5- ذخیره فایل و خروجی فتوشاپ (Save and Export)

لینک‌های مرتبط:


پس از آن که تغییرات مورد نظر خود را در تصویر و طرح خود اعمال کردید، باید آن را ذخیره کنید و یا از آن خروجی بگیرید. یادگیری صحیح ذخیره فایل و خروجی فتوشاپ کار را برای استفاده در آینده راحت می‌کند.

ذخیره یا همان Save به معنای آن است که فایل خود را به صورت قابل ویرایش ذخیره سازی کنید. این کار برای انجام پروژه‌‌‌های طولانی مدت که نیاز به بازنگری‌ها متعدد دارد مناسب است. خروجی یا Export به معنای چگونگی ارائه و نمایش تصویر نهایی شماست. یعنی پس از اتمام کار، می‌خواهید چگونه از تصویر خود استفاده کنید؟ آیا میخواهید آن را چاپ کنید؟ یا بر روی مانیتور مشاهده کنید؟ آیا برای تصویر خود را برای صفحه وب طراحی کرده اید یا اینستاگرام؟ با مشخص کردن نوع صحیح خروجی، می‌توانید کیفیت بهتر و کارآمدتری داشته باشید.

ذخیره فایل (Save)

برای این کار ابتدا باید از منوی فایل (File) گزینه سیو (Save As) را انتخاب کنید. همچنین، می‌توانید از میانبر CNTRL+S نیز استفاده کنید. به تصویر زیر دقت کنید.

در پنجره ای که ایجاد شده می‌توانید نام و فرمت فایل خود را مشخص کنید. هرچند که ما در این پست به بررسی فرمت‌‌‌های مختلف تصویر پرداخته ایم، ولی در این جا به صورت کلی به شرح چند مورد از فرمت‌‌‌های مهم می‌پردازیم.

برای انتخاب نوع فرمت، بر روی نوار کشویی مشخص شده در عکس زیر کلیک کنید. گزینه‌‌‌های متعددی برای شما ظاهر می‌شود.

گزینه اول، یا همان PSD، فرمت ذخیره فایل‌‌‌های قابل ویرایش فتوشاپ است. یعنی اگر در حال کار بر روی یک پروژه هستید و می‌خواهید آن را بعدا ادامه دهید، باید با این فرمت ذخیره کنید.

فرمت پر استفاده بعدی، JPEG است. اغلب تصاویری که بر روی وب یا کامپیوتر خود مشاهده میکند با این فرمت ذخیره شده اند. باید توجه کنید که این فرمت یکی از روش‌ها خروجی گرفتن از تصاویر نیز هست. نکته مهم دیگر آن است که پس از ذخیره با فرمت JPEG دیگر نمیتوانید به لایه‌ها و سایر تنظیمات فایل اصلی فتوشاپ دسترسی داشته باشید.

فرمت‌‌‌های دیگر دارای ویژگی‌‌‌های خاص خود هستند که میتوانید در قسمت مقالات سایت درباره آن‌ها مطالعه کنید.

خروجی گرفتن (Export)

هرچند که برای خروجی گرفتن می‌توانید از قسمت Save as نیز اقدام کنید، ولی برای دسترسی به تنظیمات دقیق تر بهتر است از Export استفاده کنید. به وِیژه اگر میخواهید کیفیت و حجم تصویر خود را به صورت دقیق تری کنترل کنید می‌توانید از روشی که در زیر مطرح شده استفاده کنید. این روش مخصوصا برای صفحات وب مناسب است.

برای ذخیره فایل و خروجی فتوشاپ، از منوی فایل بر روی Export کلید کنید. سپس مطابق تصویر بالا بر روی Save for web کلیک کنید. برای این کار می‌توانید از میانبر Cntrl+Alt+Shift+S نیز استفاده کنید.

پنجره ای مانند تصویر زیر برای شما ایجاد می‌شود.

پیش از ذخیره فایل و خروجی فتوشاپ، به دو کادر قرمزی که در تصویر بالا نشان داده شده اند دقت کنید. با استفاده از کادر سمت راست، می‌توانید کیفیت تصویر را کاهش یا افزایش دهید (Quality). در کادر سمت چپ نیز می‌توانید میزان حجم تصویر پس از خروجی را ببینید. این کار برای مواقعی که میخواهید حجم تصویر شما از حد خاصی تجاوز نکند مناسب است.

تمامی‌مطالبی که برای ذخیره فایل و خروجی فتوشاپ لازم بود را یاد گرفتید! به همین راحتی بخش اول آموزش فتوشاپ به پایان رسید. حالا نوبت آن است که وارد مباحث جدید و مهم تر شویم! برای درس بعدی آماده هستید!؟

نکاتی که در این پست آورده شد، خلاصه ویدئوی بالای صفحه است. برای یادگیری مطالب تکمیلی، پیشنهاد می‌کنیم که حتما ویدئوها را مشاهده کنید.

برای آگاهی از دوره‌‌‌های حرفه ای و تخفیف‌‌‌های ویژه سایت، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

برای شرکت در وبینار رایگان رفع اشکال دوره اصول و پایه فتوشاپ ایمیل خود را وارد کنید.

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد. زمان برگزاری وبینار و نحوه شرکت در آن از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.