9- جابجایی در فتوشاپ (Move tool)

ابزار جابجایی در فتوشاپ یا همان Move Tool یکی از پرکاربردترین ابزارهای فتوشاپ است. کار با این ابزار بسیار ساده است. در این پست به طور کامل با نحوه استفاده از ابزار جایجایی در فتوشاپ آشنا خواهید شد. همچنین، نکات تکمیلی برای جابجایی همزمان و هم ردیف کردن عناصر در فتوشاپ نیز در این ویدئو و پست آموزشی توضیح داده شده است.

پیش از شروع درس، پیشنهاد میکنیم که به بخش مقالات آپگراف سر بزنید. مطمئن هستیم که نمونه کارها و آموزش‌‌‌های کاربردی بسیاری را مشاهده خواهید کرد!

ابزار جابجایی در فتوشاپ

با توجه به تصویر زیر، می‌بینید که Move tool در نوار ابزار سمت چپ فتوشاپ و در قسمت بالای آن قرار گرفته است. کلید میانبر برای فعال کردن ابزار فتوشاپ دکمه V است. پس از انتخاب این ابزار، خواهید دید که در منوی Options گزینه‌‌‌های متنوعی فعال می‌شوند. در ادامه به شرح این گزینه‌ها خواهیم پرداخت. ولی ابتدا بهتر است به کلیت ابزار جابجایی و نحوه استفاده از آن بپردازیم.

move tool
از منوی سمت چپ (کادر مستطیل قرمز) می‌توانید ابزار Move tool را انتخاب کنید.

جابجا کردن عناصر و تصاویر

برای اینکار، ابتدا باید ابزار جابجایی را انتخاب کنید. سپس، بر روی لایه ای که عنصر یا تصویر مورد نظر شما در آن قرار دارد کلیک کنید. پس از انتخاب لایه، می‌توانید به راحتی بر روی تصویر کلیک کرده و نگه دارید (Drag) و با جا به جا کردن موس، آن تصویر را نیز جابجا کنید. به همین سادگی!

ولی در بعضی از مواقع تعداد لایه‌ها بسیار زیاد بوده و انتخاب عکس و عنصر مورد نظر از میان آن‌ها بسیار دشوار است. اگر نمی‌خواهید لایه را انتخاب کنید، می‌توانید با زدن و نگه داشتن دکمه CNTRL و کلیک بر روی عنصر، آن را به راحتی و بدون نیاز به انتخاب لایه جابجا کنید.

هم‌ردیف کردن و هم‌باد کردن عناصر در فتوشاپ

برخی از مواقع ممکن است بخواهید تا چند عنصر را درست در یک ردیف قرار دهید. و یا اینکه یک عنصر را نسبت به عنصری دیگری هم‌باد کنید (گوشه‌ها و اضلاع آن را در یک ردیف قرار دهید). برای این کار می‌توانید پس از انتخاب گزینه Move، از منوی Options اینکار را انجام دهید. به تصویر زیر توجه کنید.

جابجایی در فتوشاپ
گزینه‌‌‌های مربوط به هم ردیف کردن در فتوشاپ.

با انتخاب این گزینه ها، می‌توانید حالات مختلف هم ردیف کردن و هم باد کردن را امتحان کنید. توضیحات دقیق هر یک از این گزینه‌ها در ویدئوی بالای صفحه نمایش و شرح داده شده است.

برای مثال، یکی از نتیجه‌‌‌های استفاده از این نوع جابجایی در فتوشاپ، در تصویر زیر قابل مشاهده است.

هم ردیف کردن عناصر با استفاده Options در ابزار Move.

استفاده از ابزار جابجایی بسیار راحت و پرکاربرد است. این تنها یکی از مجموعه ابزار پرکاربرد فتوشاپ است که در این دوره آموزش داده شده است. در درس‌‌‌های بعدی با ابزارهای جذاب دیگری آشنا خواهید شد.

در قسمت نمایشگاه سایت، می‌توانید نمونه کارهای استفاده از این ابزارها را ببینید. برای آگاهی از دوره‌‌‌های حرفه ای و تخفیف‌‌‌های ویژه سایت، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

برای شرکت در وبینار رایگان رفع اشکال دوره اصول و پایه فتوشاپ ایمیل خود را وارد کنید.

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد. زمان برگزاری وبینار و نحوه شرکت در آن از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.