29- فتومونتاژ در فتوشاپ (Photomontage)

درس‌
اطلاعات تکمیلی

لینک‌های مرتبط:


یکی از سبک‌‌‌های هنری کار با فتوشاپ، فتومونتاژ است. فتومونتاژ در فتوشاپ به این معناست، که شما یک ایده را با ترکیبی از تصاویر خلق کنید. در این ویدئوی آموزشی، سعی بر این بوده تا با استفاده از ابزارهای پایه فتوشاپ که در طول این دوره آموزش دادیم، یک تصویر فتومونتاژ طراحی کنیم. در انتهای این آموزش، خواهید توانست تا مطابق تصویر زیر، عکس سمت راست را به عکس سمت چپ تبدیل کنید.

  • برای اینکه بتوانید گام به گام با این آموزش پیش بروید، فایل‌‌‌های تکمیلی مربوط به این درس را دانلود کنید (بالای صفحه).

فتومونتاژ در فتوشاپ

پس از اینکه فایل‌‌‌های تکمیلی را دانلود کردید، به مجموعه ای از تصاویر دسترسی خواهید داشت. برای شروع، تصویر گورخر را وارد محیط فتوشاپ کنید. سپس، از این عکس (از لایه عکس) یک کپی بگیرید. این کار برای آن است که در صورت نیاز به دسترسی به فایل اصلی، بتوانیم به راحتی از آن استفاده کنیم.

در مرحله بعدی، فایل Clothesline را وارد محیط فتوشاپ کنید. برای اینکار، عکس را از داخل پوشه به داخل محیط فتوشاپ انتقال دهید (Drag and Drop). برای طراحی تصویر و ایده مورد نظر، بهتر است که این فایل را در قسمت یک چهارم بالایی تصویر قرار دهید. مانند عکس زیر

در مرحله بعدی، باید قسمتی از بدن گورخر را که قصد جایگزینی آن با تصویر دیگری را داریم، انتخاب کنیم. برای این کار، از ابزار Quick Selection Tool استفاده می‌کنیم. دقت کنید که برای انتخاب، باید ابتدا لایه عکس گورخر را انتخاب کنید. نتیجه انتخاب شما باید چیزی شبیه به عکس زیر باشد.

سپس، محدوده ای انتخاب کردید را در یک لایه جدید کپی کنید. برای اینکار از کلیدهای میانبر CNTRL+C (برای کپی) و CNTRL+V (برای Paste) استفاده کنید. برای راحتی کار، نام لایه جدیدی که ایجاد می‌شود را به Skin تغییر دهید تا بتوانید بعدا آن را به راحتی تشخیص دهید.

انتقال بخش انتخاب شده بر روی طناب

در مرحله بعدی، لایه ای که ایجاد کرده اید را کپی کنید. سپس، بر روی لایه کپی شده کلیک کنید و آن را بر روی طناب لباس انتقال دهید. در گام بعدی، CNTRL+T را فشرده و ابعاد لایه را به صورت دلخواه تغییر دهید تا به صورت واقعی تری بر روی طناب قرار گیرد. به تصویر زیر دقت کنید.

در گام بعدی، باید بخش هایی از طناب را پاک کنید تا حس آویزان شدن لباس بر روی طناب القا شود. برای اینکار، یک لایه ماسک بر روی لایه طناب (Clothesline) ایجاد کنید. سپس، براش خود را بر روی رنگ سیاه گذاشته و بر روی ماسک نقاشی کنید. دقت کنید که باید مطابق تصویر زیر، قسمت هایی از طناب را که در واقعیت نباید دیده شوند پاک کنید. اینکار باعث می‌شود تا طرح شما طبیعی جلوه کند.

  • نکته: برای مشاهده توضیحات تکمیلی این بخش، ویدئوی بالای صفحه را مشاهده کنید.

جایگزینی تصویر در محل انتخاب شده

در گام دوم، باید قسمتی از بدن گورخر را با تصویر اسب (داخل پوشه دانلود شده) جایگزین کنیم. ابتدا عکس اسب (فایل Horse) را در محیط فتوشاپ بکشید و رها کنید. خواهید دید که جهت قرار گیری اسب بر عکس گورخر است. بنابرین، باید عکس را قرینه کنیم. برای اینکار، Cntrl+T را فشار دهید تا عکس در حالت Transform قرار گیرد. سپس، بر روی عکس راست کلیک کنید و Flip Horizontal را انتخاب کنید. خواهید دید که عکس حول محور عمودی قرینه می‌شود.

سپس، Opacity لایه ای که تصویر اسب در آن قرار دارد کاهش دهید تا بتوانید همزمان تصویر پشتی را هم ببنید. این کار برای قرار دادن تصویر اسب در محل مورد نیاز ضروری است. پس از این کار، تصویر اسب را جا به جا کنید تا در محل مورد نیاز قرار گیرد.

سپس، در لایه ای که در آن قسمتی از بدون گورخر را انتخاب کردیم، CNTRL را نگه داشته و بر روی تامبنیل (عکس لایه) کلیک کنید. با اینکار محدوده انتخاب را کپی می‌کنید. سپس، بر روی لایه عکس اسب رفته و بر روی ماسک (Layer Mask) کلیک کنید. خواهید دید که قسمتی که کپی کردید، به صورت ماسک بر روی تصویر اسب ظاهر خواهد شد.

انجام تغییرات تکمیلی و تمیزکاری تصویر

در مراحل بعدی، با استفاده از ابزارهای براش، به اضافه کردن سایه‌ها و عکس پرنده‌ها در پس زمینه پرداخته ایم. همچنین، با استفاده از Adjustment layer‌ها به تنظیم Hue/Saturation و انطباق رنگ لایه اسب با لایه گورخر پرداختیم. برای مشاهده قدم به قدم این تغییرات و ریزه کاری ها، ویدئوی بالای صفحه را مشاهده کنید. نتیجه نهایی تلاش‌‌‌های ما، تصویر زیر است.

فتومونتاژ در فتوشاپ

فتومونتاژ در فتوشاپ، علاوه بر تسلط به ابزارهای نرم افزار، نیازمند خلاقیت و منشا الهام است. این کار به مطالعه و دیدن نمونه کارهای حرفه ای نیاز دارد. در نمایشگاه آپگراف می‌توانید به چنین نمونه کارهایی دسترسی داشته باشید.

به نمایشگاه ما سر بزنید! اگر نمونه کارهای جذابی دارید، آن‌ها را برای ما بفرستید تا با نام خودتان در سایت منتشر کنیم. همچنین، برای آگاهی از دوره‌‌‌های حرفه ای و تخفیف‌‌‌های ویژه سایت، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

برای دسترسی به فایل‌های تکمیلی لطفا بر روی دکمه ثبت نام کلیک کنید. ثبت‌نام

برای شرکت در وبینار رایگان رفع اشکال دوره اصول و پایه فتوشاپ ایمیل خود را وارد کنید.

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد. زمان برگزاری وبینار و نحوه شرکت در آن از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.