10- انتخاب در فتوشاپ (Selection tools)

درس‌
اطلاعات تکمیلی

یکی دیگر از ابزارهای پرقدرت و پرکابرد در فتوشاپ انتخاب یا Selection است. برای انتخاب قسمتی از عکس در فتوشاپ و اعمال تغییرات بر روی آن، در حالت کلی سه ابزار مختلف وجود دارد که هر کدام دارای زیر مجموعه‌‌‌های خود هستند. ابزار Lasso tool، Marquee tool و Magic wand سه دسته گروهی هستند که شامل حالات مختلف انتخاب در فتوشاپ هستند. در ادامه این پست با نحوه کاربرد این ابزار آشنا خواهید شد.

ابزار فتوشاپ از جمله ابزارهایی است که در روتوش، فتومونتاژ و طراحی کاربرد فراوان دارد. برای مشاهده برخی از کاربردهای این ابزار در پروژه‌‌‌های حرفه ای، می‌توانید به نمایشگاه آپگراف مراجعه کنید.

کاربرد انتخاب در فتوشاپ

فرض کنید که یک عکس دارید و میخواهید قسمتی از آن را رنگ کنید. برای اینکار باید با استفاده از یکی از ابزارهای انتخاب (که در ادامه به آن‌ها پرداخته ایم) آن قسمت از عکس را انتخاب کنید. سپس، تغییرات مورد نظر خود را بر روی آن قسمت اعمال کنید.

برای مثال، در تصویر زیر میخواهیم قسمتی از مربع قرمز رنگ را انتخاب کرده و رنگ کنیم. برای این کار، با استفاده از ابزار Marquee (میانبر کلید M) قسمتی از عکس را انتخاب میکنیم. سپس، با استفاده ابزار ّّ رنگ آمیزی (Fill Color) هر رنگی که انتخاب کنیم فقط در قسمت انتخاب شده اعمال خواهد شد.

دقت کنید که پس از انتخاب قسمتی از عکس، اطراف محدوده انتخاب شده با خط چین مشخص می‌شود. در فتوشاپ، این علامت همیشه به معنای آن است که قسمتی از عکس انتخاب (Select) شده است.

برای آن که قسمت انتخاب شده را از حالت Select خارج کنید، باید کلیدهای CNTRL+D را همزمان فشار دهید. اگر محدوده انتخاب شده را از حالت انتخاب خارج نکنید، هر تغییری که در آینده انجام دهید، بر محدوده انتخاب شده اعمال خواهد شد.

ابزار Marquee tool

این قسمت، همانطور که در تصویر زیر قابل مشاهده است، در بالای منوی ابزارها واقع است. کاربرد اصلی این ابزار برای انتخاب به صورت هندسی است. منظور از هندسی، انتخاب به صورت مربعی، مستطیلی، دایره ای، و بیضی است. با کلیک کردن و نگه داشتن بر روی آیکن این ابزار، می‌توانید به حالات مختلف انتخاب هندسی دسترسی داشته باشید.

برای انتخاب به صورت شکل چهارگوش، از Rectangular marquee tool استفاده کنید. همچنین، برای انتخاب به صورت دایره ای و بیضوی از Elliptical marquee tool استفاده کنید.

توضیحات تکمیلی درباره نحوه ترکیب شکل‌‌‌های مختلف در هنگام انتخاب در فتوشاپ را از ویدئوی بالای صفحه مشاهده کنید.

ابزار Lasso tool

این ابزار به شما قابلیت انتخاب در حالات غیر هندسی و آزادانه ای را می‌دهد. ابزار Lasso مانند یک نخ و طناب است که در هر قسمتی از تصویر بکشید، آن قسمت را انتخاب خواهد کرد.

ابزار Lasso و انواع آن.

اگر گزینه ای که در تصویر بالا نمایش داده شده را انتخاب کنید، می‌توانید آزادانه هر قسمتی از تصویر را که می‌خواهید انتخاب کنید. برای اینکار کافی است موس خود را بر روی تصویر حرکت دهید. پس از اینکار، مانند تصویر زیر، محدوده ای که مشخص کرده اید انتخاب خواهد شد.

انتخاب در فتوشاپ

برای یادگیری گزینه‌‌‌های دیگر مربوط به Lasso tool ویدئوی بالای صفحه را مشاهده بفرمایید.

ابزار Quick selection tool و Magic Wand

آخرین ابزار انتخاب در فتوشاپ که به آن می‌پردازیم، ابزار Magic wand در دسته‌ی Quick selection یا انتخاب سریع است. این ابزار یکی از پرکاربردترین ابزار انتخاب است. زیرا که با استفاده از هوش مصنوعی و به صورت اتوماتیک قسمتی از عکس را که مدنظر شماست انتخاب خواهد کرد. هرچند که این قسمت اغلب دارای مشکلات جزئی است، ولی در بیشتر مواقع برای استفاده کاربران پاسخگو است.

نحوه کار انتخاب Magic wand به این صورت است، که قسمتی از تصویر که دارای رنگ مشابه با آن قسمتی که شما کلیک می‌کنید است را انتخاب می‌کند. شرط دوم آن است که رنگ‌ها مشابه، باید به یکدیگر متصل باشند. برای مثال، در تصویر بالا اگر بخواهیم پس زمینه سفید را انتخاب و سپس آن را پاک کنیم تنها کافی است تا Magic wand را انتخاب کرده و سپس رو قسمتی از پس زمینه کلیک کنیم.

مشاهده می‌کنید که پس زمینه به راحتی پاک شد. این به دلیل آن است که اولا همه نقاط پس زمینه سفید بود. و ثانیا، همه نقاط سفید رنگ در آن به یکدیگر متصل بودند. بنابرین، Magic wand توانست همه پس زمینه را به یکباره انتخاب کند.

نکات تکمیلی در استفاده از ابزار Quick selection را در ویدئوی بالای صفحه مشاهده کنید.

ابزار انتخاب در فتوشاپ کاربردهای فراوانی دارد. در این درس با برخی از کاربردهای ابتدایی آن آشنا شدید. در درس‌‌‌های بعدی و پروژه محور، کاربردهای حرفه این ابزار را خواهید دید.

علاوه بر دروس آموزشی، آپگراف مقالات آموزشی بسیاری را در اختیار شما قرار میدهد. می‌توانید از این قسمت مقالات تکمیلی فتوشاپ را مطالعه کنید.

برای آگاهی از دوره‌‌‌های حرفه ای و تخفیف‌‌‌های ویژه سایت، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

برای دسترسی به فایل‌های تکمیلی لطفا بر روی دکمه ثبت نام کلیک کنید. ثبت‌نام

برای شرکت در وبینار رایگان رفع اشکال دوره اصول و پایه فتوشاپ ایمیل خود را وارد کنید.

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد. زمان برگزاری وبینار و نحوه شرکت در آن از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.