19- سطل رنگ در فتوشاپ (Paint Bucket & Gradiant)

درس‌
اطلاعات تکمیلی

لینک‌های مرتبط:


سطل رنگ در فتوشاپ و ابزار گرادیانت برای اعمال یک رنگ مشخص و یا طیف رنگی بر روی تصویر است. ابزار سطل رنگ برای اعمال یک رنگ بر روی تصویر است. ابزار گرادیانت برای ایجاد طیف رنگی بر روی تصویر است. با هر دوی این مفاهیم در این پست آشنا خواهید شد. کار با ابزار Paint Bucket مشابه کار با ابزار براش است. گزینه هایی که پس از انتخاب ابزار سطل رنگ در فتوشاپ در منوی بالای صفحه ظاهر می‌شود، مشابه ابزار براش است.

در ادامه متن ابتدا با ابزار Paint Bucket آشنا شده و سپس به شرح Gradiant می‌پردازیم. هر دوی این ابزارها در گروه Paint bucket قرار دارد. و برای انتخاب آن‌ها باید بر روی آیکن مربوطه (تصویر زیر) کلیک کرده و نگه دارید تا بتوانید بین آن‌ها انتخاب کنید.

سطل رنگ در فتوشاپ (Paint Bucket)

از منوی ابزارها، بر روی Paint bucket کلیک کنید. دقت کنید که ممکن است این ابزار به صورت پیش فرض بر روی Gradiant باشد. بنابرین بهترین کار استفاده از کلید میانبر G برای انتخاب این ابزار است. برای تغییر ابزار به حالات مختلف، باید بر روی آیکن این ابزار کلیک کرده و نگه دارید. سپس می‌توانید از پنجره باز شده بر روی ابزار مورد نیاز کلیک کرده و آن را انتخاب کنید.

برای شروع، می‌توانید یک لایه جدید باز کنید. سپس، با انتخاب ابزار سطل رنگ و انتخاب یک رنگ از پالت، بر روی لایه ای که تازه ساخته اید کلیک کنید. با این کار، تمامی‌لایه به رنگ مورد نظر شما تغییر پیدا خواهد کرد. می‌توانید با تنظیمات Opacity و یا Blending modes (که در جلسات مربوط به لایه‌ها توضیح داده شده است) حالات مختلف ترکیب رنگ را تنظیم کنید. به تصویر زیر توجه کنید.

اگر میخواهید قسمتی از رنگ‌‌‌های یک تصویر را به رنگی دیگر تغییر دهید، نیازی به باز کردن لایه جدید نیست. می‌توانید ابزار سطل رنگ را انتخاب کرده و پس از انتخاب رنگ مورد نظر، بر روی قسمتی از تصویر که میخواهید تغییر دهید کلیک کنید. مطابق تصویر زیر، رنگ هایی که انتخاب کردید تغییر پیدا میکنند.

نکته حائز اهمیت این است، که در منوی Options تصویر بالا (مستطیل قرمز رنگ) گزینه Contiguous فعال است. بنابرین، رنگ هایی که به هم متصل هستند تغییر پیدا کرده اند. با برداشتن تیک این گزینه، مانند تصویر زیر، تمامی‌رنگ‌‌‌های مشابه رنگی که بر روی آن کلیک کردید، به رنگ دلخواه تغییر خواهند کرد.

استفاده از گرادیانت در فتوشاپ

با کلیک بر روی ابزار سطل رنگ، می‌توانید ابزار گرادیانت یا طیف رنگی را مشاهده و انتخاب کنید (تصویر زیر). ابزار Gradiant برای اعمال یک طیف رنگی با جهتی مشخص بر روی تصویر است. این ابزار برای اعمال افکت‌‌‌های مختلف در فتوشاپ کاربرد دارد. که در ادامه با یکی از آن‌ها آشنا خواهیم شد.

برای اعمال گرادیانت بر روی تصویر خود، گام‌‌‌های زیر را انجام دهید.

  • ابتدا ابزار گرادیانت را مطابق تصویر بالا انتخاب کنید.
  • سپس طیف رنگی مورد نظر خورد را از منوی Options مشخص کنید (مستطیل قرمز رنگ در تصویر زیر).
  • سپس جهت ترسیم و زاویه آن را با کلیک کردن بر روی صفحه مشخص کنید.
  • موس را به سمتی که میخواهید طیف در آن جهت اتداد داشته باشد برده و دوباره کلیک کنید.
  • تنظیمات مربوط به طیف رنگی را می‌توانید از لایه جدیدی که ایجاد شده تغییر دهید.
  • تنظیمات گرادیانت‌ها نکات بسیاری دارد که می‌توانید آن‌ها را در ویدئوی بالای صفحه مشاهده کنید. تغییرات رنگی، جهت و نوع طیف رنگی، میزان شدت آن و غیره از جمله این تنظیمات هستند.

تبدیل گرادیانت به ماسک در فتوشاپ

یکی دیگر از کاربردهای گرادیانت، استفاده از آن به عنوان ماسک است. برای این کار می‌توانید ابتدا لایه مورد نظر خود را انتخاب کنید. سپس، طبف توضیحات ارائه شده در درس مربوط به ماسک در فتوشاپ، یک ماسک بر روی آن لایه ایجاد کنید. سپس بر روی آیکن ابزار گرادیانت کلیک کرده و در لایه ماسکی که ایجاد کردید یک طیف رنگی ایجاد کنید. مشاهده خواهید کرد که طیف رنگی ایجاد شده از سفید تا سیاه است. و در بخش‌‌‌های میانی آن، رنگ‌‌‌های طوسی وجود دارد. به تصویر زیر دقت کنید.

مشاهده می‌کنید که قسمتی که با استفاده از گرادیانت ماسک شده است، با درجه شفافیت مختلفی پنهان/نمایان شده و لایه زیرین آن (رنگ صورتی) دیده می‌شود. جاهایی که رنگ تیره وجود دارد، لایه زیرین بیشتر نمایان شده و با کمرنگ شدن لایه ماسک، لایه زیرین نیز کمتر دیده می‌شود.

کار با گرادیانت ممکن است در ابتدای کار کمی‌دشوار باشد. ولی یادگیری و استفاده از آن، به کارهای شما کیفیت جدید و زیبایی می‌بخشد.

در نمایشگاه آپگراف با کارهای الهام بخش طراحی گرافیک آشنا شوید. برای آگاهی از دوره‌‌‌های حرفه ای و تخفیف‌‌‌های ویژه سایت، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

برای دسترسی به فایل‌های تکمیلی لطفا بر روی دکمه ثبت نام کلیک کنید. ثبت‌نام

برای شرکت در وبینار رایگان رفع اشکال دوره اصول و پایه فتوشاپ ایمیل خود را وارد کنید.

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد. زمان برگزاری وبینار و نحوه شرکت در آن از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.