره آبی.

کار با لایه انتخاب شده

نکته بسیار مهم درباره لایه در فتوشاپ آن است که شما تنها قادر به کادر بر روی لایه هایی هستید که آن را انتخاب کرده اید. برای انتخاب لایه، باید روی آن کلیک کنید. بعد از کلیک روی لایه مورد نظر، آن لایه انتخاب شده است و شما می‌توانید هر تغییری که بخواهید، بدون تغییر در سایر لایه ها، ایجاد کنید.

به همین ترتیب، در صورتی که بیش از یک لایه را انتخاب کنید، قادر خواهید بود تا چندین لایه را همزمان انتخاب کرده و جا به جا کنید. برای انتخاب چندین لایه باید CNTRL را نگاه داشته و روی لایه‌‌‌های مورد نظر کلیک کنید. به تصویر زیر دقت کنید.

همانطور که می‌بینید، لایه‌‌‌های پس زمینه، دایره زرد و قرمز اتخاب شده اند. و می‌توان آن‌ها را جا به جا کرد. ولی دایره آبی انتخاب نشده است و نمی‌توان آن را جا به جا کرد.

در بعضی مواقع، لایه‌ها قفل هستند. قفل بودن یا نبودن لایه‌ها را می‌توان رو به روی اسم آن لایه مشاهده کرد. قفل به معنای آن است که شما نمی‌توانید هیچ تغییری بر روی آن لایه اعمال کنید. برای برداشتن قفل، کافی است تا روی آیکن قفل یکبار کلیک کنید.

ایجاد لایه در فتوشاپ

برای ایجاد، حذف و یا برخی تغییرات (که در درس‌‌‌های بعدی به آن‌ها پرداخته ایم) می‌توانید از نوار پایینی پنل لایه‌ها استفاده کنید. این نوار در تصویر زیر با مستطیل قرمز رنگ نمایش داده شده است.

با کلیک بر روی علامت + (New Layer) می‌توانید یک لایه جدید ایجاد کنید. دقت کنید، که لایه جدید همیشه بالاتر از آن لایه ای که انتخاب کرده اید ایجاد خواهد شد. مثلا، در تصویر زیر لایه «دایره زرد» انتخاب شده است. بنابرین، لایه جدید بالای این لایه ایجاد خواهد شد.

گزینه‌ها و تنظیمات مختلف بسیاری برای لایه‌ها وجود دارد. در این درس هدف ما شرح همه این مشخصات نبود. و تنها به آشنایی با کلیت لایه‌ها پرداختیم. در دروس بعدی، گام به گام با ویژگی‌ها مختلف لایه‌ها و انواع آن‌ها آشنا خواهید شد.

لایه‌ها از مهم ترین بخش‌‌‌های فتوشاپ هستند. تا اینجا شما با مفهوم لایه‌ها آشنا شدید. برای تسلط بر این ابزار باید تمرین کنید. ویدئوهای بعدی ما دارای تمارین و تکالیفی هستند که می‌توانید انجام داده و برای ما بفرستید! پس با ما همراه باشید.

برای دیدن نمونه کارهای حرفه ای به نمایشگاه آپگراف سر بزنید! اگر میخواهید کارهایتان در نمایشگاه منتشر شود، آن را برای ما ارسال کنید. همچنین، برای آگاهی از دوره‌‌‌های حرفه ای و تخفیف‌‌‌های ویژه سایت، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

برای دسترسی به فایل‌های تکمیلی لطفا بر روی دکمه ثبت نام کلیک کنید. ثبت‌نام

برای شرکت در وبینار رایگان رفع اشکال دوره اصول و پایه فتوشاپ ایمیل خود را وارد کنید.

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد. زمان برگزاری وبینار و نحوه شرکت در آن از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.