2- آشنایی با محیط فتوشاپ

درس‌
اطلاعات تکمیلی

این درس به شما کمک می‌کند تا ساختار و محیط فتوشاپ را به طور کامل درک کنید و رابطه‌ی بین بخش‌‌‌های مختلف فتوشاپ را بیاموزید. همانطور که می‌دانید از فتوشاپ می‌توان در زمینه‌های گوناگونی مانند ادیت و ویرایش عکس، گرافیک و … استفاده کرد. برای آشنایی با کلیت فتوشاپ می‌توانید این پست آپگراف را مطالعه کنید. بنابراین برای این که بتوانید صفحه نمایش و امکانات فتوشاپ را با توجه به نیاز خود بهینه کنید، ضروری است که با بخش‌های مختلف آن آشنا شوید.

محیط فتوشاپ از 5 بخش تشکیل شده است که مجموعه‌ی این 5 بخش Workspace یا محیط کاری شما را تشکیل می‌دهد. این بخش‌ها عبارتند از:

 1. منو (Menu)
 2. ابزارها (Tools)
 3. گزینه‌ها (Options)
 4. پنل‌ها (Panels)
 5. آرت بورد (Art Board)

Menu (منو)

این نوار ابزار در قسمت فوقانی محیط فتوشاپ قرار دارد و امکانات بیشماری مانند ایجاد صفحات جدید، ذخیره فایل، ادیت عکس، تنظیمات عملکرد فتوشاپ، شیوه‌های مختلف انتخاب سوژه، تنظیمات مربوط به لایه‌ها، تنظیمات مربوط به نمایش، فیلترهای تصویر و بسیاری از امکانات دیگر را دربر میگیرد. در درسهای آتی برخی از مهمترین و پرکاربردترین آنها بررسی خواهد شد.

منو

Tools (ابزارها)

همانطور که هر طراحی برای کشیدن سوژه‌اش نیاز به ابزارهای متناسب با آن مانند مداد، کاغذ، پاک‌کن و… را دارد، در فتوشاپ نیز برای هر تغییری که بر روی تصویر در نظر دارید ابزاری وجود دارد، ابزارها در محیط فتوشاپ به دسته‌های زیر تقسیم‌بندی میشوند:

 1. ابزارهای انتخاب
 2. ابزارهای ادیت عکس
 3. ابزارهای ترسیمی‌و تایپ
 4. ابزار بزرگنمایی و جابجایی صفحه
 5. ابزار تعیین رنگ پس زمینه و زمینه

این نوار ابزار به طور عمودی در سمت چپ صفحه قرار دارد (البته قابلیت جابجایی در صفحه را دارد) و نمایش آن می‌تواند به صورت دو ستونه و تک ستونه باشد.

در درس‌های بعدی هر یک از این ابزارها همراه با کاربردشان توضیح داده شده است.

ابزار

Options (گزینه‌ها)

نوار آپشن در زیر نوار منو قرار دارد و بیانگر گزینه‌ها و امکانات هر یک از ابزارها میباشد. اگر بر روی هر یک از ابزارها کلیک کنید گزینه‌های مربوط به آن ابزار در این قسمت نمایش داده خواهد شد. برای مثال اگر شما brush را انتخاب کنید گزینه‌هایی در اختیار شما قرار میدهد که از این طریق میتوان اندازه براش، نوع آن، میزان شفافیت و… را تنظیم کرد.

گزینه ها

پنل‌ها (Panels)

پنل‌ها در سمت راست صفحه قرار گرفته‌اند و هریک از آنها امکانات متفاوتی در اختیار شما قرار میدهند. برای مثال پالت رنگی، لایه‌ها، تنظیمات نور و رنگ هر کدام پنل خاص خود را دارند. به منظور استفاده بهینه از صفحه نمایش، شما میتوانید پنل‌هایی که برای پروژه‌هایتان مناسب‌تر است را انتخاب کنید و یا آن‌ها را از صفحه حذف کنید. برای افزودن پنل‌ها میتوانید با کلیک بر روی دکمه window از بخش منو پنل مورد نظر خود را نتخاب کنید.

پنل ها

آرت بورد (Art board)

این بخش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا هر تغییری که بر روی تصاویر ایجاد میشود و یا هر ترسیمی‌که صورت میگیرد در این بخش انجام میشود. در حقیقت آرت بورد را میتوان بوم نقاشی در نظر گرفت که از ابزارها برای تغییر یا ترسیم بر روی آن استفاده میشود.

آرت بورد

Workspace ( محیط فتوشاپ )

مجموعه 5 بخش منو، ابزارها، گزینه‌ها، پنل‌ها و آرت بورد محیط کاری شما را تشکیل میدهد. شما میتوانید از بخش workspace محیط کاری خود را شخصی سازی و آن را ذخیره کنید تا پس از هر بار استفاده محیط کاربری شما تغییر نکند. اگر از فتوشاپ برای چند منظور استفاده میکنید پیشنهاد میشود برای هر دسته یک محیط کاربری جداگانه داشته باشید. البته فتوشاپ چند محیط کاربری به صورت پیشفرض دارد که میتوانید از آن‌ها نیز استفاده کنید. در صورتی که به طور اتفاقی پنلی را بستید میتوانید از بخش reset workspace محیط کاری خود را بازیابی کنید.

ایجاد محیط فتوشاپ جدید برای خودتان

مراحل ایجاد یک محیط کاربری مخصوص برای خودتان به صورت زیر است:

 1. برای ایجاد یک محیط کاربری جدید ابتدا بر روی گزینه workspace کلیک کنید.
 2. سپس new workspace را انتخاب کنید.
 3. نام مورد نظر خود را وارد کنید و تیک هر سه گزینه capture را بزنید.

از ین به بعد محیط کاربری شما همانگونه که در صفحه نمایش مشاهده میشود ذخیره خواهد شد.

این هم از گام اول یعنی آشنایی با محیط فتوشاپ!

با ما همراه باشید، در جلسه بعدی نحوه‌ی ایجاد یک سند جدید و انواع صفحه‌ها را آموزش خواهیم داد.

برای آگاهی از دوره‌‌‌های حرفه ای و تخفیف‌‌‌های ویژه سایت، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

برای شرکت در وبینار رایگان رفع اشکال دوره اصول و پایه فتوشاپ ایمیل خود را وارد کنید.

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد. زمان برگزاری وبینار و نحوه شرکت در آن از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.