22- ابزار Pen در فتوشاپ

کار با ابزار Pen در فتوشاپ نیاز به آموزش صحیح در کنار تمرین و تکرار دارد. به خاطر ظاهر پیچیده و تنظیمات این ابزار، بسیاری از کاربران فتوشاپ به یادگیری آن نمی‌پردازند. ولی باید بدانید، که داشتن دانش و مهارت استفاده از ابزار Pen در فتوشاپ می‌تواند سرعت عمل و دقت و کیفیت کار شما را افزایش دهد. در این مطلب به آموزش اصول و نکات تکمیلی استفاده از ابزار Pen پرداخته ایم.

ولی پیش از آن که وارد بحث اصلی شویم، لازم است که تفاوت میان خطوط Vector (برداری) و Raster را بدانید. ما در این مقاله به شرح کامل تفاوت این دو نوع خطوط پرداخته ایم. پیشنهاد میکنیم که قبل از استفاده از Pen tool، چند دقیقه وقت بگذارید و مقاله آپگراف را مطالعه کنید.

ابزار Pen در فتوشاپ

برای انتخاب ابزار Pen، می‌توانید از منوی ابزار بر روی آیکن مشخص شدن در تصویر زیر کلیک کنید. همچنین، کلید میانبر این ابزار P است. برای شروع، بر روی اولین گزینه از انواع Penها کلیک کنید. پس از انتخاب ابزار Pen، خواهید دید که در منوی Options چند گزینه ظاهر می‌شود. در مستطیل مشخص شده در تصویر زیر، می‌بینید که دو نوع حالت برای ابزار Pen در فتوشاپ وجود دارد. حالت Path و حالت Shape.

برای شروع، گزینه Path را انتخاب کنید. در ادامه به شرح این گزینه پرداخته ایم.

گزینه Path (مسیر)

ابزار Path برای ترسیم خطوط به شکل یک مسیر بر روی صفحه است. پس از انتخاب این گزینه، می‌توانید با کلیک بر روی قسمت‌‌‌های مختلف صفحه، خطوطی به هم پیوسته ترسیم کنید. دقت کنید که با کلیک (بدون فشردن هیچ دکمه دیگری) خطوط شما و زوایای بین آن‌ها به صورت تیز ترسیم می‌شوند.

اگر میخواهید خطوط شما منحنی باشند، باید در هنگام کلیک بر روی نقطه دوم، کلیک کرده و رها نکنید. بلکه باید پس از کلیک، آن را بکشید. به تصویر زیر دقت کنید.

مشاهده می‌کنید که با کلیک کردن و کشیدن موس (Drag)، زوایای تیز بین خطوط از بین می‌رود. و خطوط به شکل منحنی ترسیم می‌شوند. نکته مهم در هنگام استفاده از این خطوط منحنی، توجه به Handleها و دسته هایی است که ایجاد می‌شوند. این دسته‌ها برای تغییر منحنی و زاویه آن هاست. برای تغییر این زوایا باید دکمه Cntrl را بر روی کیبورد فشار دهید. سپس بر روی مربع سیاه رنگی که در مرکز خط مماس بر منحنی (دسته) وجود دارد کلیک کنید حالات میتوانید جهت ترسیم این خط مماس را تغییر داده و نحوه ترسیم منحنی را نیز کنترل کنید.

  • پیشنهاد میکنیم که برای درک بهتر مطلب، حتما ویدئوی بالای صفحه را مشاهده کنید.

گزینه‌‌‌های مختلف ابزار Pen در فتوشاپ

پس از اینکه مسیر خود را با استفاده از ابزار Pen ترسیم کردید، آن را به صورت یک شکل بسته در آورید. خواهید دید که در منوی Options گزینه‌‌‌های متفاوتی ظاهر خواهد شد.

این گزینه‌ها شامل موارد زیر است:

  • Selection: با کلیک بر روی این گزینه می‌توانید مسیر ترسیم شده را انتخاب کنید.
  • Mask: با انتخاب این گزینه می‌توانید مسیر ترسیم شده را به لایه ماسک تبدیل کنید.
  • Shape: با کلیک بر روی این گزینه، مسیری که ترسیم کردید به یک شکل تبدیل خواهد شد.

گزینه Shape

پس از انتخاب ابزار Pen، می‌توانید از منوی Options گزینه Shape را انتخاب کنید. این گزینه برای ترسیم مستقیم شکل مورد استفاده قرار می‌گیرد. با انتخاب و ترسیم شکل، گزینه‌‌‌های بیشتری در منوی Options در بالای صفحه نمایش داده خواهد شد.

این گزینه‌ها مفصلا در ویدئوی بالای صفحه توضیح داده شده اند. ولی به صورت کلی میتوان گفت که Stroke خطی است که در اطراف شکل ترسیم شده ترسیم می‌شود. با افزایش ضخامت یا تغییر رنگ آن، می‌توانید تنظیمات خط اطراف شکل را تغییر دهید. Fill به رنگ و مشخصات درون شکل گرفته می‌شود. با کلیک بر روی این گزینه میتوانید رنگ آن را تغییر دهید. و یا یک طیف رنگی در آن ایجاد کنید. برای درک بهتر، به تصویر زیر دقت کنید.

در این تصویر، خط آبی نشانگر Stroke و رنگ نارنجی نشانگر Fill است.

توضیحات تکمیلی بسیاری برای کار با ابزار Pen وجود دارد. برای یادگیری کامل این ابزار، ویدئوی بالای صفحه را مشاهده کنید.

افزودن نوشته بر روی یک مسیر (Path)

یکی از قابلیت‌‌‌های ابزار Pen در فتوشاپ، افزودن عناصر و نوشته بر روی مسیرهای ترسیم شده است. برای اینکار، ابتدا یک مسیر (Path) ترسیم کنید.

پس از ترسیم این مسیر با استفاده از Pen، بر روی ابزار Text کلیک کنید (ابزار Text به صورت کامل در درس‌‌‌های آینده توضیح داده شده است). پس از انتخاب ابزار Text بر روی مسیر ترسیم شده کلیک کنید. دقت کنید که هنگام کلیک بر روی مسیر ترسیم شده، علامت موس به شکل منحنی تغییر می‌کند. پس کلیک، خواهید دید که می‌توانید بر روی مسیر بنویسید.

با تغییر محل نوشته، می‌توانید فرم منحنی نوشته را نیز تغییر دهید.

بسیاری از نکات کاربردی ابزار فتوشاپ در ویدئوی بالای صفحه شرح داده شده است. برای مشاهده توضیحات تکمیلی و مطالبی که در این پست مطالعه نکردید، به ویدئوی آموزشی سر بزنید!

ابزار Pen کاربردهای بسیاری دارد. به ویژه در ترسیم طرح‌‌‌های گرافیکی مانند لوگو، استفاده از این ابزار بسیار رایج است. سعی کنید که حتما به کار با این ابزار مسلط شوید.

در جعبه ابزار آپگراف می‌توانید ابزارهای کاربردی بسیاری را به رایگان دانلود کنید! برای آگاهی از دوره‌‌‌های حرفه ای و تخفیف‌‌‌های ویژه سایت، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

برای شرکت در وبینار رایگان رفع اشکال دوره اصول و پایه فتوشاپ ایمیل خود را وارد کنید.

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد. زمان برگزاری وبینار و نحوه شرکت در آن از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.